Найпоширеніші захворювання, на які страждає переважна більшість людей похилого віку, — це підвищений холестерин, варикозне розширення вен, катаракта та шкіра, що в’яне.
Варикоз, катаракта, шкіра, що в’яне, і… холестерин
Усі ці, здавалося б, не пов’язані один з одним процеси, мають одну першопричину: зниження рівня колагену — білка, що є базою сполучної тканини організму, який забезпечує міцність судин, еластичність шкіри. Це фундамент для хрящів, сухожиль, дерми, кісткової тканини.
Продукує вироблення колагену найдоступніший, найвідоміший і найпоширеніший вітамін С (L-ізомер аскорбінової кислоти).
Брак цієї речовини в організмі проявляється такими симптомами як легко утворювані синці, варикоз, рани, що повільно гояться, тощо. Аскорбінова кислота має антиоксидантну властивість, тобто захищає мембрани клітин від потенційно шкідливих реакцій, які можуть спричинити надмірне окислення в організмі. Таким чином наш організм бореться з небезпечними захворюваннями, відбувається захист клітин ДНК від змін, що важливо для здоров’я всього людства в цілому.
Є прямий взаємозв’язок між кількістю L-ізомеру аскорбінової кислоти та рівнем сечової кислоти. Остання теж є антиоксидантом і підвищується в разі зниження кількості вітаміну С. Ці речовини взаємно відшкодовують одна одну. Подібний факт потрібно враховувати під час лікування захворювань, пов’язаних із підвищеним рівнем сечової кислоти. Наприклад, у разі подагри раціональніше насичувати організм пацієнта вітаміном С, ніж намагатися знизити рівень сечової кислоти.
Найбільша концентрація L-ізомеру аскорбінової кислоти, крім надниркових залоз, спостерігається в очному яблуці та головному мозку. Хвороби очей, такі як катаракта, глаукома, безпосередньо залежать від ступеня окислювального процесу. Стабільне надходження аскорбінової кислоти в тіло людини зможе уповільнити або навіть запобігти цим невиліковним хворобам та іншим віковим змінам. Згідно з дослідженнями лікарів Італії, літні люди піддаються сильнішому окислювальному стресу.
Пацієнти з головними болями, порушеннями в роботі шлунково-кишкового тракту, артритом, кровоточивістю, цукровим діабетом і навіть раком відчувають нестачу в аскорбіновій кислоті.
Приведення показників цього вітаміну до норми дає змогу уникнути важких ускладнень цукрового діабету, аж до запобігання інвалідності. Пов’язано це з тим, що аскорбінова кислота знижує тощаковий рівень цукру і зміцнює стінки капілярів.
Під впливом аскорбінової кислоти знижується гістамін — медіатор алергічних реакцій, що слід враховувати в лікуванні хворих на алергію.
Американський фахівець Сюзанна Гамфріс довела на практиці ефективність у наданні допомоги дітям із бронхіальною астмою та нападами кашлю на кшталт кашлюкового, препаратами, що містять аскорбінову кислоту. Грамотне його застосування дало змогу уникнути додаткового введення антибіотиків.
Розглянемо взаємозв’язок холестерину, колагену та вітаміну С
Стінки кровоносних судин залишаються міцними, завдяки колагену. За нестачі вітаміну С в організмі знижується рівень колагену. Це призводить до крихкості та ламкості судин і їхнього розриву. Якщо розрив стався на великій ділянці, то подальша кровотеча може призвести до смертельного результату. Прикладом слугує аневризма аорти — патологічна зміна аортальної стінки. За відсутності своєчасного лікування і виникнення важких ускладнень аневризми аорти прогноз для пацієнта вельми несприятливий.
Пошкодження дрібних судин спричиняють кровотечі та більш поширені. Запобігає цьому холестерин — свого роду “клей”, що закриває тріщини судин і перешкоджає їхньому розриву.
З усіх видів холестерину найважливішим і найефективнішим у захисті від розривів судин є ліпопротеїн (а). Це речовина, що поєднує білкову та ліпідну частини. Вона утворюється в печінці та схожа з ліпідопротеїнами низької щільності, але має у своєму складі більше білка.
“Працює” ліпопротеїн (а) так: при утворенні тріщини цей в’язкий елемент проникає в щілину, повністю забиваючи її. Також він починає приклеюватися до інших, менш липких частинок холестерину, що знаходяться поруч. Потім формується атеросклеротична бляшка. Завершальним етапом стає утворення пінистих клітин. Це і стає причиною поширення атеросклеротичного процесу, розвиток якого списують на холестерин. Однак саме дефіцит аскорбінової кислоти й стає першим поштовхом до атеросклерозу.
Сучасний страх холестерину викликає необґрунтоване негативне ставлення до споживання продуктів, що містять натуральні жири. Також під сумнівом опиняються призначення статинів, що мають побічні ефекти. Усе це в сукупності не допомагає запобігти хворобі, як думають більшість, а навпаки, погіршують стан здоров’я.
Детальніше вивчіть набір продуктів і препаратів, що містять вітаміни С, Е, та індивідуальні дозування.
Окремо скажемо про карнітин — це речовина, функцією якої є перетворення жиру в клітинах. Впливає на метаболізм в організмі. А на виробництво карнітину прямий вплив має вищезгаданий вітамін С. Отже, щоб якомога довше залишатися молодими, здоровими та стрункими, не нехтуйте вживанням вітамінів.