Мононуклеоз ще називають “хворобою поцілунків”, оскільки він передається через слину.
Згідно з науковими даними, перша згадка про цей стан була в 1889 році під назвою “залозиста лихоманка”. Викликається або вірусом Епштейна-Барр (EBV), або цитомегаловірусом.
Найбільш поширеною віковою групою, яка заражається цим вірусом, є люди віком від 10 до 35 років. Однак, якщо людина захворіла на цю хворобу у старшому віці, вона може мати тяжчий перебіг. За даними Health Research Funding, близько 50 з кожних 100 000 людей в США щорічно інфікуються цим вірусом. За оцінками, близько 98% населення світу є носіями вірусу EBV, який є головним винуватцем мононуклеозу.
Хоча кожен випадок індивідуальний, люди, які страждають на мононуклеоз, можуть одужувати протягом 2-4 тижнів, тоді як деякі можуть мати вірус EBV і не мати жодних симптомів. Деяким людям потрібно понад шість місяців, щоб повністю відновити свої сили. Якщо ви не відчуваєте себе краще через місяць, це може свідчити про тривалу проблему з цим вірусом.
Нерідко у людей з мононуклеозом розвивається синдром хронічної втоми або хронічний мононуклеоз.
Мононуклеоз може вивести з ладу ваш організм, і ви можете відчувати себе так, ніби не в змозі підняти голову з ліжка. Найкращим рішенням буде добре відпочити й дозволити вірусу пройти свій шлях через ваш організм. Цей стан неможливо вилікувати, тому немає ніякого чарівного засобу, який би покращив його.
П’ятнадцять ознак того, що у вас може бути мононуклеоз
Якщо ви зазнали впливу цього вірусу або відчуваєте, що у вас може бути цей вірус, є кілька незаперечних ознак. Звичайно, багато з цих симптомів такі ж, як і при інших інфекційних захворюваннях, тому важливо здати аналіз крові, щоб виключити або підтвердити мононуклеоз. Ось 15 найпоширеніших ознак цієї хвороби.
1. Лихоманка
Для людей з мононуклеозом характерна висока температура, яка коливається від 39 до 40°C. Звичайно, разом з температурою можуть з’явитися озноб і слабкість. Лихоманка може з’являтися і зникати протягом усього часу, поки ваш організм бореться з цим вірусом.
2. Виснажлива втома
Однією з характерних ознак мононуклеозу є виснажлива втома. Це виснаження не можна порівняти з недосипанням напередодні ввечері. Це виснаження настільки виснажливе, що ви відчуваєте, що прийняття душу — це те, що забирає кожен грам сил, які у вас є.
3. Біль у горлі з білими плямами
Сильний біль у горлі з білими плямами є класичною ознакою мононуклеозу. У багатьох випадках біль переміщується у верхню частину горла, що спонукає лікарів лікувати вас від стрептокока. Якщо у вас сильний біль у горлі, вимагайте, щоб ваш лікар зробив тест на стрептокок, оскільки багатьом ставлять неправильний діагноз, коли у них мононуклеоз.
4. Збільшені лімфатичні залози
Лімфатичні вузли на потилиці, шиї та пахвових западинах можуть набрякати та запалюватися. Вони можуть бути настільки болючими, що підняття рук або рухи головою можуть викликати дискомфорт. Тепловий компрес може допомогти полегшити біль.
Просто знайте, що ваша імунна система працює понаднормово, щоб боротися з вірусом, який атакує ваш організм.
5. Висип, схожий на кір
Висип на руках, обличчі, грудях і тулубі іноді спостерігається при мононуклеозі. Запалення більше схоже на тепловий висип, і воно не повинно свербіти або бути болючим.
6. М’яка, збільшена селезінка
Селезінка часто збільшується, оскільки вона допомагає організму позбавитися від інфекції. Ви можете відчути, що вона ненормально велика і болюча збоку в області печінки. Ви повинні бути обережними, оскільки в рідкісних випадках селезінка може лопнути, особливо якщо ви намагаєтесь зробити занадто багато і вона роздута.
7. Головні болі
При великому набряку лімфатичних вузлів типовим є те, що ви відчуваєте головний біль. Головний біль, як правило, є одним з перших симптомів, що з’являються після інфікування. Він триватиме доти, доки не спаде набряк лімфатичних залоз.
8. Біль у м’язах
При мононуклеозі ваші м’язи можуть пульсувати, як при грипі, коли ви маєте справу з мононуклеозом. Це типова реакція організму на боротьбу з інфекцією. Існує багато рослинних добавок та ефірних олій, які можуть допомогти при м’язах, що пульсують, поки цей стан не пройде.
9. Проблеми з печінкою
Печінка — це ще один орган, який фільтрує токсини через організм, і він також може бути причетний до цієї хвороби. Якщо ви помітили, що у вас пожовтіли очі або шкіра, це ознака того, що ваша печінка не функціонує належним чином. Знову ж таки, багато речей можуть викликати проблеми з печінкою, але мононуклеоз також викликає занепокоєння, коли маєш справу з цим важливим органом.
10. Загальна хвороба, яка нікуди не дінеться
Багато людей думають, що вони хворіють на грип або підхопили шлункову інфекцію. Однак тривалий характер цього стану може змусити вас повірити, що відбувається щось більш серйозне. Швидкий моно тест може визначити, чи боретеся ви з вірусом EBV і чи саме він викликає у вас погане самопочуття.
11. Запаморочення
Оскільки ваші лімфатичні залози тиснуть на потилицю, ви можете відчувати запаморочення. Це також може бути викликано слабкістю та боротьбою з вірусом. На щастя, цей симптом пройде. Деякі чудові трави можуть допомогти при запамороченні, наприклад, м’ята перцева, шавлія мускатна, розмарин і ладан.
12. Ви цілувалися або пили після того, як хтось заразився
Це один з найгучніших тривожних дзвіночків, який вказує на те, що вас може бути мононуклеоз це те, що ви були поруч з кимось, хто має цю хворобу. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом, якщо інфікована людина чхає, і краплі змішуються з вашою слиною. Ви можете заразитися від спільного вживання напоїв з інфікованою людиною, а також при поцілунках.
Ви можете думати, що ви в безпеці, але для розвитку симптомів може знадобитися 4-6 тижнів. Крім того, знайте, що ви також можете бути носієм EBV і не мати жодних симптомів. Пам’ятайте, що навіть після того, як ви станете почуватися достатньо добре, щоб вести звичний спосіб життя, у вашій слині все ще може бути активний вірус.
Ви повинні бути обережними протягом декількох місяців після цього, щоб не інфікувати інших.
13. Озноб
Багато людей повідомляють, що не можуть зігрітися, що б вони не робили. Озноб є типовою імунною реакцією, коли м’язи стискаються, намагаючись зігріти тіло. Це звичайне явище, коли у вас лихоманка або інша хвороба, яка вибиває вас з колії.
14. Тривога
Однією з аномалій цього вірусу є те, що у багатьох людей виникають проблеми з тривогою та панікою під час його початку. Це дивне явище, оскільки вони не пов’язані між собою. Однак, коли вірус затягується і перетворюється на хронічну втому, нерідко залучаються аспекти психічного здоров’я.
Крім того, оскільки мононуклеоз змушує людей відчувати себе настільки жахливо, типовим є занепокоєння щодо можливості виникнення більш серйозних проблем зі здоров’ям. Більшість причин для занепокоєння зникають разом із захворюванням, але іноді воно стає розладом, з яким необхідно боротися, та іншими поточними проблемами.
15. Проблеми з диханням
Коли є набряк або інфекція в горлі та біля дихальних шляхів, це може викликати проблеми з диханням. Проблеми з диханням завжди є серйозними та повинні бути оцінені. Набряк може вийти з-під контролю, коли до нього приєднується інфекція, тому за цими питаннями потрібно уважно стежити.
Кінцеві думки щодо знання перших ознак мононуклеозу
Мононуклеоз — це важка хвороба, яка може призвести до того, що ви залишитесь без нормального життя. Найчастіше його викликає вірус Епштейна-Барр, але в деяких рідкісних випадках його може викликати цитомегаловірус. Оскільки він передається через слину людини, краще ніколи не пити після будь-кого, навіть після тих, кого ви любите.
У більшості випадків мононуклеоз минає самостійно і не викликає жодних подальших ускладнень. Однак, для деяких людей цей стан може тривати понад шість місяців і стати проблемою на все життя. У такому випадку хвороба може трансформуватися у синдром хронічної втоми або хронічний мононуклеоз.
Вірус EBV може реагувати протягом життя, коли ви стикаєтеся з фізичними проблемами. Хоча раніше вважалося, що на мононуклеоз можна захворіти лише один раз, зараз доведено, що людина може перехворіти на цю хворобу більше одного разу в житті. Цей вірус перебуває в організмі в сплячому стані й може спалахнути несподівано.
Вірус часто зустрічається серед підлітків та студентів, оскільки вони багато цілуються та вживають спільні напої. Однак і старша людина може заразитися ним, хоча він не такий заразний серед цього натовпу. Кажуть, що коли людина старшого віку хворіє на мононуклеоз, це набагато гірше впливає на її організм, оскільки вона не має імунітету, щоб боротися з цим захворюванням.
Що стосується профілактики, то дуже важливо ніколи не пити разом з хворими та бути обережними у поцілунках. Батьки, які доглядають за хворими дітьми, також повинні вживати належних заходів обережності, оскільки вони можуть швидко передавати вірус через кашель та чхання.