Тс-с-с… ви це чуєте? Або, скоріше, не чуєте? Це тиша.
У нашому постійно галасливому світі, повному фонової музики, шоу на замовлення і подкастів, а також літаків, що пролітають над головою, багато хто з нас не відчуває великої тиші.
І згідно з науковими даними, це не так вже й добре для нашого здоров’я.
Експерти та наукові дослідження підтверджують, що, особливо в нашому галасливому світі, час, проведений у тиші, може мати численні переваги для здоров’я.
Хоча відсутність звуку може здаватися порожнечею, ви можете виявити, що зменшення шуму пропонує дивовижну наповненість для тіла, розуму і духу.
Пропонуємо вам ознайомитися з деякими вагомими причинами для того, щоб усамітнитися, а також з реальними порадами, як це зробити.
Тиша може допомогти вашому здоров’ю кількома способами, в тому числі:
- зниження кров’яного тиску;
- поліпшення концентрації та зосередженості;
- заспокоєння думок, що біжать наввипередки;
- стимулювання росту мозку;
- зниження рівня кортизолу;
- стимулювання творчих здібностей;
- поліпшення безсоння;
- заохочення уважності.
Тиша може допомогти знизити кров’яний тиск
Гіпертонію, або високий кров’яний тиск, часто називають “тихим” вбивцею. Проте є щось іронічне в тому, що тиша насправді може допомогти знизити кров’яний тиск.
Встановлено, що 2-хвилинний період тиші після прослуховування музики значно знижував частоту серцевих скорочень і кров’яний тиск у випробовуваних. Навіть у порівнянні з повільною, розслабляючою музикою, тиша призводила до більшого зниження цих важливих показників здоров’я серця.
Старіші дослідження 2003 року пов’язували хронічно галасливе середовище зі збільшенням частоти серцевих скорочень і кров’яного тиску.
Для визначення довгострокового впливу тиші на серцево-судинне здоров’я необхідні додаткові дослідження, але ці результати є багатообіцяльними.
Тиша може покращити концентрацію і зосередженість
Існує причина, чому важливі іспити не проводяться під звуки музики на задньому плані. Слухова тиша допомагає нам зосередитися.
Звільнившись від зовнішнього подразника шуму, наш мозок може краще сконцентруватися на поставленому завданні. Це може мати переваги для нашої роботи, освіти, стосунків тощо.
У дослідженні 59 учасників виконували завдання, які вимагали концентрації уваги, в умовах тиші, мовлення або іншого шуму на задньому плані. Ті, хто працював у тиші, відчували найменше когнітивне навантаження та найнижчий рівень стресу.
Зосередження на чомусь одному за раз з повною увагою може допомогти підвищити ефективність та спокій серед активності. Все відбувається послідовно.
“Життя відбувається послідовно. Коли ми зосереджуємося на чомусь одному, ми не розпорошуємося. Наша увага та енергія вирівнюються”.
Тиша може заспокоїти думки, що біжать наввипередки
Перегони думок — це ознака тривоги. Тиша може здатися широким простором для заповнення бурхливих думок, але це не обов’язково має бути так.
Навпаки, можна дозволити тиші принести розумовий спокій.
Вміння стати тихим допомагає нам утриматися від витрачання непотрібної енергії, нескінченно беручи участь у хом’ячому колесі думок в нашій голові.
Зрештою, ментальна тиша може стати воротами до усвідомленості, яка має доведену користь при тривозі.
“У тиші ми можемо сповільнитися, витратити час на спостереження за речами навколо нас і просто бути, — каже Одрі Гамільтон, яка сприяє проведенню мовчазних реколекцій з Братами Кармелітами з Боарс-Хілл у Великій Британії. — Це допомагає нам бути уважними й присутніми в моменті, що б ми не робили”.
Тиша може стимулювати ріст мозку
Заспокоєння розуму може призвести до більш здорового мозку.
Встановлено, що 2 години тиші стимулювали ріст нових клітин у гіпокампі у мишей, області мозку, пов’язаної з пам’яттю та емоціями.
Хоча це не обов’язково означає, що люди будуть відчувати такі ж ефекти, це запрошення для подальших досліджень інтригує.
Тиша може знизити рівень кортизолу
Ми всі, напевно, відчували почуття пригніченості під час гучного концерту або галасливого дитячого дня народження.
Це психічне явище має фізіологічне підґрунтя.
Те ж дослідження, яке показало вплив шуму на концентрацію уваги, також виявило, що люди, які виконували своє завдання на фоні шуму, мали вищий рівень гормону стресу кортизолу.
Накопичення неприємного шуму може призвести до психічного стресу і надмірного викиду кортизолу. Коли він стає підвищеним, це може призвести до збільшення ваги, відчуття значного перевантаження, труднощів зі сном і хронічних захворювань.
Тиша стимулює творчість
Очищення голови за допомогою тривалої тиші може бути ключем до підвищення творчих здібностей.
Хоча клінічних досліджень точного взаємозв’язку між тишею і творчістю недостатньо, багато експертів відзначають переваги розумового простою для кращого творчого результату.
Було виявлено, що періоди простою підвищують продуктивність і покращують здатність до розв’язання проблем.
“Навчившись “перетравлювати” свої думки й заспокоювати розум, можна звільнити місце для іскор творчості та натхненних дій”, — каже Блер.
“Дайте каламутній воді відстоятися, і вона стане чистою”.
– Лао Цзи
Тиша може поліпшити безсоння
Більшості з нас для сну потрібна тиха обстановка.
Насправді тиша може порушити нічний відпочинок в тій же мірі, що і розлад сну.
Але передранкові години — не єдиний час, коли тиша може запобігти безсонню. Практикуючи тишу протягом дня, ви можете налаштувати себе на кращий відпочинок вночі.
“Тиша і періоди спокою стимулюють ріст мозку і знімають напругу, що може призвести до поліпшення самопочуття, оскільки люди можуть відчувати себе більш розслабленими в цілому, — каже Пранті. — Коли це відбувається, якість сну покращується”.
Тиша може підвищувати уважність
Коли ви мовчите, у вас є можливість побути в теперішньому моменті.
Хоча ви можете відчути імпульс заповнити простір якоюсь діяльністю, розмовою або музикою, ви можете свідомо вибрати тишу.
Це дозволить думкам заспокоїтися, а тілу повернутися до парасимпатичного стану.
Як отримати більше тиші у своєму житті
Ми не обов’язково можемо втекти від світу в конус тиші в стилі “Стань розумним”. Але з невеликим наміром ми можемо привнести більше тиші в наше повсякденне життя.
Спробуйте ці методи зменшення шуму:
- Зробіть свій автомобіль безшумною зоною.
- Зменште фоновий шум.
- Зніміть навушники.
- Починайте свій день до того, як прокинеться решта будинку.
- Почніть з невеликих, поступових змін.
Зробіть свій транспортний засіб безшумною зоною
Коли ви подорожуєте наодинці, спробуйте перетворити свій транспортний засіб на святилище тиші.
Якщо у вас довга дорога на роботу, це може бути ідеальний час, щоб насолодитися тишею. Пранті пропонує вимкнути радіо, щоб зменшити розумову стимуляцію і скористатися можливістю бути присутніми.
Вимкніть фоновий шум під час виконання домашніх завдань
Подумайте: які щоденні завдання можуть бути беззвучними?
Якщо приготування вечері або ранкова зачіска завжди потребують саундтреку, спробуйте час від часу робити перерву, щоб насолодитися тишею.
Вийміть навушники
Легко тримати навушники у вухах як своєрідний аудіоавтопілот, але ви можете знайти деяке психологічне полегшення, вийнявши їх.
“Просто відмовившись від звички ходити в навушниках, ви припините постійну стимуляцію, яка безпосередньо поглинає кожну секунду дня”, — говорить Пранті.
Почніть день раніше
Коли діти, чоловік або сусіди по кімнаті вічно додають звук у ваш простір, моменти тиші буває важко знайти.
Якщо є така можливість, спробуйте прокидатися раніше за інших.
Не хапайте каву і йдіть, а вставайте, можливо, на 15 хвилин раніше і повільно смакуйте першу чашку.
Почніть з малого
Для деяких людей тиша може бути загрозливою або дискомфортною. Якщо це звучить знайомо, почніть з малого.
Почніть з практики 2 хвилин тиші за раз. Спостерігайте за тим, що відбувається в голові, не зациклюючись на якійсь конкретній думці.
Це початок усвідомленості.
Підсумок
Тиша може запропонувати безліч переваг для здоров’я, не кажучи вже про більше відчуття легкості та спокою.
Існує причина для старої приказки: “Мовчання — золото”.
Трохи практики, і тиша може стати великою частиною вашого життя.