На тлі всесвітньої пандемії, вірусолог Олексій Потєхін висловив свою думку про перспективи, які очікують людство. «Чує моє серце, ми напередодні грандіозного шухеру», — заявив вчений. Професор біологічного факультету Санкт-Петербурзького державного університету висловив свою думку про пандемію COVID-19. І на тлі загального інформаційного голоду, оцінка Потєхіна, дає відповіді на багато питань.

фото tvernews.ru/uploads/Mmx3SqdBSc2A0YRxylJbPRafo0Gi7v.jpg

«Загальне хвилювання витає в повітрі. Думаю, прийшов час і мені, як біологу, який багато років читає загальний курс вірусології в університеті, сказати кілька слів про коронавірус. Спробую зробити це тезисно, тому що і так в інтернеті з цього приводу вже «дужебагатобукв». І, як кажуть в Італії, висловилася вже навіть свиня.

Отже:

1) Це всього лише коронавірус. Один з представників родини, який і раніше був представлений в загальному спектрі збудників ГРВІ людини. Це не чума. Чи не віспа, не рідна ще нашому поколінню кір. Це навіть не той коронавірус, який викликав атипову пневмонію в 2002 році і був більш жорстоким.

Нинішній вірус вбиває, як належить будь-якому вірусу, який тільки що потрапив до людей з іншого звіра. Але вбиває помірно. У світі щодня помирає від туберкульозу стільки ж людей, скільки поки що померло за весь час від COVID-19. І ще стільки ж — від малярії. Просто за цими цифрами ми не стежимо в режимі онлайн.

2) Вірус, на жаль, досить заразний. Більш заразний, ніж грип, менш заразний, ніж свинка або краснуха, не кажучи про кір. Нам на уяву діють зростаючі у реальному часі цифри інфікованих та померлих, і подумки ми підставляємо до них «вже». У Петербурзі «вже» 8 випадків, у Росії «вже» 93, у Китаї було «вже» 80 000. Насправді правильніше було б говорити «ще» або «за весь час». 80 000 випадків на мільярдний Китай за майже три місяці епідемії — це всього, а не «цілих». Тому паніку дуже сильно роздули.

Ми знаходимося на самому початку розвитку епідемії. Через пару тижнів ситуація, очевидно, погіршиться, як це відбувалося і відбувається в інших країнах. Але це все одно буде дуже далеко від тих епідемій, які людство мало за всю історію, крім останніх 50 років. І майже ніхто, за мірками тих епідемій, не помре (див. нижче). Тому — паніку відставити!

3) Вірус вирвався за межі однієї країни і точки зростання (спалаху) виникли по всьому світу. Це було неминуче. До речі, не потрібно боятися слова «пандемія» — воно означає тільки, що випадки захворювання є в більшості країн світу, а не те, що людство стоїть перед загрозою вимирання.

Але якщо кожна країна повторить шлях Китаю в найближчі місяці, то випадків буде дуже багато. Все одно зникне певний відсоток популяції кожної країни, й сума буде чималою. Саме тому карантини спрямовані на те, щоб не досягти китайських показників за короткий час.

Заходи безпеки, які прийняв Китай і зараз приймають Європа і решта світу, абсолютно безпрецедентні. Їх головна мета — знизити одночасне навантаження на лікарні при масових спалахах (що зараз відбувається в Італії і виглядає трагічно), розтягнути поширення інфекції в часі.

4) Показники смертності від коронавірусу відображають реальність. Їх ніхто не став би приховувати в епоху, коли в соцмережах відразу б збилися в групи люди, родичі яких раптово померли від запалення легенів без попереднього грипу або іншої ГРВІ. І порахували б один одного.

При цьому показники загального числа випадків, звичайно, дуже сильно занижені, так як маса людей вже перенесла інфекцію безсимптомно і в період, коли її ще не вміли виявляти. І зараз багато випадків не виявляють, хоча тепер їх моніторять.

5) Цей вірус не має ніякого відношення до людських розробок, він не «втік» ні з якої лабораторії. Поки народ панікує, в лабораторіях всього світу про SARS-CoV вже дізналися масу речей. Зокрема, те, що все почалося з одиничного зараження в Китаї — тобто хтось таки там з’їв якусь тварину — носія.

Або просто поруч постояв на ринку, де, по суті, в одній клітці сидять змії, кажани, кури… А потім їх «готують» для покупців на одному столі без всяких понять про гігієну і «кошерність». А це ідеальне середовище для вірусів. Де ще кажан обміняється рідиною з черепахою чи кроликом? А віруси, що потрапили до нового господаря, щоб до нього пристосуватися, неминуче придбають нові властивості і часто будуть вести себе агресивно.

До того ж, стрибнувши через міжвидовий бар’єр раз, вірус стрибне і інший, попутно пристосовуючись до нових господарів. Десь в ланцюжку господарів може виявитися і людина. Це не перший вірус, походження якого слід шукати саме на китайських ринках. Може бути, тепер Китай їх реорганізовує.

6) Коронавірус SARS-CoV більше нікуди не дінеться з нашого життя. Він не зникне. Його не знищити карантинами. Ліків проти нього, як і проти більшості вірусів, немає. Лікарські рекомендації — підтримуюча терапія. Вакцина з’явиться (думаю, до літа), але в масову практику піде не раніше, ніж до кінця року. Так як час випробувань будь-якої вакцини скоротити не можна. Тому більша частина населення планети цим вірусом приречена перехворіти.

І це важливо, тому що кращий засіб від інфекційних захворювань — колективний імунітет. Чим більше народу перехворіло і набуло імунітет, тим менше нових випадків захворювання буде відбуватися, і потихеньку хвороба піде на задній план. Не вірте чуткам про повторні зараження. На коронавіруси імунітет зобов’язаний вироблятися надійно.

7) Коронавірус зовсім не схожий на вірус грипу. І тому він не буде тримати людство в карантинах роками і десятиліттями. У коронавірусів немає особливостей і механізмів, що забезпечують високу мінливість, притаманну вірусам грипу. Вони, ймовірно, підуть за звичайним шляхом таких інфекцій. Чим довше разом з людиною, тим м’якше симптоматика. І нові форми будуть з’являтися рідко, і не будуть ефективно долати імунний бар’єр, що виникає після першого зараження.

Але приблизно на півроку (моя оцінка) поточна епідемічна ситуація може розтягнутися. Поступово вірус стане частиною пейзажу, багато перехворіють, і людство почне повертатися до нормального життя.

8) На щастя, діти майже не хворіють, хоча переносити вірус безсимптомно можуть. Здорові дорослі люди, швидше за все, перенесуть інфекцію «на ногах». Хтось трохи потемпературіт, хтось перехворіє, як важким грипом. У лікарнях за показаннями (тобто при загрозі життю) виявляться не всі. З них мають шанс померти — відсотки.

І це буде не страшніше грипу. Одним з найнеприємнішим і небезпечним ускладненням якого є теж пневмонія. І, як всі вже, напевно, зрозуміли, в групі високого ризику опинилися люди за 75 (уточню: в країнах з рівнем життя нижче — за 70). Особливо з будь-якими хронічними захворюваннями. Тут смертельна небезпека за поточною статистикою загрожує кожному п’ятому-шостому хворому.

9) З точки зору біології, якщо ми подивимося на людину як на один з видів тварин, коронавірус взагалі не мав би розглядатися як щось надто небезпечне. Він вбиває людей з ослабленим імунітетом (як будь-яка інфекційна хвороба). Та помірно проріджує популяцію в старшій віковій групі.

Ще років 100 тому людство сприйняло б це філософськи, як божий промисел. І на всесвітню Коронавірусну епідемію-2020 з радістю махнуло б рукою. Але ось вона, зворотня сторона прогресу. Ми ж не хочемо віддати цьому вірусу просто так, за здорово живеш, жодного з людей похилого віку. Серед яких будуть чиїсь батьки і бабусі з дідусями.

А щоб їх не віддати, їх треба вчасно покласти в пристосовану для цього палату в лікарні і допомогти їм дихати. Ми знаємо, що кількість палат обмежена, а приладів для ШВЛ, напевно, теж не по штуці на людину. До того ж вони постійно допомагають жити масі інших людей, які не можуть самі дихати не через коронавірус.

10) Тому карантинні заходи виправдані. Хто з нас при виборі між походом в бар ввечері і смертю літньої людини, в ланцюжку передачі вірусу, в якому ми можемо мимоволі опинитися, вибере похід в бар? Напевно, якщо ціна нудьги вимірюється в життях людей похилого віку, всі готові поскучати у будинку. Без виходів у світ і розваг.

Навіть на роботу іноді можна не ходити. Особливо якщо туди потрібно їхати. ​​А світ не перевернеться, якщо ви залишитеся вдома. При цьому не треба плутати повну самоізоляцію з розумним зниженням соціальної активності. Не такий страшний цей вірус, щоб дати йому паралізувати життя.

Немає резонів скуповувати річний запас продовольства в крамницях, їх, очевидно, не закриють. Як було добре сказано в одному з мемів, якщо вам на 14 днів карантину потрібно 144 рулону туалетного паперу, то вам треба було звернутися до лікаря задовго до появи коронавірусу!

Не потрібно боятися вийти на вулицю, не потрібно боятися йти на роботу, якщо туди правда треба йти. Взагалі не потрібно боятися перенести цю інфекцію! Що ми, на грип в житті не хворіли? Чи що, або температури в нас не бувало ніколи? Боятися потрібно за бабусь і дідусів, і ось їм якраз краще б поменше виходити з дому і спілкуватися з іншими людьми.

В найближчий період краще їм рідше зустрічатися з дітьми і онуками. Які можуть принести їм небезпечну інфекцію, навіть самі того не знаючи. Поясніть це вашим літнім родичам і друзям, і постарайтеся самі забезпечити їм такий режим мінімальних контактів. Вони все одно будуть хворіти. Головне — щоб не всі разом.

Можливо, не всі погодяться з думкою російського вченого. Тому як багато біологів з усього світу наполягають на тотальному карантині та ізоляції під час епідемії. Але, в одному вірусолог Олексій Потєхін правий на 100%: «Ми напередодні грандіозного шухеру». Як би жорстко це не звучало. І тому, робіть свої висновки, бережіть себе і своїх близьких.