- Нещодавно опубліковані дослідження показують, що споживання винограду може мати позитивний вплив на здоров’я та тривалість життя.
- Додавання більше винограду до харчування з високим вмістом жиру може знизити ризик жирової хвороби печінки та збільшити тривалість життя.
- Попри позитивні результати, експерти кажуть, що споживання винограду не є панацеєю від усіх неправильних харчових звичок і не компенсує загальних наслідків споживання дієти з високим вмістом жиру в довгостроковій перспективі.
- Більшість експертів рекомендують для оптимального здоров’я та добробуту здорову, збалансовану дієту, яка складається з цілісних продуктів, багатих на поживні речовини.
Зростає кількість доказів, які підтверджують позитивний вплив дієти, що складається з цілісних джерел їжі, включаючи фрукти, овочі та інші необроблені продукти.
Серія нових досліджень, опублікованих у журналі Foods, показує, що споживання винограду може мати значний вплив на здоров’я та смертність, особливо якщо його додавати до західної дієти з високим вмістом жиру.
Дослідження, яке частково фінансувалося Каліфорнійською комісією з винограду, показує, що додавання приблизно 2 чашок винограду на день до західної дієти з високим вмістом жиру призвело до зменшення жирової хвороби печінки та продовження життя мишей.
Жирова хвороба печінки може призвести до цирозу печінки та, зрештою, раку печінки. Згідно з результатами дослідження, столовий виноград може відігравати важливу роль у зниженні випадків жирової хвороби печінки та її летальних наслідків.
Вживання винограду та його вплив на здоров’я і довголіття
Провідний автор Джон Пеццуто, доктор філософії, декан і професор фармацевтики Коледжу фармації та медичних наук Університету Західної Нової Англії, сказав, що його дослідження демонструє, як вживання винограду може допомогти компенсувати деякі наслідки західної дієти з високим вмістом жиру.
«По-перше, тривалість життя збільшується, що вказує на глобальну реакцію всього тіла, — розповідає Пеццуто Healthline. — Далі посилюється антиоксидантна система захисту організму. Крім того, можна попередити або принаймні відстрочити ожиріння печінки, яке, за оцінками, вражає 25% населення та призводить до поганих наслідків для здоров’я».
За словами Пеццуто, результати дослідження також вказують на те, що кожен може потенційно отримати користь від споживання більше винограду, незалежно від того, якого типу дієти чи режиму харчування людина може дотримуватися.
«Механізми, які ми продемонстрували як опосередковані виноградом, можна узагальнити для сприяння гарному здоров’ю, незалежно від дієти», — сказав Пеццуто.
Виноград покращує функцію мікробіому
Здоровий мікробіом кишківника важливий для загального здоров’я й добробуту та впливає на функціонування життєво важливих органів, у тому числі мозку.
Співавтор дослідження Джеффрі Айдл, доктор філософії, директор і професор Університету системної фармакології та фармакогеноміки Артура Г. Зупка (Лонг-Айленд), пояснив, що в дослідженні було очевидно, що додавання винограду має глибокий вплив на мікробіоту мишей.
Але все ще необхідні подальші дослідження, щоб встановити, чи можна відтворити вплив винограду на здоров’я людини, особливо чи може споживання винограду зменшити або навіть допомогти з лікуванням жирової хвороби печінки.
Виноград не може компенсувати погані харчові звички
Загалом експерти не рекомендують західну дієту з високим вмістом жиру, навіть якщо додавання більшої кількості винограду в суміш потенційно може компенсувати деякі — але не всі — негативні ефекти.
«Відомо, що виноград містить ресвератрол, фітонутрієнт [і] антиоксидант, який є протизапальним і може бути корисним для здоров’я», – каже Дана Елліс Ханнес, доктор філософії, MPH, RD, старший клінічний дієтолог Медичного центру Університету Каліфорнії в Лос-Анджелесі (UCLA), доцент UCLA Fielding Школи громадського здоров’я та автор «Рецепту виживання».
«Зважаючи на це, західну дієту з високим вмістом жирів [або] з високим вмістом тваринного білка неможливо повністю скасувати лише додаванням 200 г винограду [на] день, так само як ми бачили, що добавки риб’ячого жиру до нездорової дієти також не є панацеєю від хвороб».
Ханнес зазначила, що часто важко спостерігати якісь видимі зміни в результатах здоров’я в дослідженнях харчування, проведених протягом коротких періодів часу, особливо в дослідженнях на тваринах (дослідження Пеццуто на мишах тривало трохи понад 18 тижнів).
Правила здорового харчування для профілактики захворювань
Дослідження 2020 року пояснюють західну дієту з високим вмістом жиру поширеністю жирової хвороби печінки в таких розвинених країнах, як Сполучені Штати, де страждає чверть усіх американців.
Щоб зменшити вплив західних моделей харчування, більшість експертів у галузі охорони здоров’я рекомендують дотримуватись здорової, збалансованої дієти, багатої на поживні речовини.
Наприклад, середземноморська дієта, яка наголошує на рибі та рослинній їжі, має високий вміст поживних речовин, у тому числі здорових жирів (мононенасичені жири та поліненасичені жири), що відомі своєю користю для здоров’я та здатністю допомагати запобігти хронічним захворюванням.
Крім того, відомо, що збалансована рослинна дієта з цільними продуктами знижує ризик хронічних захворювань, включаючи серцеві захворювання, інсульт, діабет, ожиріння та жирову хворобу печінки.
Іншими словами, просто додавання винограду до нездорової дієти менш ефективно для загального здоров’я, ніж дотримання здорового, збалансованого режиму харчування протягом усього життя. Згідно з новими дослідженнями, виноград може бути цінним доповненням до поточних дієтичних рекомендацій.
«Оскільки дієта впливає на хворобу, здорове збалансоване харчування забезпечує найкращу загальну профілактику захворювань», — сказав Айдл.
«Рекомендується щоденне споживання 5 порцій фруктів і овочів на день, якщо нема застережень щодо конкретних фруктів. Наше дослідження спільно з доктором Пеццуто наполегливо свідчить про те, що столовий виноград має бути основною складовою цих 5 порцій на день».
Напрями подальших досліджень
Наступним кроком, який варто дослідити, може бути паліативна дія винограду на розвиток жирової хвороби печінки.
«Це може бути надзвичайно важливим, оскільки дуже багато людей страждають від ожиріння печінки. Нам потрібно вивчити це більш детально», — каже Пеццуто.
«Ми особливо зачаровані впливом винограду на експресію генів. Ми повідомили про цей ефект у мозку та печінці, обидва з хорошими результатами, але ми знаємо з неопублікованої роботи, що експресія генів також змінюється в інших тканинах, наприклад, у нирках, — стверджує Пеццуто. — Ми вивчимо це більш детально».
Крім того, дослідження винограду Пеццуто проводилося з жінками, і його команда зараз проводить дослідження, щоб дослідити вплив винограду на чоловіків.
«Деякі колеги припустили, що вплив може бути навіть сильнішим [у] чоловіків, — каже дослідник. — Це довгострокове дослідження, але ми раді, що маємо можливість продовжити цю роботу».
Висновок
Зростальна кількість досліджень щодо користі винограду для здоров’я говорить про позитивні наслідки для здоров’я від споживання цільної їжі, багатої поживними речовинами.
«Загалом, я вважаю, що ця робота буде розглядатися як tour de force у сфері нутрігеноміки, — каже Пеццуто. — Ти не тільки те, що ти їси, але й ти стаєш тим, що ти їси, через зміну експресії генів, навіть у мозку. Ви повинні вдатися в питання, чи харчові звички, поведінка та особистість пов’язані так тісно, як це можна було собі уявити».
Попри позитивні висновки, експерти відзначають, що додавання здорових продуктів, таких як виноград, до нездорової дієти навряд чи матиме значний вплив на здоров’я та тривалість життя людини в довгостроковій перспективі.
Потрібні подальші дослідження на людях, щоб визначити, чи може вживання винограду знизити ризик хронічних захворювань, таких як ожиріння печінки, і збільшити тривалість життя. На цей момент експерти продовжують рекомендувати здорову, збалансовану дієту, багату поживними речовинами, для зміцнення загального здоров’я та добробуту.