Скільки повинен тривати післяобідній сон, згідно з наукою

509

Післяобідній сон — це розкіш, на яку не всі знаходять час у своєму повсякденному житті. Багато людей також вважають, що сон не є корисним для здоров’я. Однак, якщо ви страждаєте від недосипання або вам потрібно розслабитися, виділення часу для сну може мати велике значення.

afternoon nap

Якщо ви любите подрімати, ви захочете переконатися, що робите це правильно. Перший аспект, який слід враховувати, — це час доби. Дрімота в невідповідний час може обернутися проти вас, залишивши вам більше проблем, ніж користі.

Післяобідній сон — популярний спосіб відновити сили після недосипання або надмірно напруженого графіка. Коли ви відчуваєте себе виснажено, вам може знадобитися освіження, щоб не відчувати себе втомленими, млявими або дратівливими. Ці негативні почуття можуть тягнути вас вниз і викликати відсутність продуктивності.

Перш ніж почати відпочивати в другій половині дня, переконайтеся, що ви знаєте, якою має бути тривалість сну. Розуміння оптимальної тривалості післяобіднього сну може допомогти вам отримати максимальну користь від відпочинку в середині дня, а не перетворити його на катастрофу. Дотримання цих рекомендацій може допомогти вам мати чудовий денний сон, який не погіршить ваше самопочуття.

Коли вам може знадобитися післяобідній сон

Іноді вам може захотітися подрімати, навіть якщо ви не потребуєте цього. Якщо ви робите це у відповідний час доби, в цьому немає нічого поганого. Однак іншим людям іноді вкрай необхідно подрімати.

Якщо ви не впевнені, чи варто вам спати, подумайте, чи стосується вас щось з перерахованого нижче:

  • Нова втома;
  • Несподівана сонливість;
  • Наближається період втрати сну;
  • Хочете зробити сон частиною свого розпорядку дня;
  • У вас є час і ви отримуєте задоволення від сну;
  • Бракує фокусу або натхнення.

Якою має бути тривалість післяобіднього сну, згідно з науковими дослідженнями

Зрештою, тривалість вашого сну залежить від того, скільки сну вам потрібно. Існують переваги короткого сну та сну, який триває понад одну годину, що робить обидва ці види сну корисними. Незалежно від того, вибираєте ви короткий відпочинок або вам потрібно понад годину, уникайте сну в лише тридцять-шістдесят хвилин.

Багато дорослих людей зайняті іншими справами й не мають часу на тривалий сон. Через їхній напружений графік найкращим варіантом є короткий сон тривалістю близько п’ятнадцяти-тридцяти хвилин. Однак, якщо ваш графік дозволяє це зробити, і ви відчуваєте сильну втому, встановіть будильник у майбутньому на годину або більше.

Якщо ви ввели у свій графік щоденний сон, спробуйте спати приблизно в один і той же час кожного дня. Орієнтуйтеся на середину дня і встановлюйте будильник на час, коли вам потрібно прокинутися, щоб не проспати. Уникайте переходити в режим сну, коли спрацьовує будильник, хоча це і буде спокусою.

Не лягайте спати занадто рано вдень, інакше ваш організм не буде готовий. Так само, будь ласка, не лягайте занадто пізно, інакше вам буде важко заснути вночі.

Енергетичний сон

Енергетичний сон триває менш як тридцять хвилин і може заставити вас відчувати себе омолодженими. У вас буде більше енергії, щоб закінчити день, що допоможе вам протриматися до сну.

Коли ви спите під час повільного сну, ви прокидаєтеся до того, як почнеться цикл глибокого сну. Перебування на легких стадіях сну запобігає сонливості та дратівливості. Енергетичний сон не повинен замінювати звичайний нічний сон, але він може дати вам додатковий заряд енергії протягом дня.

30-60-хвилинний сон

Як тільки ви перевищите 30-хвилинну позначку свого сну, ви почнете входити в глибокий сон. Хоча ви все ще відчуватимете покращення пам’яті та прийняття рішень, це залишить вас млявими. До того ж, аби відчути переваги сну, знадобиться більше часу.

Довший післяобідній сон

Якщо ви спите понад шістдесят хвилин, ви, швидше за все, увійшли в цикл глибокого сну. Ви відчуєте покращення пам’яті та творчих здібностей, але також відчуєте легку слабкість.

Дрімота протягом дев’яноста хвилин вводить вас у цикл сну. Ви пройдете через легкий, глибокий і швидкий сон, що дозволить вам прокинутися добре відпочившими. Прокинувшись, ви відчуєте покращення пам’яті та творчих здібностей, а також будете в кращому настрої.

Чотири поради для ідеального післяобіднього сну

Якщо ви засинаєте, у вас не так багато часу, щоб витрачати його даремно. Ви захочете швидко заснути та отримати якомога більше відпочинку. Ці поради допоможуть вам щоразу висипатися  ідеально.

1. Робіть свій сон коротким

Може виникнути спокуса поспати довше, але тепер, коли ви знаєте, якою має бути тривалість вашого сну, дотримуйтеся її. Пам’ятайте, що більш тривалий відпочинок призведе до того, що ви будете відчувати сонливість.

2. Лягайте спати рано вдень

Уникайте сну після третьої години дня. Якщо ви ляжете спати пізніше цього часу, це може завадити вашому нічному сну. Якщо ви відчуваєте втому в будь-який час між полуднем і двома годинами дня, використовуйте цей час, щоб подрімати.

3. Спіть у спокійній обстановці

Щоб забезпечити собі найкращий відпочинок, лягайте спати в темному, тихому місці, де вас ніщо не відволікатиме. Вибір середовища з комфортною кімнатною температурою також допоможе.

4. Дайте собі час, щоб прокинутися

Після сну обов’язково дайте собі достатньо часу, щоб прокинутися, перш ніж продовжувати діяльність. Вам потрібно бути готовими до всього, що вимагає швидкої або різкої реакції. Це не забере багато часу, перш ніж ви відчуєте себе бадьоро, і ви будете знати, що готові продовжувати свої завдання.

П’ять переваг післяобіднього сну

Тепер, коли ви знаєте, якою має бути тривалість післяобіднього сну, настав час дізнатися про всі його переваги. Якщо все робити правильно, сон може покращити ваше самопочуття в цілому. Ви будете більш продуктивними та готовими до подолання будь-яких перешкод чи невдач, які трапляються на вашому шляху.

1. Сприяє розслабленню та зменшує стрес

Дрімота допомагає розслабитися і зняти стрес, що дозволяє отримати багато інших переваг, включно з покращенням настрою. Коли ви розслабитеся і зменшите стрес, ви будете щасливішими й менш дратівливими. Крім того, ви зможете ясно мислити, що допоможе вам почуватися краще в цілому.

Дрімота для зменшення стресу також призводить до покращення працездатності. Будь то на роботі чи вдома, ви будете більш ефективними у всьому, що робите.

2. Допомагає формувати спогади

Дослідження показують, що люди, які дрімають, можуть запам’ятовувати пари слів краще, ніж інші. Це пов’язано з асоціативною пам’яттю, подібно до того, як ви впізнаєте когось і запам’ятовуєте його ім’я. Формування спогадів також допомагає у навчанні за допомогою епізодичного навчання, типу запам’ятовування.

3. Заохочує натхнення

Коли вам не вистачає натхнення, післяобідній сон може мати вирішальне значення. Зробіть перерву в роботі та трохи відпочиньте. Коли ви прокинетеся, у вас з’являться свіжі ідеї, ви побачите нові зв’язки та знайдете рішення.

4. Дозволяє відновитися після втоми

Одне дослідження показало, що учасники відчувають себе значно менш втомленими після 30-хвилинного сну. Їх втома зникала, і вони могли переорієнтуватися на свою діяльність, оскільки це покращувало їхню пильність. Відновлення після втоми також дозволило учасникам відчути більш швидкий час реакції.

5. Допомагає зменшити споживання кофеїну

Коли ви відчуваєте втому, вам може захотітися випити ще одну чашку кави. Однак надмірна кількість кофеїну шкодить вашому здоров’ю та самопочуттю. Подрімавши замість споживання кофеїну, ви поліпшите свою пам’ять і здатність до навчання, залишаючись при цьому здоровими.

Недоліки післяобіднього сну

Хоча сон дуже корисний і має багато переваг, у нього є кілька недоліків. Сон може викликати у вас відчуття сонливості або дезорієнтації, погіршуючи настрій, а не покращуючи його.

Денний сон також може спричинити проблеми зі сном вночі, через що ви будете втомленими й на наступний день. Якщо нічний сон стає регулярною проблемою, це може запустити нескінченний цикл виснаження.

Для людей, які страждають на безсоння, денний сон може бути особливо шкідливим. Їм і так важко спати вночі, а відпочинок може погіршити проблему. Якщо ви боретеся з безсонням, можливо, вам захочеться подрімати вдень, але намагайтеся уникати цього.

Коли післяобідній сон може стати більшою проблемою

Якщо ви настільки втомилися, що ваш сон заважає вашому повсякденному життю, це може бути ознакою чогось більшого. Так само, якщо ви спите цілу ніч щоночі, але все одно відчайдушно хочете спати, це може бути пов’язано зі станом здоров’я.

Подумайте про свій сон і причину його необхідності. Якщо ви використовуєте фазу глибокого сну лише для того, щоб відновити сили, то, швидше за все, іншої проблеми немає. Однак обговоріть це зі своїм лікарем, якщо ви спите, бо постійно відчуваєте себе виснаженим.

Поділіться коментарем