Що робити при артритах: ЗОЛОТІ ПОРАДИ східної медицини

3853

Якщо людина замислюється про своє здоров’я до настання закономірних хвороб, вона може зайнятися профілактикою артриту. Але якщо хвороба вже виявилася, саме правильно організоване харчування допоможе її подолати.

Ми часто бачимо старих людей з незламними колінами і настільки звикли до такої картини, що зазвичай вважаємо її закономірною. А саму хворобу – артрит – навіть досвідчені лікарі трактують як вікову. «Бабусю, ви що ж – хочете у свої 75 бігати, як у молодості?» – чи то пожартував, чи то в такій формі визнав своє професійне безсилля лікар у розмові з моєю знайомою. А ось китайський лікар такий жарт нізащо б собі не дозволив. Не тільки тому, що не смішно і сумнівно з моральної точки зору (завдання лікаря – лікувати, а не фіксувати марність лікування), але насамперед тому, що в китайській медицині артрит цілком виліковний .

Артрити та артрози: причини та лікування

Люди типу Вітер, зазвичай худі і трохи сутулі, під час руху нерідко хрумтять суглобами. Вічно замерзлі, вони люблять погрітися на сонечку. Для них збереження режиму тепла в організмі – незаперечний закон. Не мають великої витривалості, зате в них швидкі реакції. Травлення у них слабке, часто страждають невралгіями, болями в кістках і суглобах, радикулітами, мають схильність до судом, запорів, взимку застуджуються. З хронічних хвороб часто бувають виразка, перепади тиску, у старості – хвороба Паркінсона. Однак, незважаючи на загальну болючість, така людина до глибокої старості може не наражатися на хвороби, що призводять до смерті. Всупереч російському прислів’ю «поки товстий сохне, худий здохне», якраз худий дуже живучий.

Людина типу Вітер найбільше схильна до хвороб суглобів, зокрема артритів.

Артрит, вважають у Тибеті, має вірусну природу – грибкову чи сечостатеву. Інфекцію зазвичай лікують за допомогою антибіотиків. І це правильно.

Коли ж вірусне вогнище пригнічене, потрібно працювати із суглобами, щоб ліквідувати загрозу інвалідності. Головне при цьому – не допускати переохолодження організму та застуд, одягатися по сезону, тримати ноги у теплі та берегти поперек.

Таким хворим неприпустимо пити холодні напої, або нарізати салат із овочів, які щойно з холодильника. Будь-яку їжу хворий на артрит повинен вживати тільки в теплому вигляді. Навіть просто сирі овочі та фрукти можуть призводити до загострення захворювання. Нехай овочі полежать на столі щонайменше дві години, лише після цього вони будуть придатні для салату. Замість звичного яблука або апельсина у сирому вигляді хворим доведеться звикати до вареного компоту.

Важливо! Артрит змушує організм до внутрішнього прогрівання, ось чому доведеться звикати до спецій, що розігрівають, додавати до других страв цибулю і часник, а чай пити з дрібкою меленого імбиру.

Абсолютно неприпустимо пропоноване всім загартовування. При поділі людей за тибетською конституційною ознакою обережне гартування придатне лише для «вічно розігрітої» людини типу Жовч. Слиз і Вітер не люблять холоду, адже у Вітра від нього просто посилюються наявні хвороби. Якщо болять суглоби, після кількох процедур загартовування слід чекати на загострення хвороби. Охолодження, на яку частину організму воно не доводиться, насамперед б’є по суглобах.

Что делать при артритах и артрозах: ЗОЛОТЫЕ СОВЕТЫ восточной медицины

Перші прояви артрозу починаються у віці 40-50 років. Основна причина розвитку хвороби – невідповідність між механічним навантаженням, що падає на суглобову поверхню хряща, та його можливістю чинити опір цьому навантаженню. Подібна ситуація створюється при важкій фізичній роботі з часто повторюваними стереотипними рухами, що навантажують одні і ті ж суглоби: артроз плеча у коваля, променево-зап’ясткового суглоба у маляра, суглобів хребта у вантажника, при надмірних заняттях спортом, та вираженому ожирінні.

Інша група чинників, які ведуть до навантаження хряща, – порушення нормальної зміни суглобових поверхонь здорового хряща. Відбувається нерівномірний розподіл навантаження на всій поверхні хряща, причому основне навантаження падає на невелику площу. У цьому місці хрящ швидко руйнується.

При артрозі відбувається ураження найбільш навантажених суглобів нижніх кінцівок – кульшового та колінного. На верхніх кінцівках найчастіше уражаються суглоби пальців.

Початок хвороби непомітний. Перші симптоми невиразні. Хворий часто не може визначити давність свого захворювання. Непомітно з’являються хрускіт у суглобах під час руху та невеликі періодичні болі після значного фізичного навантаження, що швидко проходять у спокої. Поступово інтенсивність болю збільшується, він відзначається після будь-якого навантаження, стає тривалішим, іноді дошкуляє ночами.

При артрозах біль виникає, коли навантажують хворий суглоб, ходять, наступають на ногу, і не знаходяться у стані спокою. Біль тупий і найінтенсивніший вечорами, після денного навантаження. При подальшому розвитку хвороби поруч із посиленням болю може виникнути обмеження рухів у ураженому суглобі. Поступово виникає та прогресує деформація суглоба.

Вчені сверджують. Важливим фактором у лікуванні артрозу є розвантаження ураженого суглоба. Хворому забороняються тривала ходьба і особливо тривале стояння на ногах (статичне навантаження переноситься хрящем гірше, ніж динамічне), носіння важких речей, часті підйоми і спуски сходами. Лікар разом із хворим повинен виробити дозоване навантаження. Ходьбу слід чергувати з 5-10- хвилинним відпочинком.

Хворому на артроз шкідливі стереотипні рухи, які часто повторюються, або тривало фіксовані пози – вони ведуть до навантаження на одні й ті ж суглоби. Повторювані рухи рекомендується перемежовувати з відпочинком. У деяких випадках доводиться радити хворому змінити професію з огляду на необхідність уникати надмірного навантаження. Велике значення має також зниження ваги тіла хворого, тому що ожиріння веде не тільки до підвищеного навантаження, а й до ослаблення м’язів та зв’язок внаслідок зниженого фізичного навантаження таких хворих.

Надзвичайно важливо, щоб хворий при поліпшеннях та відсутності болю не розширював режим рухливості: збільшення навантаження на суглоб неминуче спричинить погіршення та прогресування хвороби.

Увага! Для зняття болю доцільні фізіотерапевтичні процедури, акупунктура .

Что делать при артритах и артрозах: ЗОЛОТЫЕ СОВЕТЫ восточной медицины

Велике значення у лікуванні остеоартрозу мають методи, спрямовані на зміцнення м’язів, покращення функції уражених суглобів та загальної рухливості хворих. Необхідність зміцнення при артрозі обумовлена тим, що хворий зазвичай щадить болючий суглоб, через що послаблюється тонус м’язів. До методів зміцнення м’язів відноситься, перш за все, систематична лікувальна гімнастика .

Правила лікувальної гімнастики при артрозах:

• рухи не повинні бути надто інтенсивними, болючими, що травмують уражений суглоб; обсяг рухів збільшують дуже обережно, поступово; інтенсивні енергійні рухи (через біль) протипоказані;

• лікувальна гімнастика повинна проводитись у полегшеному для суглоба положенні хворого – лежачи та сидячи, доцільно проводити її у басейні.

Рекомендується масаж, що зміцнює еластичність тканин, покращує венозний кровообіг, розслаблює м’язовий спазм, знижує підвищену нервову збудливість хворих.

Із вище викладеного зрозуміло, що більше за інших берегтися захворювань суглобів доводиться Вітру. Коли артрит стає для нього з потенційної загрози жорстокою реальністю, треба починати з налагодження правильного харчування. Люди типу Вітер, не змовляючись, сходяться на тому, що люблять пити чай, який обпалює горлянку. Супи і бульйони їдять щойно з плити або з мікрохвильової печі. І вони інтуїтивно роблять правильно. Більше того, краще, якщо звичним бульйоном стане з баранячого м’яса – він довше і якісніше зберігає гарячий стан. З шести визнаних медициною Тибету смаків рекомендуються кислий, солоний і солодкий.

Важливо! Доведеться відмовитися від збудливої їжі гіркого смаку і від шкідливої звички перекушувати на бігу та всухом’ятку. Від смаженої їжі та голодування, здатного викликати нервовий зрив.

На столі у Вітра часто мають з’являтися баранина та конина, м’ясо індички, сирі цибуля та часник, черемша, гострий перець, соус чилі, аджика. Краще розлучитися зі звичкою втамовувати спрагу газованими та іншими холодними напоями, особливо солодкими. У літню спеку доведеться освоювати зелений чай. Якщо захочеться солоденького, припустимо додати в ранкову кашу мед, курагу, чорнослив або сушені фініки, а можна чогось гостренького. Якщо решті з дитинства твердять не наїдатися на ніч, то для Вітру може бути зроблено виняток – адже він не схильний до набору зайвої ваги. З тієї ж причини люди такого типу можуть без наслідків порушувати принцип роздільного харчування. Пити їм краще перед їжею – підвищується апетит.

Якщо людина замислюється про своє здоров’я до настання закономірних хвороб, вона може зайнятися профілактикою артриту. Але якщо хвороба вже виявилася, саме правильно організоване харчування допоможе її подолати.

Что делать при артритах и артрозах: ЗОЛОТЫЕ СОВЕТЫ восточной медицины

При лікуванні правильне харчування первинне, а зігріваючі компреси на хворі суглоби вторинні, хоча без них не обійтися. Їх краще робити на оливковій, кукурудзяній, кунжутній або кокосовій олії.

Глибоке прогрівання суглобів досягається за допомогою мазі, приготованої зі склянки однієї з названих вище олій, 50 г березових бруньок (замість них можна взяти кропиву, низку, корінь барбарису, шабельник), 50 г натертого кореня імбиру, дрібку чорного або червоного перцю, один зубчик тертого часнику та 20–25 г солі. Інгредієнти змішують та кип’ятять кілька хвилин. Отриманою маззю, підігрітою до температури тіла, натирають хворі суглоби. Ефект посилиться, якщо компрес супроводжується прогріванням сигарами з полину. Їх можна тримати кілька хвилин на відстані одного сантиметра від суглоба. Завершивши процедуру, кожен суглоб обмотують вовняною тканиною.

Розтирання суглобів буде ефективнішим, якщо його супроводжує масаж, що посилює приплив крові. Такий масаж слід проводити не у вигляді тертя, але у вигляді легкого обдавлювання пальцями колінної чашки та кісточки.

Вчені стверджують: Компрес також можна зробити, змішавши в пляшці навпіл шкаралупу кедрових горіхів з горілкою, настояти в темному місці десять днів, струшуючи через день. Така ж настоянка придатна для розтирання хворих суглобів.

Наші батьки застосовували для розтирання камфорне масло. Воно, як і всі настоянки на камфорі, дуже гарні як для нічних компресів, так і для розтирання суглобів. Наколінники та налокітники, схожі на ті, якими користуються для гри в хокей та катання на роликах, бажано одягати на ніч, попередньо злегка зволоживши камфорним маслом.

Суглоби добре прогріваються морською галькою або гравієм, розігрітими до 50 градусів, вони довго зберігають тепло. Їх прикладають до хворих місць через тонку вовняну ганчірку і зверху суглоб обмотують вовняною тканиною.

Сильнодіючий засіб для внутрішнього прийому та змащування суглобів – мурашиний спирт . П’ють його один раз на день за півгодини до їжі по пів чайної ложки, одразу ж запиваючи водою. Мурашиним спиртом змащують суглоби перед сном і припікають полинною сигарою протягом декількох хвилин.

Простий і ефективний старий спосіб Тибету приготування мурашиного спирту. У посудину з вузькою шийкою (у сучасному варіанті це звичайна пляшка) опускають нитку з прив’язаним на кінці шматочком сала. Верхній кінець нитки примотаний до палички, кладуть поперек шийки пляшки. ЇЇ встановлюють поруч із лісовим мурашником – при цьому не треба деформувати мурашник, краще взагалі його не торкатися. Через добу більшість пляшки виявиться заповненою мурахами: прагнучи сала, вони сповзатимуть по нитці, а вибратися назад не зможуть. Зазвичай їх набивається від двох третин до трьох чвертей пляшки. Незаповнену частину доливають спиртом, закривають і залишають у темному місці на тиждень, іноді збовтуючи.

Якщо артрит – захворювання вірусне, то схожий на нього артроз – хронічне, пов’язане з порушенням обміну речовин і викликається накопиченням в організмі жару у Жовчі або холоду у Вітру та Слизу. Артрози, на відміну від артритів, марно лікувати лише за допомогою компресів. Не вийде ліквідувати лише слідство, не впливаючи на причину. А вона – у неправильному способі життя, без коригування якого успіх неможливий.

З книги “Китайські чудо-методики. Як жити довго і бути здоровим!”, Савелій Кашніцький

Поділіться коментарем