Поради що допоможуть запобігти утворенню каменів у нирках

650

Камені в нирках та сечовивідних шляхах можуть вражати людей різного віку — від новонароджених до літніх людей. Що потрібно зробити, щоб захистити нирки від каменів?

Камінна хвороба нирок та сечовивідних шляхів (сечокам’яна хвороба) – це захворювання, пов’язане з утворенням каменів у нирках чи інших органах сечовидільної системи. Тип подібних каменів зазвичай залежить від віку пацієнта. Сечокислі камені переважають у людей похилого віку.

Понад 60% каменів мають змішаний склад. Сечові камені майже завжди утворюються у нирках та сечоводі. У сечовому міхурі вони, як правило, вторинні, тобто надходять з нирок. Камені можуть бути як дрібними (до 3 мм — пісок у нирках), так і великими (до 15 см). Медицина описує випадки, коли камені важили кілька кілограмів.

Камені в нирках та сечовивідних шляхах — найчастіша причина відвідування пацієнтами уролога. Коли нирки наповнюються камінням, біль стає нестерпним та має постійний характер. Дрібні камені можуть виділятися з сечею, не викликаючи особливого дискомфорту.

Камені розростаються, застряють у сечовивідних шляхах та заважають проходженню сечі. Великі камені можуть серйозно пошкодити сечовивідні шляхи. Ось чому профілактика цієї проблеми настільки важлива для здоров’я. Тож на які корисні поради потрібно звернути увагу, щоб захистити нирки від каменів?

1. Пийте багато простої води

Ризик утворення каменів у нирках та сечовивідних шляхах удвічі більший серед людей, що не вживають достатньо води на день. Рідина допомагає ниркам виводити з організму метаболічні відходи. Якщо їх вчасно не видалити, вони кристалізуються і перетворюються на камені.

На нестачу рідини в організмі може свідчити колір сечі. Зазвичай, він темно-жовтий вранці через скупчення відходів, що утворюються вночі. Але якщо темний відтінок зберігається протягом усього дня, це свідчить про нестачу води в організмі. Середня кількість споживаної рідини на день має становити 8-10 склянок. Ця кількість може включати, крім води, інші напої та рідкі продукти.

Вода з лимонним соком дуже корисна. Це збільшує кількість лимонної кислоти в сечі, що, у свою чергу, перешкоджає кальцію утворювати нерозчинні солі з щавлевою кислотою. Однак, важливо не перестаратися з кількістю води, оскільки це може погіршити роботу нирок.

2. Вживайте їжу з високим вмістом кальцію

Зменшення кількості кальцію в раціоні збільшує кількість оксалатів (ефірів та солей щавлевої кислоти) в організмі, що поступово призводить до каменів у нирках та сечовивідних шляхах. У кишківнику кальцій зв’язується з оксалатами, що не дозволяє їм всмоктуватися в кров та потрапляти в нирки. Дослідження показали, що кальцій з їжею знижує ризик утворення каменів у нирках, тоді як добавки кальцію, навпаки, збільшують.

З цієї причини рекомендується використовувати не препарати кальцію, а продукти, що містять його (молоко, сир, кефір, кунжут, продукти з цільної пшениці тощо). Сонячні ванни (близько 15 хвилин на день) також корисні для того, щоб допомогти організму виробляти вітамін D, який необхідний для засвоєння кальцію.

3. Уникайте дієти, багатої на оксалати

Регулярне та високе споживання їжі, що містить оксалати, також збільшує ризик розвитку каменів у нирках. Оксалати перешкоджають засвоєнню організмом кальцію, в результаті чого утворюються оксалати кальцію, що перетворюються на камені. Будьте обережні з продуктами, багатими на оксалати, такими як щавель, шпинат, ревінь, капуста, селера, мангольд, буряк, шоколад, полуниця тощо. Надмірне надходження вітаміну С також небезпечно — він накопичується та перетворюється на оксалати.

4. Обмежте кількість солі у їжі

Їжа з високим вмістом натрію сприяє накопиченню кальцію в сечі та утворенню каменів у нирках. Натрій збільшує кількість білка в сечі, що призводить до захворювань нирок. Крім того, через надлишок натрію в організмі нирки працюють дуже інтенсивно. В результаті вони швидко зношуються та стають більш вразливими до хвороб.

Для профілактики каменів у нирках та сечовивідних шляхах підходять дієти з низьким вмістом солі — не більше 5 г на добу, тобто близько 1 чайної ложки. Замість звичної кухонної солі краще використовувати морську сіль, а також спеції та ароматичні трави. До речі, чим більше солі вживає людина, тим більше кальцію виводиться з її кісток.

5. Використовуйте менше цукру та підсолоджувачів

Їжа з високим вмістом цукру та фруктози створює сприятливе середовище для утворення каменів у нирках. Таким чином, надмірне споживання цукру призводить до мінерального дисбалансу в організмі, що перешкоджає засвоєнню кальцію та магнію. У деяких випадках фруктоза може метаболізувати до оксалату. Промислові підсолоджувачі також шкідливі, оскільки погіршують роботу нирок. Найкраще додавати натуральний мед чи стевію до чаю чи кави.

6. Їжте менше червоного м’яса

Надмірне вживання червоного м’яса дуже шкідливо для нирок. Надлишок білка збільшує обмін речовин у нирках та порушує азотний баланс в організмі. Це пошкоджує не тільки нирки, але й весь організм. Червоне м’ясо багате на пурини, що стимулюють вироблення сечової кислоти в організмі. Це знижує загальний pH сечі. У свою чергу, висока концентрація кислоти в сечі створює сприятливе середовище для утворення каменів у нирках.

7. Підтримувати належну вагу

Ризик розвитку каменів у нирках також збільшується через ожиріння, тому регулярні фізичні вправи дуже допомагають у профілактиці каменів у нирках. Вони нормалізують артеріальний тиск, покращують мікроциркуляцію нирок та, зазвичай, знижують ризик хронічних захворювань нирок.

Дослідження Американського товариства нефрологів показали, що регулярні та помірні фізичні навантаження знижують ризик багатьох факторів, пов’язаних з камінням у нирках. Досить витрачати близько 30 хвилин на день, п’ять разів на тиждень, на прості тренування (біг, ходьба, їзда на велосипеді, фізичні вправи).

8. Уникайте газованих напоїв

Надмірне вживання солодких газованих напоїв збільшує ризик утворення каменів у нирках та сечовивідних шляхах. Фосфорна кислота в саду підкислює сечу та сприяє утворенню каменів. Газовані напої з цукром також збільшують ризик хронічних захворювань нирок.

9. Не пийте фторовану воду

Питна вода з фтором є особливо небажаним продуктом для нирок. Доведено, що регулярне вживання води, багатої фтором, спричинює камені у нирках. Однією з ознак того, що людина вживає занадто багато фтору, є зміна кольору емалі зуба або характерних плям, що з’являються на ній. Це пов’язано із захворюванням, що називається флюороз зубів. Найкраще пити воду в пляшках, відстояну та кип’ячену воду, чи використовувати фторидну систему очищення води.

10. Їжте багато фруктів та овочів

Дієти, багаті на фрукти та овочі, допомагають запобігти появі каменів у нирках. Радимо вживати щонайменше п’ять порцій фруктів та овочів щодня. Фрукти та овочі, багаті на магній, клітковину, калій та антиоксиданти, допоможуть захистити нирки від накопичення каменів.

11. Кинути палити

Сигарети є однією з причин зниження кровотоку в організмі, включаючи нирки. Чим менше крові потрапляє до нирок, тим гірше вони працюють.

Не відкладайте візит до лікаря, якщо у вас виникають сильні чи різкі болі в поперековій області..

Поділіться коментарем