- Дослідники проаналізували дані понад 245 000 жителів Великобританії, щоб оцінити, як алкоголь впливає на старіння.
- Коротші теломери були виявлені у тих, хто багато пив або мав розлад вживання алкоголю.
- У тих, хто вживає алкоголь мало чи помірно, ніякого впливу на теломери не спостерігалося.
- Довжина теломерів пов’язана з біологічним старінням і виникненням хвороб.
Про плюси й мінуси вживання алкоголю говорять часто, і до цього списку, який постійно зростає, додається ще один. Дослідження, проведене Oxford Population Health, — частиною Оксфордського університету, — вказує на те, що надмірне споживання алкоголю може прискорити процес старіння на біологічному рівні.
Дослідження, опубліковане в журналі Molecular Psychiatry, є найбільшим у своєму роді на сьогодні. У ньому взяли участь понад 245 000 осіб у віці від 40 до 69 років, дані про яких були отримані з Біобанку Великобританії. 3% учасників були віднесені до категорії “ніколи не пили”, 4% — до категорії “пили раніше” і 93% — до категорії “п’ють зараз”.
Дані про щотижневе споживання алкоголю, які учасники надавали під час реєстрації в Біобанку, були використані як основа для аналізу спостережень.
Дослідники також використовували метод менделівської рандомізації (МР), щоб з’ясувати, чи можуть будь-які генетичні маркери (які раніше були пов’язані з AUD) відігравати певну роль у збільшенні довжини теломерів.
Результати обсерваційного аналізу показали, що люди, які вживають багато алкоголю, та люди з розладом вживання алкоголю (AUD) значно частіше мали коротші теломери — важливу частину наших хромосом, пов’язану зі старінням та виникненням різних проблем зі здоров’ям.
Тим часом МР-аналіз також виявив сильний зв’язок між довжиною теломерів і генетично передбачуваним розладом вживання алкоголю. Найбільш впливовим геном виявився AD1HB, який виконує функцію метаболізатора алкоголю в організмі.
Яка кількість алкоголю має вплив?
Аналіз спостережень показав, що вживання понад 29 одиниць алкоголю щотижня є найбільш згубним. У порівнянні з особами, які насолоджуються шістьма одиницями щотижня, такий рівень споживання був пов’язаний з укороченням теломерів, що еквівалентно дворічному старінню.
У неспеціалізованих термінах 29 одиниць еквівалентно приблизно 10 келихам вина об’ємом 250 мл (з 12% алкоголю за об’ємом, ABV). Якщо ви любите пиво, то це приблизно 17 пляшок об’ємом 330 мл (5% об’ємного алкоголю).
Тим часом за даними МР-аналізу вживання 32 одиниць щотижня (на відміну від 10 одиниць) було пов’язано з укороченням теломерів, подібним до трьох років старіння. Ті, хто має генетичну схильність до AUD, також показали подібний рівень пошкодження теломерів.
Однак тим, хто любить іноді випити за вечерею, ймовірно, не варто надто хвилюватися: зв’язок між споживанням алкоголю і довжиною теломерів був значущим тільки серед учасників, які випивали понад 17 одиниць (близько шести 250-міліліметрових келихів з 12 відсотками ABV) на тиждень.
Що таке теломери?
По суті, “теломери відіграють важливу роль у збереженні наших генів недоторканими й стабільними”, — поясняє доктор Вей Цуй з Інституту репродуктивної біології та біології розвитку (IRDB) в Імперському коледжі Лондона.
Подібно до кінців шнурків, “теломери — це як захисні “ковпачки” на кінцях наших хромосом, — каже Метт Кеберлейн, доктор філософії, професор лабораторної медицини й патології у Вашингтонському університеті. — Це структури, в які організований наш генетичний матеріал (наша ДНК) в кожній клітині”.
“Хромосоми стають трохи коротшими з кожним поділом клітини через те, як реплікується наша ДНК, і теломери захищають важливі частини нашого геному від втрати, — додає він. — Але, врешті-решт, теломери “вичерпуються” і стають настільки короткими, що подають сигнал, який змушує клітини припиняти поділ і “біологічно старіти””.
Хоча Кеберлейн зазначив, що дискусія навколо ролі теломерів у старінні “все ще досить суперечлива”, деякі дослідження виявили зв’язок між укороченими теломери з типами раку, захворюваннями легенів і хворобами печінки.
Як алкоголь впливає на теломери?
Клітини природним чином діляться в організмі, що є найбільш поширеним шляхом до вкорочення теломерів. Однак інші елементи, такі як хронічний стрес, всі були відзначені як можливі впливи.
Ще одним потенційним гравцем, як підкреслює це дослідження, є алкоголь. Проте яким чином вживання алкоголю безпосередньо впливає на теломери, не зовсім зрозуміло.
“Наша гіпотеза полягає в тому, що при розщепленні етанолу (основного інгредієнта алкоголю) утворюються вільні радикали (нестабільні молекули, які пошкоджують ДНК), — пояснює Аня Топівала, доктор філософії, старший клінічний науковий співробітник Оксфордської клініки охорони здоров’я населення і керівник дослідження. — Подвійний удар — алкоголь знижує рівень антиоксидантів — природного механізму захисту від вільних радикалів”.
Якою б не була причина, швидше за все, пройде деякий час, перш ніж будуть виявлені ширші наслідки.
“Укорочення теломерів не впливає на нормальні фізіологічні функції клітини до тих пір, поки одна або кілька теломерів в клітині не стають дуже короткими, — каже Цуй. — У цьому аспекті я припускаю, що це накопичувальний ефект”.
Чи можна подовжити теломери?
Знаючи, що короткі теломери пов’язані зі старінням і певними захворюваннями, ви можете вдаватися в питання, чи можна “виправити” будь-яке пошкодження, яке могло статися.
Цуй заявив, що найкращим підходом до “уповільнення вкорочення теломерів є здоровий спосіб життя”, і Кеберлейн погодився з ним.
“Цілком ймовірно, що численні фактори способу життя можуть впливати на довжину теломерів як в позитивному, так і в негативному напрямку, — каже він. — Зменшення кількості стресу, який ви відчуваєте, корелює з довшими теломерами крові. Сон, фізичні вправи та харчування, ймовірно, також впливають на довжину теломерів крові”.
Наприклад, дослідження показали, що вище споживання вітамінів С і Е може позитивно впливати на довжину теломерів, тоді як запропоновані вітаміни С і Е також можуть бути корисними.
Висновок
Теломери допомагають захищати хромосоми організму, а коротша довжина теломерів пов’язана з прискореним біологічним старінням і розвитком таких захворювань, як рак.
Згідно з цим дослідженням, вживання 29 або більше одиниць алкоголю на тиждень може посилити вкорочення теломерів зі швидкістю, паралельною до трьох років старіння; натомість вживання менш як 17 одиниць на тиждень не було пов’язане з жодними наслідками. Дослідники також підкреслили зв’язок між генетичною схильністю та РАС.
Однак, попри те, що це дослідження було найбільшим у своєму роді й першим, що включало МР-аналіз, його результати не були остаточними, і необхідно провести більше досліджень прямого впливу алкоголю на теломери.
Наприклад, було б корисно дослідити теломери у тих, у кого раніше був діагностований ФАУ, але хто більше не вживає алкоголь, каже Кеберляйн. “Якщо ефекту не буде виявлено, це означатиме, що шкода від вживання важкого алкоголю, принаймні, якщо вимірювати довжину теломерів у крові, зникає після припинення вживання алкоголю”, — зазначає він.