Чому на фотографіях ви не схожі на себе

2776

По-перше, фотоапарат — це не дзеркало.

Steven Andres / Shutterstock

Чи було у вас коли-небудь таке, що ви дивились на свою фотографію і думали: “Це зовсім на мене не схоже”, — але вашим друзям і родичам вона подобалась, і вони казали, що ви маєте на ній саме такий вигляд, як завжди?

Цей досвід насправді досить поширений. Чому так відбувається? Відповідь дуже проста: дзеркала.

Існує різниця між вашим зображенням у дзеркалі та на фотографіях. Зображення, яке ви бачите в дзеркалі, перевернуте в порівнянні з тим, як вас бачать інші, зустрічаючись з вами віч-на-віч. Ваші друзі знайомі з вашим неперевернутим зображенням, тоді як ви звикли до свого перевернутого відображення у звичайному дзеркалі.

Однією з причин, чому нам не дуже подобаються наші фотографії, є те, що на них ми бачимо наше обличчя в менш звичному для нас вигляді. Насправді дослідники показали, що люди віддають перевагу фотографіям, на яких зображені їхні дзеркальні відображення,тоді як інші віддають перевагу фотографіям тих самих людей, на яких зображені їхні “справжні” образи (Mita et al., 1977). Це явище, ймовірно, пов’язане з ефектом простої експозиції, який полягає в тому, що ми відчуваємо себе більш комфортно і прихильно ставимося до речей, які бачимо часто (Zajonc, 1968).

Чому це має значення? Дослідження психології дзеркал і відображення, детально описані в моїй останній книзі “Дзеркальна медитація”, виявило, що багатьом людям не подобається їхнє відображення в дзеркалі — і ще менше подобається неперевернуте зображення!

Своє відображення в дзеркалі може не тільки викликати занепокоєння, але й стати поштовхом до планів вдосконалення. Багато людей розглядають косметичну хірургію, тому що вони борються зі своїм зовнішнім виглядом у дзеркалі. Люди часто звертаються до пластичної хірургії, щоб виправити асиметрію обличчя, наприклад, одне око більше за інше або злегка викривлений ніс. Ця асиметрія може турбувати пацієнта, оскільки він вважає, що вона впливає на враження, яке може скластися про нього в оточуючих. Але інші люди бачать їхнє неперевернуте зображення, а не те, яке пацієнт бачить у дзеркалі.

Це питання ще більше ускладнюється тим, що косметичні хірурги широко використовують фотографії обличчя для лікування пацієнтів. Під час консультацій та процедур пацієнти дивляться на свої фотографії, які є їхнім неперевернутим зображенням. Якщо пацієнти не звикли бачити своє неперевернуте дзеркальне відображення, їм може бути ще важче прийняти свій зовнішній вигляд до і після лікування.

Одне дослідження показало, що учасники отримали значно кращі результати за шкалами FACE-Q “Оцінка віку” та “Психосоціальний дистрес, пов’язаний із зовнішністю”, коли дивилися у звичайне дзеркало, ніж у неповоротне дзеркало (NRM). Крім того, більшість повідомили, що їхні обличчя виглядали менш симетричними та менш збалансованими в НПД. В цілому 83% повідомили, що побачили якісну різницю у своїй зовнішності, а 30% відповіли, що погляд у НПД змінив естетику їхнього обличчя.

Таким чином, неповоротні дзеркала можуть з’єднати знайоме пацієнту перевернуте відображення та його менш знайоме, неперевернуте, справжнє зображення. Це може бути корисним інструментом спілкування між лікарем і пацієнтом при обговоренні цілей і очікувань від естетичних процедур на обличчі.

Якщо ви відчуваєте тривогу, дивлячись на свої фотографії, або плануєте косметичну операцію на обличчі, ознайомлення з вашим неперевернутим зображенням може бути корисним.

Використовуйте ефект простої експозиції на свою користь. Повторний вплив стимулу сприяє виникненню симпатії, тому ви можете використовувати ефект простої експозиції, щоб підвищити свою симпатію до власних фотографій. Дослідження також показують, що експозиції меншої тривалості більш ефективні для підвищення лайків, ніж експозиції більшої тривалості (Борнштейн, 1989).

Ви можете використовувати своє фото як фонову фотографію на смартфоні або швидко переглядати свої фотографії, що може забезпечити повторну коротку експозицію і може підвищити вашу оцінку цих фотографій.

Або ж придбайте True Mirror — неповоротне дзеркало, розроблене Джоном Волтером. Справжнє дзеркало призвело до багатьох відкриттів у тому, як люди сприймають себе. Зокрема, ви могли чути про “Справжнє дзеркало” з популярного виступу Керолайн МакХ’ю “Мистецтво бути собою” на TED Talk. Можливо, обидва образи є правдивими у пізнанні себе, і їх слід прийняти й оцінити.

Поділіться коментарем