Кросворди можуть бути кращими для поліпшення пам’яті, ніж судоку

85

Експерти стверджують, що кросворди вимагають більше когнітивних зусиль, ніж інші ігри.

An older woman tackles a crossword puzzle

Приблизно половина населення Сполучених Штатів повідомляє про погіршення симптомів сплутаності свідомості або втрати пам’яті, пов’язаних з когнітивним зниженням.

Особливо це стосується людей похилого віку. Деякі американці у віці 65 років і старше мають ту чи іншу форму деменції, яка охоплює хворобу Альцгеймера.

Деменція часто впливає не тільки на людей, які відчувають її симптоми, а й на найближчих людей, що спричиняє значний вплив на суспільство.

Все, що може бути зроблено для уповільнення прогресування когнітивних порушень, є позитивною новиною.

За останні два десятиліття розвинулася індустрія “ігор для мозку”, з вебпрограмами та програмами на основі застосунків, що пропонують різноманітні когнітивно стимулювальні головоломки.

Але як ці типи ігор співвідносяться з класикою — кросвордом?

Щоб з’ясувати це, дослідники з Колумбійського університету в Нью-Йорку та Дюкського Університету в Північній Кароліні співпрацювали над дослідженням, результати якого були опубліковані в журналі NEJM Evidence.

Те, що вони знайшли, їх здивувало.

Кросворди vs інші ігри

У цьому дослідженні вчені набрали 107 учасників (45 чоловіків, 62 жінки) у віці від 55 до 95 років (середній вік 71 рік) з легкими когнітивними порушеннями (MCI).

MCI збільшує ризик розвитку деменції.

Слід зазначити, що всі учасники повинні були володіти англійською мовою через специфіку кросвордів та інших словесних ігор.

Потім учасники були випадковим чином розділені на дві групи: ті, хто буде грати в кросворди (56) і ті, хто буде грати в інші когнітивні ігри (51).

Обидві групи виконали свої завдання в електронному вигляді після 12-тижневого навчання, з додатковими тренінгами до півтора року потому.

Учасників оцінювали на предмет когнітивних порушень та функціональних здібностей. Вони також пройшли функціональне МРТ-сканування для вимірювання об’єму гіпокампа. Ця частина мозку бере участь у зберіганні довгострокової пам’яті.

Наприкінці дослідження, яке тривало 78 тижнів, дослідники повідомили, що учасники, які розгадували кросворди, не зазнали такого значного зниження когнітивних або функціональних здібностей, як ті, хто грав в інші ігри.

Крім того, МРТ-сканування виявило менше скорочення мозку в групі, яка грала в кросворди.

Чому кросворди показали кращі результати

Чи означає це, що кросворди дійсно краще, ніж інші ігри, запобігають зниженню когнітивних функцій?

Стелла Панос, доктор філософії, нейропсихолог і директор нейропсихології Тихоокеанського інституту нейронаук в Центрі здоров’я Провіденс Сент-Джонс в Каліфорнії, повідомила: “Хоча це був дивовижний висновок, коли я його прочитала (і для самих авторів, як вони зазначили), для цього можуть бути й інші причини”.

Вона зазначила, наприклад, що кросворди існують довше, ніж більшість інших спеціально розроблених пізнавальних ігор, тому цілком можливо, що учасники просто були більш знайомі з кросвордами з самого початку.

“Комп’ютерні ігри також могли стимулювати ширший спектр когнітивних функцій, які, можливо, не були враховані під час первинних вимірювань”, — каже Панос.

Доктор Емер Максуїні, головна виконавча директорка і консультантка-нейрорадіологиня Re:Cognition Health, сказала: “Що більше мозок тренується, то краще він зможе функціонувати. І що краща якість мозкових вправ, то ефективнішим буде результат”.

“Саме процес засвоєння нової інформації є найбільш важливим для мозку. Загалом, я підозрюю, що люди, які розгадували кросворди, постійно вивчали нову інформацію, порівняно з тими, хто грав в ігри, повторюючи ті ж самі або схожі процеси”, — додає Максуїні.

Кросворди, можливо, були більш захопливими, заохочуючи учасників шукати нові слова і визначення.

Інші ігри, можливо, не так надихали на навчання і розвиток мозку.

Чи варто вам розгадувати кросворди або інші ігри, такі як Судоку?

Чи означає це, що когнітивні ігри не мають ніякої цінності, або що вам не варто грати в такі ігри, як Судоку?

Не обов’язково.

“Я не впевнена, що Судоку будуть настільки ж ефективними, як кросворди, оскільки вони не вимагають пошуку і вивчення нової інформації. Але, безумовно, вони, швидше за все, будуть кращими, ніж нічого взагалі”, — каже Максуїні.

Загалом, якщо когнітивні завдання є заохочувальними, вони можуть мати позитивний ефект, хоча різні ігри, ймовірно, мають різне когнітивне навантаження і можуть по-різному впливати на мозок.

Також можливо, що люди, які знайомляться з когнітивними іграми, можуть мати різні результати. Потрібні більш масштабні дослідження, перш ніж ми дізнаємося напевно.

Що робити, якщо ви помітили ознаки деменції

Панос пропонує звернутися за медичною допомогою, якщо ви — або ваша близька людина — помітили збільшення симптомів когнітивних порушень.

Вони можуть охоплювати:

  • повторення одного і того ж питання;
  • забування слів, фраз або ідей під час розмови;
  • використання неправильних слів під час розмови (наприклад, “диван” замість “стілець”);
  • довше виконання звичайних завдань;
  • неправильне розставлення речей по дому;
  • якщо ви губитеся під час прогулянок або їзди у відносно знайомих місцях;
  • раптові або незрозумілі зміни в настрої, особистості або поведінці.
Поділіться коментарем