Судоми ніг — це нешкідливий поширений стан, коли м’язи ніг раптово стають болісно напруженими. Більшість людей відчувають їх у литкових м’язах, але вони можуть статися в будь-якій частині ноги або стопи. Іноді, після того, як судома минає, ви все ще відчуваєте біль у ділянці, де вона виникла. Багато людей скаржаться на судоми ніг вночі.
П’ятнадцять причин судом ніг і як їх усунути
Деякі з них викликають подив.
1. Перенапруження м’язів та відсутність часу на відновлення
Нічні судоми можуть вказувати на те, що ви перестаралися в спортзалі. Напружені вправи створюють додаткове навантаження на м’язи. Можливо, ви не даєте їм достатньо часу для відпочинку між високоінтенсивними тренуваннями, які створюють багато крихітних розривів у м’язах. Коли ці рани загоюються, вони призводять до того, що м’язи стають сильнішими. Якщо не давати м’язам достатньо часу для відновлення, це створює додаткове навантаження на них, що призводить до виникнення судом у ногах. Якщо ви любите тренуватися, дайте своєму тілу час на відновлення та відпочинок. Це повинно усунути нічні судоми ніг.
2. Зневоднення викликає судоми ніг
Ваше тіло на 60% складається з води. Вам необхідно постійно поповнювати запаси рідини в організмі протягом дня, особливо якщо на вулиці спекотно або під час фізичних вправ. Нічні судоми ніг часто виникають через зневоднення. Якщо ви перебуваєте на вулиці в спекотну погоду або багато тренуєтеся і не п’єте достатньо, збільште споживання води. Можливо, вам слід випити електролітний напій, який містить додатковий калій. Це може допомогти поповнити основні мінерали, втрачені через зневоднення, і судоми зникнуть.
3. Пошкодження нервів
Нічні судоми ніг можуть бути симптомом ранніх захворювань, таких як розлади нервової системи, наприклад, хвороба Паркінсона. Пошкодження нервів також може статися через автомобільну аварію або іншу спортивну травму. Деякі інфекції можуть призвести до пошкодження нервів, що також може викликати судоми в ногах. Якщо ви відчуваєте хворобливі нічні судоми, обговоріть це зі своїм лікарем. Він може зробити тести, щоб визначити, чи може будь-яка з цих причин спричинити пошкодження нерва.
4. Вагітність часто викликає судоми в ногах
Судоми в ногах є поширеним явищем під час вагітності. Це пов’язано з усіма змінами кровообігу, через які проходить чаш організм, особливо в другому і третьому триместрах. Судоми також можуть виникати через навантаження на м’язи у зв’язку з ростом живота. Займатися фізичними вправами під час вагітності безпечно, якщо ви не перенапружуєтесь. Фізичні вправи допомагають контролювати вагу і зміцнювати м’язи протягом місяців. Обов’язково пийте воду, щоб підтримувати водний баланс.
5. Деякі ліки викликають спазми
Деякі ліки викликають дискомфорт у м’язах. Зазвичай ці побічні ефекти вказані в інструкції до ліків. Статини, які приймаються для лікування високого рівня холестерину, є одними з найпоширеніших ліків, які можуть викликати побічні ефекти у вигляді судом.
6. Втома
Якщо ви виснажені та недостатньо спите, це негативно позначається на вашому організмі. Відпочинок дозволяє вашим м’язам відпочити й відновитися. Якщо у вас судоми ніг вночі, можливо, ви не висипаєтесь. Можливо, ви надмірно втомилися, і це проявляється у нічних судомах. Намагайтеся спати щонайменше 7 годин щоночі. Знаходьте час, щоб відпочити тілом і думками, і ви помітите зміни в меншій кількості судом ніг.
7. Цироз може викликати судоми ніг
Захворювання печінки викликає судоми ніг. Цироз — це рубцювання печінки через вибір способу життя, наприклад, алкоголізм або інфекцію. Хоча печінка може регенерувати себе, може статися незворотне пошкодження. Якщо у вас є захворювання печінки, ви можете відчувати хронічні судоми в ногах через ліки, які використовуються для лікування цього стану. Якщо судоми посилюються, поговоріть зі своїм лікарем про способи знайти полегшення.
8. Хронічне захворювання нирок
Люди, які страждають на хронічну хворобу нирок (ХХН), схильні до судом ніг. ХХН руйнує функцію нирок, так що токсини накопичуються в крові. Мінеральний та хімічний дисбаланс при ХХН викликає нічні судоми та спазми ніг. Це може бути пов’язано з прийманням ліків проти ХХН, тому поговоріть зі своїм лікарем про ваші судоми, і він може відкоригувати ваші ліки, щоб полегшити судоми.
9. Вік впливає на вечірні судоми ніг
З віком ви більш схильні до судом ніг. Старі м’язи втомлюються і чутливі до змін рідини, що призводить до зневоднення і судом ніг. Жінки більш схильні до судом ніг з віком, ніж чоловіки. Одне дослідження показало, що літні люди в кращій фізичній формі менш схильні до нічних судом ніг. З віком важливо підтримувати себе у формі за допомогою фізичних вправ та здорового харчування. Ці речі, пов’язані з нічними судомами ніг, передбачають менш сильні судоми, які не переривають сон.
10. Захворювання периферичних артерій
Люди з порушеннями кровообігу схильні до нічних судом ніг. Цей стан викликає звуження артерій, тому кровообіг зменшується. Часто у людей із захворюванням периферичних артерій холодні кінцівки, з онімінням або слабкістю в стопах і гомілках. Якщо у вас захворювання периферичних артерій, обов’язково виконуйте фізичні вправи, щоб поліпшити кровообіг у кінцівках. Поговоріть зі своїм лікарем про судоми, щоб дізнатися, що ще можна зробити, щоб полегшити біль від нічних судом ніг.
11. Анемія може спровокувати судоми ніг
Анемія впливає на здатність організму виробляти гемоглобін, білок, що міститься в еритроцитах. Цей білок переносить кисень по всьому тілу. Якщо у вас низький рівень гемоглобіну, у вас буде анемія. Вам може знадобитися лікування, щоб поліпшити потік кисню в організмі. Зазвичай це роблять за допомогою ліків, таких як добавки заліза або інфузії, якщо ваша анемія жахлива. Побічними ефектами анемії є нічні судоми в ногах. Якщо ви відчуваєте судоми ніг вночі без видимої причини, пройдіть обстеження на анемію. Інші симптоми анемії включають:
- Втому;
- Блідість шкіри;
- Слабкість;
- Головний біль;
- Запаморочення;
- Холодні ноги й руки;
- Ламкість нігтів;
- Задишку;
- Біль у грудях.
12. Діуретики
Приймання діуретиків підвищує ризик виникнення судом ніг. Люди з високим кров’яним тиском часто приймають діуретики. Ці ліки допомагають зменшити кількість рідини навколо серця, що знижує кров’яний тиск. Хоча діуретики корисні, вони мають побічні ефекти, такі як нічні судоми ніг. Вони можуть спричинити дисбаланс рідини в організмі, що призводить до зневоднення. Якщо ви приймаєте діуретики, обов’язково стежте за ними, щоб підтримувати належний водний баланс в організмі. Зазвичай проста зміна сечогінного засобу усуває нічні судоми.
13. Занадто високий рівень кортизолу
Кортизол іноді називають “гормоном стресу”, бо він допомагає організму боротися зі стресом, наприклад, інфекціями та іншими стресовими ситуаціями, які ви переживаєте. Зазвичай рівень кортизолу найвищий вранці, але знижується вночі, щоб ви могли заснути. Якщо ваше життя неймовірно напружене протягом сезону, це може змусити ваш організм виробляти надлишок кортизолу. Це призводить до того, що ви перебуваєте в постійній стресовій реакції. Ви не можете спати та відчуваєте себе нервово і тривожно цілий день. Високий рівень кортизолу вночі викликає судоми. Намагайтеся знизити рівень стресу протягом дня, дотримуючись цих практик:
- Робіть часті перерви;
- Уникайте вживання занадто великої кількості кофеїну;
- Робіть фізичні вправи, які допоможуть знизити рівень стресу;
- Висипайтеся;
- Спробуйте зайнятися йогою або медитацією, щоб розслабитися.
Коли рівень кортизолу знизиться, судоми мають зникнути. Якщо це не так, поговоріть зі своїм лікарем про те, як допомогти отримати полегшення.
14. Неправильно підібране взуття
Коли ваше взуття не підходить за розміром, у вас можуть виникнути судоми. Ходіння цілий день на роботі або в школі в погано підібраному взутті створює навантаження на ноги та стопи. Занадто тісне взуття або занадто високі підбори тиснуть на нерви стоп і гомілок. Якщо вночі ви відчуваєте м’язовий дискомфорт, варто змінити взуття на кілька тижнів, щоб перевірити, чи допоможе це йому зникнути. Обирайте взуття з підтримкою та комфортом, а не стильні, проте незручні туфлі. Вони можуть виглядати мило вдень, але біль вночі того не вартий.
15. Зміна сезонів може спровокувати судоми в ногах
Чи знали ви, що судоми частіше зустрічаються в певні сезони року? Судоми ніг частіше бувають влітку, зазвичай досягаючи піку в липні. Дослідження показують, що скарги на судоми ніг майже подвоюються влітку. Точно невідомо, чому це відбувається, але це може бути пов’язано з тим, що відновлення та ріст нервів найбільш активні влітку через вплив більшої кількості вітаміну D від сонячних променів. Отже, ваше тіло прискорює ці процеси, що викликає судоми в ногах.