Чорний виноград — це невеликі солодкі плоди, відомі своїм інтенсивним блакитно-фіолетовим кольором, через який вони виглядають майже чорними.
Їх унікальний колір походить від високої концентрації антоціанів, антиоксидантів, відповідальних за колір інших чорних, фіолетових і синіх фруктів і овочів. Антоціани також надають кольору таким продуктам, як ожина, чорниця, баклажани та фіолетова цвітна капуста.
Доступно кілька сортів, включаючи типи з кісточками та без кісточок, більшість із яких переважно використовуються для виготовлення червоного вина.
Однак з чорного винограду також можна зробити поживну закуску або десерт.
У цій статті ми розглянемо 6 переваг вживання чорного винограду для здоров’я.
1. Смачно і поживно
Перша очевидна користь для здоров’я від чорного винограду – це його поживний профіль. Одна чашка порції (138 грамів) чорного винограду без кісточок містить:
- Калорії: 90
- Вуглеводи: 24 г
- Клітковина: 1 грам
- Білок: 1 грам
- Жир: 1 грам
- Вітамін С: 17% від добової норми (DV)
- Вітамін А: 11% від DV
- Залізо: 2% від DV
Як і більшість фруктів, чорний виноград є головним джерелом вуглеводів і практично не містить жиру та білка. Проте вони є хорошими джерелами вітамінів С і А.
Вітамін С — це водорозчинний вітамін, який організм використовує для покращення засвоєння заліза, виробництва колагену та зміцнення імунної системи. Це також потужний антиоксидант, який може допомогти запобігти деяким хронічним захворюванням.
З іншого боку, вітамін А — це жиророзчинний вітамін, який бере участь в імунній функції вашого організму, зростанні та розвитку клітин і здоров’ї очей.
Чорний виноград — це перш за все джерело вуглеводів. Він також забезпечує достатню кількість вітамінів С і А.
2. Наповнений антиоксидантами
Крім високого вмісту вітаміну С, чорний виноград багатий багатьма антиоксидантами.
Антиоксиданти — це сполуки, які допомагають боротися з окислювальним стресом, який виникає, коли в організмі є надмірна кількість вільних радикалів. Окислювальний стрес відіграє важливу роль у розвитку хронічних захворювань, таких як діабет, хвороби серця та рак.
Чорний виноград містить значну кількість поліфенолів, категорію сполук із сильними антиоксидантними властивостями.
Як згадувалося раніше, характерний колір чорного винограду походить від вмісту в ньому антоціанів — основного типу поліфенолів, присутніх у плодах.
Іншим важливим антиоксидантом, який міститься в чорному винограді, є ресвератрол, що відомий своїми передбачуваними протираковими, протизапальними властивостями та протидією старінню.
Як ви можете собі уявити, більшість антиоксидантів чорного винограду зосереджено в його шкірці, яка містить значну кількість інших антиоксидантів, включаючи катехіни та епікатехіни, кавову кислоту, катехінгалат епікатехіну та галову кислоту.
Виноградні кісточки також багаті цими корисними сполуками.
Чорний виноград багатий на поліфеноли, а саме антоціани та ресвератрол, які забезпечують сильні антиоксидантні властивості, які можуть допомогти боротися з окислювальним стресом і запобігти хронічним захворюванням.
3. Може підтримувати здоров’я серця
Антиоксидантні властивості антоціанів і ресвератролу пов’язані зі зниженням ризику серцевих захворювань. Тому додавання чорного винограду до вашого раціону може підтримати здоров’я вашого серця.
Наприклад, антоціани можуть захистити вас від атеросклерозу — накопичення бляшок у ваших артеріях — шляхом зменшення окислювального стресу та запалення.
Крім того, вони можуть зменшити жорсткість артерій, що призводить до покращення кровотоку та зниження артеріального тиску. Антоціани також можуть знижувати як загальний, так і поганий (ЛПНЩ) рівень холестерину.
Що стосується ресвератролу, дослідження в пробірках і на тваринах показують, що він також може покращити роботу ваших кровоносних судин. Крім того, ресвератрол може запобігти запаленню та пригнічувати утворення бляшок, потенційно знижуючи ризик атеросклерозу та інсульту.
Антоціани та ресвератрол у чорному винограді можуть знизити ризик серцевих захворювань, захищаючи від атеросклерозу та знижуючи рівень холестерину в крові.
4. Може мати протидіабетичний ефект
Поліфеноли в чорному винограді також можуть мати антидіабетичний ефект, який може допомогти контролювати рівень цукру в крові.
Діабет характеризується постійним високим рівнем цукру в крові та порушенням вашої здатності регулювати вироблення інсуліну.
Дослідження в пробірках показують, що ресвератрол може активувати білок під назвою сіртуїн 1 (SIRT1), який знижує резистентність до інсуліну.
Крім того, дослідження на тваринах показують, що ресвератрол також може зменшити резистентність до інсуліну та покращити секрецію інсуліну в організмі. Це може допомогти полегшити ваші ускладнення, пов’язані з діабетом.
Крім того, дослідження на людях показують, що ресвератрол також може покращити вашу здатність регулювати контроль рівня цукру в крові та зменшити резистентність до інсуліну, якщо ви живете з діабетом 2 типу.
Однак необхідні додаткові клінічні дослідження, щоб повністю зрозуміти вплив ресвератролу на контроль рівня цукру в крові, оскільки дані поточних досліджень є суперечливими.
Ресвератрол у чорному винограді може допомогти покращити контроль рівня цукру в крові та зменшити резистентність до інсуліну, але необхідні додаткові дослідження.
5. Може мати протиракові властивості
Знову ж таки, ресвератрол і антоціани можуть надати чорному винограду протиракові властивості.
Дослідження показують, що обидва антиоксиданти можуть допомогти боротися з раковими клітинами, запобігаючи росту та поширенню пухлини, що впливає на розвиток раку.
Ці антиоксиданти також можуть індукувати апоптоз клітин — запрограмовану смерть ракових клітин.
Дослідження в пробірках показують протираковий ефект ресвератролу проти різних видів раку, включаючи рак шлунка, молочної залози, печінки, щитоподібної залози, яєчників і простати.
Подібним чином дослідження в пробірках і на тваринах підтверджують ефективність антоціанів у боротьбі з раком проти раку шлунка, шкіри, колоректального раку, шийки матки та молочної залози.
Однак великі дослідження на людях не показують зниження ризику більшості випадків раку у людини після приймання антоціанів. Тому ще необхідні подальші дослідження, щоб визначити, чи може вживання чорного винограду запобігти раку.
Антиоксиданти чорного винограду можуть запобігти росту та поширенню різних видів раку. Проте ще потрібні додаткові дослідження на людях.
6. Інші потенційні вигоди
Знову ж таки, антиоксиданти в чорному винограді можуть принести ще пару переваг для здоров’я, наприклад, покращити ваше волосся та шкіру та запропонувати деякі антимікробні властивості.
Однак ці переваги не були настільки ретельно досліджені, як ті, що згадуються в цій статті.
Проте ось що говорить наука:
Може покращити здоров’я шкіри
Дослідження показують, що такі антиоксиданти, як антоціани в чорному винограді, можуть бути ефективними не тільки проти раку шкіри, але й у лікуванні незначних проблем зі шкірою, таких як акне.
Крім того, антиоксиданти чорного винограду також можуть захистити від шкідливого впливу УФ-випромінювання, яке часто включає сонячні опіки, набряк або затримку води, гіперпігментацію та рак шкіри.
УФ-випромінювання також призводить до виробництва вільних радикалів і окислювального стресу, що може призвести до передчасного старіння шкіри — відзначається зморшками, сухістю шкіри або появою тонких зморшок.
У той час як виноград і його побічні продукти розглядаються як рослинні косметичні препарати, більшість їх ефектів залежить від їх прямого нанесення на шкіру замість споживання фруктів.
Просто вживання чорного винограду може не продемонструвати такого ж потенціалу, як місцеві креми, коли справа доходить до покращення здоров’я шкіри.
Може надавати антимікробні властивості
Антиоксиданти, присутні в шкірці чорного винограду, можуть діяти як антимікробні засоби, які можуть боротися з ростом стійких до антибіотиків шкідливих бактерій і цвілі, що виробляє токсини.
Дослідження в пробірках показують, що антибактеріальна активність значною мірою пригнічує ріст бактерій, відповідальних за харчові захворювання, таких як Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis і Enterobacter aerogenes.
Подібним чином, їхня протигрибкова активність, здається, ефективна проти грибків, що виробляють токсини, таких як Penicillium chrysogenum, Penicillium expansum, Aspergillus niger і Aspergillus versicolor.
Однак досліджень щодо того, чи призведе вживання фруктів до таких самих ефектів, немає.
Може сприяти росту волосся
Дослідження в пробірках, на тваринах і на людях показують, що ресвератрол може сприяти росту волосся.
Докази показують, що антиоксидант може стимулювати перехід циклу волосся з фази телогену — також відомої як фаза спокою — у фазу анагену, або фазу активного росту, таким чином індукуючи ріст волосся.
Це також може захистити ваші волосяні фолікули від окислювального стресу та збільшити густоту волосся.
Дослідження на тваринах навіть показують, що ресвератрол може збільшити кількість волосяних фолікулів на шкірі молодих гризунів.
Проте ці ефекти також залежать від ресвератролу, який наноситься безпосередньо на шкіру. Тому ще необхідні дослідження прямого впливу вживання чорного винограду на ріст волосся.
Дослідження з пробірки, на тваринах і деякі дослідження на людях підтверджують вплив антиоксидантів чорного винограду на здоров’я шкіри та волосся та їхні антимікробні властивості. Проте ще необхідні подальші дослідження прямого впливу вживання чорного винограду.
Висновок
Як і більшість сортів винограду, переваги чорного винограду майже виключно пов’язані з високим вмістом антиоксидантів, а саме антоціанів і ресвератролу.
Деякі з найбільш широко вивчених переваг цих сполук у чорному винограді включають їх доброчинний вплив на здоров’я вашого серця, вашу здатність регулювати рівень цукру в крові та, можливо, навіть вашу здатність боротися з ростом ракових клітин.
Хоча деякі дослідження підтверджують їх користь для шкіри, волосся та антимікробні властивості, все ще необхідні додаткові дослідження.
Порада
Спробуйте це сьогодні! У спекотні літні дні робіть вибір на користь грона прохолодного, освіжаючого чорного винограду замість безалкогольних напоїв або фруктового морозива, які містять багато цукру. Насолоджуйтеся всіма корисними антиоксидантними властивостями винограду під час здорового, корисного та смачного перекусу.