Незалежно від того, чи це внутрішні або зовнішні плями, зміна кольору зубів може викликати у більшості людей величезне почуття невпевненості. При цьому зміна кольору зубів може бути побічним продуктом багатьох причин, включаючи фактори здоров’я, приймання ліків або погану гігієну порожнини рота.
Загалом зміна кольору зубів поділяється на дві окремі категорії: вроджену та зовнішню. Плями, що впливають на емаль, вважаються вродженими, тоді як зовнішні плями — це ті, що впливають на внутрішню структуру зуба. Хоча існують винятки, зміна кольору зуба не завжди свідчить про наявність стоматологічних проблем. Ви також повинні знати, що існують ступені білизни зубів і жовті зуби — це не обов’язково погано. Насправді в більшості випадків жовті зуби дуже навіть здорові.
У цій статті ми детальніше розглянемо, що призводить до пожовтіння зубів та інших форм зміни кольору, а також детально опишемо кілька способів освітлити вашу посмішку, не виходячи з дому.
ЗОВНІШНІ ПЛЯМИ
Як зазначалося в передмові до цієї статті, плями, які впливають на зубну емаль, є зовнішніми плямами. Спосіб життя є одним з основних факторів, що сприяють виникненню цього типу плям. Наприклад, тютюн, вино і кава, як відомо, викликають зміну кольору. Варто також відзначити, що продукти та напої, які можуть забарвити одяг, можуть також забарвити зуби, особливо ті, які мають темний колір (наприклад, шоколад, бальзамічний оцет, соуси для спагеті та певні фруктові соки). Те ж саме стосується певних фруктів і овочів. Хоча вони можуть бути чудовим джерелом поживних речовин, чорниця, гранат і буряк, наприклад, містять хромогени. Вони можуть зв’язуватися з емаллю і викликати зміну її кольору. Крім того, деякі фрукти та овочі від природи дуже кислі й можуть роз’їдати зубну емаль, що, своєю чергою, спричиняє появу плям на зубах.
ВРОДЖЕНІ ПЛЯМИ
Внутрішні плями є більш значними, ніж їх зовнішні аналоги, оскільки вони виникають в дентині зуба, щільній кістковій тканині, з якої складається майже весь зуб. На додаток до поганої гігієни порожнини рота, внутрішні плями можуть бути наслідком приймання певних ліків, наприклад, антибіотиків.
Внутрішні плями зазвичай бувають коричневого або жовтого кольору і вражають переважно передні зуби. Ці плями також можуть бути викликані деякими ополіскувачами для порожнини рота, що відпускаються за рецептом, наприклад, хлоргексидину глюконатом. Хоча він чудово вбиває бактерії та зменшує запалення, тривале використання може спричинити зміну кольору зубів. Окрім антибіотиків та ополіскувачів для порожнини рота, що відпускаються за рецептом, антипсихотики, антигістамінні препарати та ліки проти високого кров’яного тиску також можуть викликати зміну кольору зубів.
Ще одним фактором, що сприяє появі внутрішніх плям, є фтор. Звичайно, це не означає, що слід уникати фтору, але варто зазначити, що його надмірна кількість може призвести до флюорозу — коричневих плям, які розвиваються під поверхнею зуба.
ЯК ВІДБІЛИТИ ЖОВТІ ЗУБИ ПРИРОДНИМ ШЛЯХОМ
Детально розглянувши деякі причини зміни кольору зубів, а також відмінності між внутрішніми й зовнішніми плямами, перейдемо до профілактики та лікування. Щоб уникнути зміни кольору зубів, варто відмовитися від куріння, а також від продуктів і напоїв, які в першу чергу сприяють виникненню цієї проблеми. Щоб ще більше знизити ймовірність пожовтіння зубів, слід дотримуватися належної гігієни порожнини рота і відвідувати стоматолога не рідше одного разу на рік.
1. ПЕРЕКИС ВОДНЮ І ХАРЧОВА СОДА
Поєднання перекису водню і харчової соди при використанні у вигляді пасти майже можна порівняти з професійним відбілюванням, оскільки воно розщеплює наліт і бактерії, які можуть викликати плями на зубах. Більшість людей, які використовували водень і перекис для освітлення своїх посмішок, помітили значне поліпшення вже за шість тижнів. Ця комбінація настільки ефективна, що багато виробників додали її до кількох своїх найбільш продаваних брендів зубних паст. Ось кілька порад, які допоможуть вам допомогти:
- Змішайте 1 столову ложку харчової соди та 2 столові ложки перекису водню;
- Змішайте два інгредієнти до утворення пасти;
- Чистьте зуби щіткою від 2 до 3 хвилин.
До речі, перекис водню та харчова сода також є чудовим засобом для полоскання рота. Для досягнення найкращих результатів змішайте інгредієнти в однаковому співвідношенні та прополощіть рот після чищення зубів.
2. АКТИВОВАНЕ ВУГІЛЛЯ
Активоване вугілля також чудово видаляє плями, бактерії та токсини, які зазвичай призводять до пожовтіння зубів. Ви можете знайти активоване вугілля в більшості аптек та магазинів. Однак воно може не підійти всім, особливо людям з підвищеною чутливістю зубів, оскільки вугілля може бути занадто абразивним. Проте, якщо ви зацікавлені в тому, щоб спробувати активоване вугілля, ось кілька корисних порад:
- Помістіть кількість активованого вугілля розміром із дрібку зубної пасти на зубну щітку.
- Обережно чистьте зуби круговими рухами протягом щонайменше 2 хвилин.
- Хоча це необов’язково, розгляньте можливість змішування активованого вугілля з водою, оскільки ця комбінація може бути використана для полоскання порожнини рота.
Хоча активоване вугілля ефективно відбілює жовті зуби, вугільний порошок може потрапляти в дрібні щілини та на лінію ясен. Тому після використання цього продукту обов’язково ретельно прополощіть рот звичайною водою.
3. ЯБЛУЧНИЙ ОЦЕТ
Яблучний оцет, як і активоване вугілля, також є ефективним способом розв’язання проблеми зміни кольору зубів. Щоб відбілити жовті зуби за допомогою яблучного оцту, добре використовувати його як ополіскувач для рота перед чищенням зубів. Для досягнення найкращих результатів розведіть 2 чайні ложки яблучного оцту в 140 мл води та енергійно прополощіть рота протягом 20-30 секунд. Причина, чому яблучний оцет настільки ефективний, полягає в тому, що він містить натуральні відбілювальні речовини, які працюють на розщеплення плям, викликаних кавою, вином і тютюновими виробами.
4. ПОЛОСКАННЯ РОТА КОКОСОВОЮ ОЛІЄЮ
Полоскання кокосовою олією є ефективним засобом для видалення зубного нальоту, зубного каменю та бактерій з ротової порожнини. Також було доведено, що вона ефективна у зменшенні гінгівіту. Для досягнення найкращих результатів розсмоктуйте 1-2 чайні ложки кокосової олії в роті щонайменше за 10 хвилин до чищення зубів. Для тих, хто не є прихильником кокосової олії, кунжутна та соняшникова олія не менш ефективні.
5. СПОЖИВАЙТЕ ФРУКТИ НА ВОДНІЙ ОСНОВІ
Вживання фруктів, які містять високий відсоток води, таких як апельсини, виноград і кавун, наприклад, може допомогти із поліпшенням кольору зубів. Фрукти можуть змивати зубний наліт, частинки їжі та бактерії, які часто призводять до пожовтіння та інших видів зміни кольору.
6. ФРУКТОВІ ШКІРКИ
Хоча це може здатися дивним, але фруктові шкірки лимонів, апельсинів або бананів можуть допомогти зробити вашу посмішку яскравішою. Шкірки цих фруктів містять d-лімонен, який є сполукою, що використовується для лікування ряду проблем зі здоров’ям, таких як, наприклад, рак і бронхіт. Однак фруктові шкірки також використовуються для відбілювання знебарвлених або жовтих зубів. Подібно до перекису водню та харчової соди, багато виробників додають d-лімонен до багатьох марок зубних паст. Для досягнення найкращих результатів потріть фруктовою шкіркою зуби протягом щонайменше 2 хвилин. Однак після закінчення обов’язково ретельно прополощіть рот водою, оскільки кислота з фруктових шкірок може роз’їдати зубну емаль, що, по суті, розв’язує одну проблему і створює іншу.
7. ОВОЧІ
Подібно до фруктів, вживання хрустких овочів, таких як селера і сира морква, може бути чудовим способом видалення зубного нальоту і накопичення бактерій, які викликають плями та зміну кольору.
8. НАБОРИ ДЛЯ ВІДБІЛЮВАННЯ, ЩО ПРОДАЮТЬСЯ БЕЗ РЕЦЕПТА
Набори для відбілювання, що продаються без рецепта, є реальною альтернативою професійному відбілюванню, яке виконується у вашому стоматологічному кабінеті, і вони є більш економічно ефективними. Безрецептурні набори для відбілювання доступні у формі гелю, смужок, лотків і зубної пасти.
9. ПРАВИЛЬНЕ ЧИЩЕННЯ
Чищення щіткою та зубною ниткою може допомогти забезпечити здоров’я ротової порожнини, а також запобігти зміні кольору зубів. Однак є правильний і неправильний спосіб чищення зубів. Важливо використовувати кругові рухи, оскільки це мінімізує подразнення ясен і сприяє кращому загальному чищенню. Нарешті, ви маєте чистити зуби принаймні двічі на день протягом мінімум двох хвилин.
10. ПРИЗНАЧУЙТЕ РЕГУЛЯРНІ СТОМАТОЛОГІЧНІ ОГЛЯДИ
Хоча вік і спосіб життя можуть відігравати важливу роль у зміні кольору зубів, є випадки, коли такі проблеми можуть означати проблеми із зубами. Найкращий спосіб виявити проблеми на ранніх стадіях і зберегти яскраву, красиву посмішку – відвідувати свого стоматолога принаймні раз на рік.
КАРІЄС І ЗМІНА КОЛЬОРУ ЗУБІВ
Якщо наліт, бактерії та зубний камінь не видаляється вчасно, можуть виникнути серйозні проблеми з зубами. Насправді навіть невеликий карієс може призвести до великих проблем, оскільки він пропускає частинки їжі та бактерії в зуб. Загалом, слідкувати за здоров’ям порожнини рота – це гарна ідея. Отже, якщо ваші зуби змінили колір, вам рекомендується запланувати візит до свого стоматолога, щоб принаймні виключити наявність карієсу. Крім того, якщо професійне відбілювання не є варіантом, ваш стоматолог може порекомендувати вініри або інші форми реставрації, які допоможуть вам отримати яскраву та красиву посмішку.