Достовірна інформація про коронавірус — це крихти, які вчені збирають по всьому світу. Однак, стало відомо, що робочі версії для вирішення проблеми вже є. Біологи починають робити щеплення проти COVID-19. Цікаво, що це щеплення, яке робили усім в СРСР. Своїми планами поділилися вірусологи з інституту біології Макса Планка в Німеччині. І цю ініціативу підтримали вчені ще в трьох країнах.

фото adonis.com.ua/wp-content/uploads/2014/10/fdw_impfung_istock-sasiistock.jpg

На цьому тижні в чотирьох країнах світу почнуться дослідження можливості застосування протитуберкульозної вакцини БЦЖ (BCG) для боротьби з Covid-19. Особливості географічного поширення коронавірусу дозволили епідеміологам зробити припущення. Що населення країн, в яких вакцинація дітей БЦЖ була обов’язковою, менш схильні до ризику інфікування. А в разі зараження летальний результат менш імовірний.

Після переміщення центру епідемії Covid-19 в Європу, майже відразу ж стали очевидними дивацтва географічного поширення недуги. В одних країнах, таких як Італія та Іспанія, епідемія спалахнула лісовою пожежею. Вона моментально перевантажила палати інтенсивної терапії, а незабаром і морги. У сусідніх країнах з відкритими кордонами (Хорватія, Португалія), епідемія не є настільки лютою.

Досі низька захворюваність коронавірусом в колишньому СРСР, теж викликала чимало запитань. Чи не приховують влади справжню картину епідемії? Але у колишніх радянських республіках і країнах соцтабору, щодо яких таких підозр немає, спостерігалося і спостерігається повільне розповсюдження хвороби. І порівняно невелика кількість смертельних випадків.

Про відносно спокійну картину у Німеччині вже писали неодноразово. Статистика смертності від коронавіруса — 0,8%-1,5%. Але, вона стає особливо наочною, якщо порівняти захворюваність по регіонах. Наприклад, на території колишньої НДР вона набагато нижче (див. на сайті Інституту Роберта Коха). Також не лютує Covid-19 і в Японії. Незважаючи на те, що жорсткі карантинні заходи там не застосовувалися.

В опублікованому дослідженні на науковому порталі medRxiv, тиждень тому, група американських вчених припускає, що відмінності в інтенсивності впливу Covid-19 по країнам можна частково пояснити різною національною політикою щодо вакцинації дітей щепленням Bacillus Calmette-Guerin (BCG). В СРСР це щеплення було відомо як БЦЖ. Вже зазначалося, що вакцинація БЦЖ дає великий захист від респіраторних інфекцій.

«Ми порівняли дані з великого числа країн з політики вакцинації БЦЖ з захворюваністю і смертністю від Covid-19. Ми виявили, що країни без універсальної політики вакцинації БЦЖ (Італія, Нідерланди, США) постраждали серйозніше, ніж країни з універсальною і давно проведеною політикою БЦЖ. Країни, в яких універсальна політика БЦЖ була запущена пізно (Іран, 1984), показують високу смертність, що узгоджується з ідеєю про те, що БЦЖ захищає прищеплене літнє населення. Поєднання зниження захворюваності і смертності робить вакцинацію БЦЖ потенційним новим інструментом в боротьбі з COVID-19», — відзначають автори публікації.

Вакцина БЦЖ представляє собою ослаблений в процесі селекції штам мікобактерії туберкульозу бичачого типу. У світі створено понад 10 штамів БЦЖ. Всі — на основі штаму M.bovis, виведеного творцями вакцини, двома французами — мікробіологом Альбером Кальмета і ветеринарним лікарем Камілем Герен в 1921 році.

«Вакцина БЦЖ володіє чудовими властивостями і здатна захистити не тільки від туберкульозу», — вважає професор Найджел Кертіс, керівник групи інфекційних захворювань в Дитячому дослідному інституті Мердока в Мельбурні.

На цьому тижні в Австралії стартує масштабне дослідження. В ньому буде з’ясовуватися можливе застосування вакцини БЦЖ для протистояння епідемії Covid-19. Для цього буде залучено 4000 медпрацівників. Про це повідомляє онлайн-видання газети The Sydney Morning Herald.

БЦЖ не захищає від вірусу. Але, як показують попередні дослідження, вакцина здатна «навчити» імунну систему більш активно реагувати на нові інфекції. Та боротися з респіраторними захворюваннями і знизити ймовірність тяжкого перебігу Covid-19. За словами професора Кертіса, оскільки БЦЖ існує вже 100 років, відомо, що у вакцини дуже мало побічних ефектів або медичних ризиків. Мабуть, найбільшим недоліком є ​​рубець на плечі, який залишається після введення вакцини в організм.

Дослідження в Австралії вже отримали схвалення ВООЗ. В рамках цього експерименту половина з учасників будуть вакциновані БЦЖ. Стан здоров’я вакцинованих буде порівнюватися з результатами їхніх колег, які не отримують вакцину. І відслідковуватися за допомогою спеціально розробленого додатка протягом шести місяців. Випробування вакцини БЦЖ для протидії Covid-19 найближчим часом також розпочнуться в Нідерландах, Німеччині та Великобританії.

Треба додати, що з 1976 року вивчається вплив БЦЖ на лікування раку сечового міхура.
Вакцина БЦЖ для імунотерапії раку сечового міхура це культура мікробних клітин вакцинного штаму, ліофілізована в 1,5% розчині натрію глутамату моногідрату. Вакцина стимулює імунну систему і має протипухлинну активність.

Також БЦЖ діє як неспецифічний імуномодулятор, викликаючи цілий комплекс імунних реакцій. В які залучаються ряд клітин імунної системи.

Таким чином, поки біологи починають робити щеплення проти COVID-19, нам залишається тільки чекати. Однак, те що це щеплення, яке робили усім в СРСР, дає надію. Тому як на території України практично всі громадяни свого часу були щеплені БЦЖ.