Коли ви погано себе почуваєте, ви зазвичай вважаєте, що це алергія, застуда або грип. Однак це не завжди так. Насправді, ми поділимося дослідженням, яке показує, як часто симптоми не зникають через алергію на плісняву.
Пліснява може спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям, якщо вона потрапляє у ваше житло або на робоче місце. Цвіль частіше з’являється в кліматі з високою вологістю або дощами, оскільки саме волога є чудовим середовищем для росту цвілі.
Агентство з охорони навколишнього середовища (EPA) рекомендує висушувати будь-які вологі ділянки протягом 24-48 годин, щоб запобігти зростанню цвілі.
Окрім проблем зі здоров’ям, пліснява може зруйнувати поверхню, на якій вона росте, погіршуючи її стан, оскільки вона може розкластися, якщо потрапить на сміттєзвалище і залишиться там під впливом стихії. Це стосується стін, підлоги, стелі, меблів і т.д.
В організм спори плісняви найчастіше потрапляють з повітрям.
Цвіль росте, виділяючи спори. Вони занадто малі, щоб їх можна було побачити неозброєним оком, тому ми, на жаль, вдихаємо їх в легені.
Ми також можемо контактувати з пліснявою через шкіру. Наприклад, ви можете доторкнутися до поверхні з невидимою цвіллю, а потім доторкнутися до обличчя або відкритої рани, де цвіль може потрапити всередину вашого тіла.
Потрапляючи в організм, пліснява спричиняє проблеми зі здоров’ям і може виглядати як хвороба.
Що таке пліснява?
Цвіль – це крихітні організми, що утворюються внаслідок розпаду тваринних і рослинних речовин. Цвіль росте у вологих, темних місцях, де розкладаються рослини та листя. Всередині будинку пліснява може рости на будь-якій поверхні, де є достатньо кисню, вологи або органічних речовин. Цвіль випускає крихітні спори в повітря. Ви стикаєтеся з пліснявою на роботі, в школі, на навчанні і навіть на вулиці. Цвіль більш поширена у вологому кліматі, тому що вона добре росте у вологих умовах.
Найпоширеніші види цвілі включають наступні:
- Кладоспоріум;
- Пеніциліум;
- Аспергіллус;
- Alternaria;
- Stachybotrys chatarum також називають чорною пліснявою.
Окрім вдихання плісняви, ви також можете контактувати з нею через шкіру. Наприклад, якщо ви доторкнулися до поверхні, на якій є цвіль, а потім доторкнулися до обличчя або відкритої рани, де цвіль може потрапити всередину вашого тіла.
Продукти, які містять цвіль
Ви також контактуєте з цвіллю в деяких продуктах харчування.
Ось список найпоширеніших продуктів, які містять цвіль.
Алкоголь
Дріжджі під назвою сахароміцети, або пивні дріжджі, — це грибок, який використовується для виготовлення пива. Він виробляє мікотоксини інших видів плісняви на фруктах і зернових. У білому вині менше плісняви, ніж у червоному. Якщо у вас чутливість до цвілі, можливо, краще уникати улюбленого напою в спорт-барі.
Арахіс
Арахіс — це бобові, які вирощуються в ґрунті під землею, тому вони більш чутливі до вологи і росту цвілі. У шкаралупі арахісу може міститися пліснява і навіть канцероген, який є шкідливим для людини. Тому більшість арахісу стерилізують перед продажем у шкаралупі.
Кава
Хоча кава — це корисний енергетичний напій, який ми всі любимо, в деяких сортах кави може ховатися токсичний грибок. Обов’язково обирайте каву відомих брендів, яка проходить перевірку на міотоксичність у зернах.
Інші продукти, які містять плісняву, охоплюють:
- Жито;
- Ячмінь;
- Кукурудзу;
- Цукор з цукрової тростини;
- Тверді сири;
- Гриби.
Здебільшого ви не хворієте від контакту з пліснявою в повітрі або продуктах харчування, але іноді вона може спричинити проблеми зі здоров’ям. Одне дослідження показало, що якщо ви піддаєтеся впливу плісняви протягом першого року життя, ви ризикуєте захворіти на астму в подальшому житті.
7 ознак того, що пліснява спричиняє хворобу
Після контакту з пліснявою деякі люди, особливо з хронічними респіраторними захворюваннями, можуть сильно відреагувати на неї.
Ось список із семи ознак того, що ви захворіли на плісняву.
1. Біль у м’язах або біль, не пов’язаний з навантаженням
Незрозумілий біль у м’язах, який не пов’язаний з напруженою діяльністю, є однією з ознак алергії на плісняву. М’язовий біль може бути в будь-якій частині тіла, тоді як деякі люди відчувають гострий, інтенсивний біль від уколів разом з м’язовим болем.
2. Посмикування, поколювання або оніміння
Відчуття, схоже на поколювання, коли рука німіє, — це те саме поколювання, яке відчувають люди, що страждають від цвілевої хвороби. Спори плісняви потрапляють на шкіру і починають колонізувати її. Деякі спори можуть просочуватися у вашу шкіру, викликаючи висип або сверблячі червоні горбки, а також дивне відчуття поколювання на шкірі. Лікування включає в себе сильні лікарські засоби, протигрибкові креми або лосьйони для знищення цвілевих грибків.
3. Перебування в депресивному настрої
Цвіль у вашому домі може вплинути на вас неврологічно. Існує чіткий зв’язок між домашньою вогкістю, пліснявою та симптомами депресії. Ви можете відчувати незвичні перепади настрою або роздратування, змішані з почуттям піднесеності. Частково це пов’язано з тим, що пліснява втручається в роботу вашого мозку. Без сумніву, деяка похмурість є наслідком стресу від володіння будинком, який робить вас хворим.
Дослідники, які вивчали хвороби, пов’язані з пліснявою, виявили, що вологі будинки також впливають на людей, які в них живуть, та на їхній настрій. Знову ж таки, вони довели, що існує певний зв’язок між домашньою вогкістю, пліснявою та симптомами депресії. Психічні захворювання і зв’язок з неідеальними умовами життя не є чимось дивним.
Психологічний стрес є нормальним явищем, коли ви мало контролюєте своє домашнє середовище і маєте погану якість повітря в приміщенні, що може вплинути на ваше здоров’я. Візьміть стрес під контроль, зменшивши джерела вологи в будинку, додавши кімнатні рослини для очищення повітря і запустивши вентилятор, щоб підтримувати циркуляцію повітря.
4. Проблеми з травленням
Втрата апетиту, діарея або біль у шлунку — симптоми, характерні для цвілевих захворювань. Якщо ваш організм не виводить плісняву з травної системи, спори поширюються, спричиняючи масове вторгнення у ваш кишечник. Люди повідомляють про такі проблеми з травленням, як:
- Блювота;
- Кровотеча;
- Діарея;
- Нудота;
- Неприємний запах випорожнень.
Якщо їх не лікувати, спори плісняви можуть спричинити інфекцію в печінці та призвести до потрапляння токсинів у кров. Це небезпечний для життя стан.
Тому зверніться до лікаря, якщо ви підозрюєте, що у вас є проблеми з печінкою через плісняву.
5. Проблеми з диханням
Однією з найпоширеніших ознак захворювання на плісняву є утруднене дихання. У нещодавньому огляді про плісняву та медичні захворювання дослідники назвали деякі респіраторні захворювання, які пов’язані з впливом плісняви, до яких відносяться:
- Астма;
- Алергічний риніт;
- Алергічні бронхолегеневі;
- Аспергільоз;
- Синусит;
- Гіперчутливий пневмоніт.
Утруднене дихання, кашель, хрипи або проблеми з носовими пазухами можуть бути наслідком пліснявих захворювань. Проконсультуйтеся з лікарем, якщо у вас є занепокоєння щодо потенційного впливу плісняви.
6. Чутливі очі та головний біль
Почервоніння очей, свербіж або нечіткість зору можуть бути пов’язані із захворюваннями, спричиненими пліснявою.
Деякі люди чутливі до плісняви більше, ніж інші. Це призводить до надмірної реакції їхньої імунної системи, що, в свою чергу, викликає алергічну реакцію.
Якщо ваші симптоми схожі на сінну лихоманку або сезонну алергію і супроводжуються головним болем та іншими симптомами цвілевої хвороби, зверніться до лікаря і поясніть йому, що вас турбує.
7. Менш поширені ознаки захворювання через плісняву
Деякі з найбільш незвичних симптомів або ознак захворювання на плісняву включають:
- Тремтіння або запаморочення;
- Схильність до інфекцій, таких як ІСШ;
- Металевий присмак у роті;
- Хронічна втома;
- Мозковий туман;
- Бактеріальна пневмонія;
- Хронічний кашель;
- Нечіткість зору.
Якщо ви відчуваєте будь-який з цих симптомів, зверніться до лікаря. Він зробить аналіз крові, щоб з’ясувати, чи є у вас алергія на цвіль.
Що можна зробити, щоб позбутися цвілі у вашому домі?
Ви можете запобігти появі цвілі у вашому домі або позбутися її, якщо зробите такі речі.
Тримайте будинок чистим і сухим
Негайно усувайте всі витоки води або місця, де волога просочилася всередину. Не чекайте, поки відчуєте запах плісняви. На той час буде вже занадто пізно. Ви можете негайно викликати команду з усунення цвілі, яка допоможе вам позбутися плісняви у вашому домі.
Багато вентиляції
Не вимикайте кондиціонер або обігрівач, але встановіть його на низьку температуру.
Увімкніть вентилятор кондиціонера, щоб свіже повітря циркулювало у вашому домі цілий рік. Якщо на вулиці дощ або спекотно і волого, не відчиняйте вікна. Волога від вологості потрапить на меблі, килимові покриття і навіть на деревину у вашому домі.
Поставте рослини для очищення повітря
Рослини виводять токсини з атмосфери у вашому домі. Найкращі рослини для очищення повітря у вашій оселі — це:
- Каучуконоси;
- Бостонська папороть;
- Фінікова пальма;
- Філодендрон;
- Лілія миру;
- Хлорофітум;
- Хризантеми.
Підтримуйте низьку вологість
Придбайте портативний осушувач повітря, щоб видалити будь-яку вологу з повітря в приміщеннях, більш схильних до появи цвілі, таких як кухня або ванна кімната.
Не кладіть килимове покриття в підвалі, кухні або ванній кімнаті.
Килимове покриття в цих приміщеннях буде сирим, і на ньому легше завестися цвілі. У більшості будинків спостерігається тенденція до відмови від килимового покриття в цих приміщеннях, але в багатьох старих будинках килимове покриття все ще є.
Інші поради від наших друзів, які працюють у сфері видалення цвілі, які допоможуть захистити ваш будинок від плісняви:
- Додайте вентиляцію за допомогою витяжного вентилятора.
- Постійно тримайте увімкненним звичайний циркуляційний вентилятор.
- Відкривайте вікно, щоб впустити вітерець у сухі погодні дні.
- Часто прибирайте місця, які є більш вразливими до плісняви, наприклад, душ або ванну.
- Відмовтеся від токсичних хімічних миючих засобів і очищайте плісняву (не цвіль) за допомогою білого оцту. Просто розпиліть нерозбавлений оцет на уражену ділянку. Змивати його не потрібно.
- Одягайте маску для обличчя, якщо ви чистите невеликі ділянки цвілі.
- Певні види цвілі вимагають професійного очищення. Ніколи не намагайтеся очистити чорну плісняву самостійно — це може призвести до погіршення вашого захворювання.
Останні думки про те, як боротися з пліснявою
Цвіль — це те, з чим живе кожен. Вона є на вашому подвір’ї, у вашому домі і навіть у ваших продуктах харчування. Більшість плісняви, з якою ви контактуєте, нешкідлива і не викликає проблем зі здоров’ям. Але іноді у вас може виникнути сильна алергія на плісняву, яка викликає симптоми. Захистити свій будинок від плісняви — першочергове завдання. Якщо у вас витік води, негайно усуньте його. Забезпечте хорошу вентиляцію повітря в будинку за допомогою вентиляторів і відкривайте вікна в суху погоду.
Поставте багато рослин, що очищають повітря, особливо в приміщеннях, де проникає вогкість, наприклад, на кухні або у ванній кімнаті. Пліснява залишиться тут назавжди, тому найкращим варіантом боротьби з пліснявою буде навчитися її знищувати або зменшувати її ріст.