Зуміти виростити великі й здорові помідори – безумовно, заслужений привід для гордості, адже ця рослина дуже вибаглива і вимагає багато уваги. Вони чутливі до температурних коливань та інших погодних умов. Вони також вразливі до ряду захворювань. Одним із найстрашніших є фітофтора — грибкове захворювання, що вражає лише помідори та картоплю. Спочатку на листках з’являються сіро-зелені плями, потім вони стають бурими. Зрештою хвороба поширюється на решту рослини, а також на сусідні екземпляри. Боротися з нею справді складно, тому найкращим рішенням знову ж таки є профілактика.

Як запобігти фітофторі?
#1 Ніколи не садіть помідори поруч з картоплею. Патологічні суперечки спочатку вражають картоплю, а потім швидко поширюються на томати.
#2 Під час поливу помідорів переконайтеся, що ви не бризкаєте водою на їх листя.
#3 Виберіть місце, яке знаходиться далеко від резервуарів для води. Було б чудово, якби територія була на трохи нижчому рівні (у впадині), оскільки таке розташування сприятливе завдяки кращій конденсації туману.
#4 Переконайтеся, що відстань між саджанцями відповідна (вони не можуть торкатися один одного). Це забезпечить багато сонця і не дасть накопичуватися зайвій волозі.

#5 Коли почнуть формуватися плоди, видаліть нижнє листя.
#6 Переконайтеся, що ви обрали сорт, що є більш стійким до фітофтори, ніж інші. Хоча здоров’я ваших помідорів ніколи не можна сприймати як належне, ризик завжди можна якось мінімізувати. Деякі з найбільш ранніх сортів плодоносять ще до того, як по сусідству з’являється хвороба.
#7 Продовжуйте спостерігати за рослинами протягом зростання, і негайно видаляйте будь-які заражені частини. Краще спалити їх одразу, щоб спори не поширювалися. Ніколи не садіть помідори або картоплю на місці, де ріс заражений екземпляр. Існує ризик того, що спори переживуть зиму та атакуватимуть знову, коли настане весна.
#8 Якщо ви вирощуєте помідори в теплиці або високому тунелі, переконайтеся, що вони отримують достатньо повітря – переконайтеся, що простір регулярно провітрюється.

#9 Ще одна цікава ідея — встромити мідний дріт у стебло, коли з’являться перші плоди. Іони міді поширяться по всій рослині та боротимуться з небезпечними спорами. Пам’ятайте, що на дріт не можна наносити покриття!
Природні розпилювані гербіциди
#1 Візьміть соду. Ложку суміші залийте літром води й обприскайте сумішшю помідори. Зверніть увагу, що робити це можна тільки вранці – це захистить листя від впливу сонця. Повторюйте це кожні два тижні та після кожного дощу.

#2 Ферментований чай з хвоща (так, звучить погано). Потрібно 100 грамів сухого хвоща або 500 грамів свіжої рослини. Опустіть її в 5 літрів води та дайте відпочити (бажано в затіненому місці) 3-4 тижні. Коли листя почне відходити від плодоніжок, це означає, що суміш готова. Використовуйте її в пропорції 1:5 і обприскуйте нею помідори. Кремній, який містить хвощ, зміцнить ваші рослини. Можна приготувати подібний засіб, використовуючи кропиву.
#3 Екстракт часнику. Три часточки часнику опустіть у воду і залиште в теплому місці на деякий час. Через 24 години засіб буде готовий. Просто розведіть його в пропорції 1:1 і обприскайте розсаду.
#4 Щоб приготувати ще один вид спрею проти уражень, ви можете використовувати хлібопекарські дріжджі. Просто розчиніть блок дріжджів у 10 літрах води. Дайте настоятися годину і приступайте до роботи. Застосовувати таку суміш можна раз на тиждень.

#5 Насправді подібних рецептів дуже багато. Інші інгредієнти включають цибулю, кропиву або молоко.</p>
Що стосується вирощування томатів, то найкраще працює профілактика. Натуральні спреї слід застосовувати задовго до появи хвороби, оскільки вона може поширюватися дуже швидко. І як тільки вона атакує наші рослини, не буде іншого вибору, як повернутися до синтетичних засобів.
