Коли наша гормональна система збалансована, гормони поводяться як мудрі наставники для організму, відправляючи команди на кшталт «зроби це» клітинам нашого тіла з метою забезпечити гомеостаз.
Гомеостаз — той самий стан, коли у вас шикарне густе волосся, міцні нігті, чиста шкіра, стабільний настрій і вага, ви стресостійкі, маєте хороше травлення і лібідо. Але, на жаль, наша гормональна система дуже піддається впливу навколишнього середовища. Зокрема, впливу токсинів, поганого сну, неправильного харчування, мінливості мікрофлори кишківника і навіть поганих думок.
Чим харчуватись для балансу гормонів?
Виділяють 5 найголовніших гормонів, які впливають на гомеостаз, і щоб їх привести в рівновагу, не обов’язково відразу ж вдаватися до вживання ліків або харчових добавок. Спочатку варто спробувати відрегулювати ситуацію за допомогою спеціально підібраних продуктів, які мають здатність відновлювати гормональний баланс.
1. Високий рівень кортизолу
Як він працює:
Кортизол є основним гормоном реакції на стрес, а його вироблення займаються надниркові залози. Підвищений рівень кортизолу спричиняє підвищення кров’яного тиску та рівня цукру. Хронічно високий рівень гормону може призвести до відчуття підвищеної збудженості або незручності в тілі, депресії, до швидкого старіння, набору ваги, проблем з цукром у крові та метаболічного синдрому.
Що ви можете помічати:
- Почуття, що ви постійно в бігах, виконуючи одне завдання за іншим
- Складнощі зі втратою ваги, особливо в області талії
- Часту зміну настрою чи депресію
- Появу миттєвої реакції злості чи люті
- Труднощі з розслабленням увечері чи поганий сон
- Слабкі нігті або проблеми зі шкірою, такі як екзема чи тонка шкіра.
- Високий тиск або підвищення рівня цукру в крові (може й обидва симптоми)
- Провали в пам’яті або недостатню концентрацію уваги, особливо під час стресу
- Тягу до солоних чи солодких продуктів
- Низьке лібідо
Харчове рішення:
Екстрачорний шоколад здатний знизити рівень гормону кортизолу. Також потрібно іноді вживати рибу, вирощену в природних умовах. Смачні ліки, чи не так?!
2. Інсулін
Як він працює:
Інсулін регулює кількість глюкози в крові. Головною проблемою з інсуліном є його постійне підвищення, що призводить до резистентності до інсуліну (коли клітини стають не сприйнятливими до цього гормону і глюкоза в крові підвищується до переддіабетичного рівня, та навіть рівня діабету).
Що ви можете помічати:
- Величезний потяг до солодощів
- Важко перестати їсти (або зупинитися після однієї порції) високовуглеводну їжу таку як шоколад, морозиво, картопля фрі
- Рівень цукру в крові натще більше звичайного (понад 85 мг/мл)
- Почуття тремтіння, турботи або дратівливості між прийняттям їжі
- Для жінок обсяг талії більше за 89 см (на рівні пупка), для чоловіків – 102 см
- Індекс маси тіла вище 25
- Синдром полікістозних яєчників, що включає нерегулярний менструальний цикл, акне, підвищений ріст волосся, а іноді безпліддя та кісти на яєчниках.
- Низький рівень HDL холестерину та/або високий рівень тригліцеридів
- Високий кров’яний тиск (вище 140/90)
- Рівень інсуліну натще вище 5 мк Од/мл
Харчове рішення:
Їжте регулярно квашену капусту (кімчі, або інші ферментовані овочі): це продукт із доведеною ефективністю зменшення рівня глюкози.
3. Занадто багато тестостерону
Як він працює:
Тестостерон – гормон, що виробляється в яєчниках жінок, яєчках чоловіків та надниркових залозах. Він дуже важливий для відчуття благополуччя, впевненості у собі, підтримки тонусу м’язів, зростання кісток та статевої функції. З надмірним підвищенням стикається 30% жінок, це може призвести до акне, нерегулярних менструацій, підвищеного зростання волосся на тілі, втрати волосся на голові та безпліддю.
Що ви можете помічати:
- Акне
- Зайве волосся на грудях
- Жирна шкіра та волосся
- Випадіння волосся на голові (іноді у поєднанні з надмірним зростанням волосся на тілі)
- Зміна кольору пахв: вони стають темнішими й товстішими, ніж ваша нормальна шкіра.
- Папіломи, особливо на шиї та верхній частині тулуба
- Гіперглікемія або гіпоглікемія, чи нестабільний цукор у крові
- Запальність та дратівливість, надмірно агресивна поведінка
- Депресія чи тривога
- Синдром полікістозних яєчників, як правило з кістами, безпліддя та менструальні цикли, рідше, ніж кожні 35 днів
Харчове рішення:
Якомога частіше вживайте в їжу зелені боби, гарбуз і гарбузове насіння. Вони багаті на цинк, а він відіграє важливу роль у статевому розвитку, менструації та овуляції. Дефіцит цинку пов’язаний з акне та підвищеним рівнем андрогенів – групи гормонів, до якої належить тестостерон.
4. Занадто багато естрогену
Як він працює:
Естроген належить до сімейства статевих гормонів, які в чоловіків відповідальні за жіночі прояви в тілі, як груди та стегна. Але іноді можливий надлишок цієї корисної речовини: понад 700 відомих токсинів у навколишньому середовищі можуть імітувати естроген і таким чином призвести до забруднення організму надмірною кількістю гормону.
Що ви можете помічати:
- Здуття, набряклість або утримання рідини в організмі
- Ненормальні результати аналізів мазків Папаніколау
- Сильна кровотеча, у тому числі при менопаузі
- Швидкий набір ваги, особливо на стегнах та сідницях
- Збільшення розміру грудей або її чутливості
- Міома, ендометріоз чи болючі менструації
- Перепади настрою, ПМС, дратівливість, плаксивість, невеликі зриви чи тривожний стан
- Мігрені або інші види головного болю
- Червоний рум’янець на обличчі (або діагноз розацеа)
- Проблеми з жовчним міхуром, або через його видалення
Харчове рішення:
При прояві вищезгаданих ознак їжте більше овочів сімейства хрестоцвітих, наприклад, броколі, цвітну капусту, листову капусту. Ці овочі блокують естроген, клітковина допомагає вивести з організму надлишковий гормон. І загалом хрестоцвіті допомагають старіючим клітинам виводитися, а не снувати по організму, сіючи хаос і прискорюючи процес старіння.
5. Низький рівень тиреоїдних гормонів
Як вони працюють:
Наша щитоподібна залоза відповідає за обмін речовин, а саме за те, як швидко чи повільно в організмі відбуваються біохімічні реакції, у тому числі швидкість спалювання калорій. Зокрема, робота цієї залози полягає у прийомі йоду, який знаходиться у багатьох харчових продуктах, та поєднанні його з тирозином для виробництва тиреоїдних гормонів – гормону тироксину (Т4) та активного тиреоїдного гормону під назвою трийодтиронін (Т3).
Приблизно у 10% жінок зустрічається недостатній рівень тиреоїдних гормонів через повільну роботу щитоподібної залози.Таким чином енергія витрачається на важливіші функції, не задовольняючи потреби волосся, шкіри та функцій кишківника. Такі жінки страждають від повільного метаболізму: вони пригнічені, змучені запорами, швидко набирають вагу та мають проблеми із волоссям, шкірою та суглобами.
Що ви можете помічати:
- Сухе, схоже на солому волосся, яке легко заплутується і випадає
- Суха шкіра, рясне потовиділення, тонкі та ламкі нігті
- Додаткові кілограми, яких неможливо позбутися, затримка рідини
- Випорожнення рідше одного разу на день, або почуття неповного спустошення кишківника
- М’язові та суглобові болі
- Холод і поколювання в руках і ногах, непереносимість тепла чи холоду
- Повільна мова, складнощі з концентрацією, мляві рефлекси та уповільнена реакція
- Млявість і втома, особливо вранці, депресія та зміна настрою
- Збільшення щитоподібної залози та труднощі при ковтанні
Харчове рішення:
Дуже хороші у цій ситуації бразильські горіхи. Окрім йоду потрібні селен, цинк та мідь для правильної роботи щитоподібної залози. Бразильські горіхи – найбагатше харчове джерело селену. Іноді людям із хворобою Хашимото радять його уникати. В інших випадках селен необхідний для глутатіону, щоб зменшити кількість тиреоїдних антитіл. З’їдайте 1-3 бразильські горіхи на день і будьте здорові!