Ви щойно відкопали давно забуту коробку спагеті в глибині комори, яка виглядає нормально, пахне нормально і не має жодних ознак цвілі. Однак термін придатності закінчився три тижні тому. Побоюючись, що макарони можуть містити невидимі, але небезпечні бактерії, ви бурмочете: “Краще перестрахуватися, ніж потім шкодувати”, і викидаєте їх у смітник.
Вони, ймовірно, в порядку.
Подібні сцени розігруються по всьому світу щодня, коли ми намагаємося з усіх сил розшифрувати повідомлення про безпеку, надруковані на харчових продуктах. Частково причиною того, що ми викидаємо так багато цілком їстівних продуктів, є те, що ми неправильно розуміємо, що насправді означають ці дати. Наприклад, термін придатності вказується для того, щоб роздрібні торговці знали, як довго вони можуть тримати продукт на полицях, поки він все ще має першокласну якість. Роберт Брекетт, експерт з харчових наук і член Інституту харчових технологів, розповідає Mental Floss, що вибір упаковки з найновішою датою “до” може допомогти вам переконатися, що ви отримуєте найсвіжішу версію, але вам точно не потрібно викидати її одразу після цієї дати. І хоча дата “вжити до” призначена для споживачів, вона також в основному стосується якості. “Якість буде найкращою, якщо використати до цієї дати, — пояснює Брекетт, — але, ймовірно, буде прийнятною протягом деякого часу після неї”.
З терміном придатності до вживання все трохи простіше. За словами Брекетт, виробник “не може гарантувати якість або свіжість після закінчення терміну придатності”, а “поживні речовини, зазначені на панелі “Факти про поживні речовини”, можуть бути неточними після дати “вжити до” через природну деградацію”. Але навіть якщо певна їжа втратила свіжість та/або поживну цінність після закінчення терміну придатності, це не обов’язково означає, що ви захворієте. Вона навіть може бути цілком придатною на смак.
На жаль, не існує чітких правил щодо того, як довго можна безпечно вживати продукти після закінчення терміну придатності. Однак багато продуктів не потрібно викидати, як тільки на вашому настільному календарі з ‘являється червона позначка “використати до”. “Хороше емпіричне правило таке: що більш швидкопсувна їжа, то швидше після закінчення терміну придатності вона повинна бути використана, — каже Брекетт. — Наприклад, пластівці можна споживати протягом місяця після дати, тоді як молоко потрібно спожити протягом тижня або двох”. Загалом, ваші органи чуття часто можуть допомогти вам ухвалити рішення. Якщо вигляд, запах, текстура або смак чогось не подобається, сміливо викидайте це без почуття провини.
Нижче наведені деякі рекомендації від Брекетта щодо 10 видів продуктів, якими ви можете сміливо ласувати після закінчення терміну придатності.
1. Пластівці
Якщо пластівці сухі, їх можна вживати після закінчення терміну придатності, але несвіжість і прогірклість — окислення ненасичених жирів, таких як олія, — можуть негативно вплинути на запах і смак.
2. Яйця
Охолоджені яйця можна їсти після закінчення терміну придатності, а зіпсовані зазвичай виділяють гнилий запах, навіть якщо їх приготувати. Рішення про те, коли їх викидати, частково залежить від того, для чого ви плануєте їх використовувати. “Функціональні якості яєць (наприклад, здатність до збивання тощо) погіршуються з віком”, — каже Брекетт.
3. Молоко
Як і яйця, молоко також можна вживати після закінчення терміну придатності, якщо воно зберігалося в холодильнику. Брекетт каже, що (нешкідливі) мікроорганізми можуть зробити його кислим або гірким, тому довіряйте своїм відчуттям.
4. Твердий сир
За словами Брекетта, процес дозрівання твердого сиру — “особливо твердого тертого сиру, такого як пармезан” — може тривати роками після закінчення терміну придатності. Ви все ще можете їсти його, але текстура і смак будуть змінюватися з віком.
5. Йогурт
Якщо ваш йогурт не має незвично кислого смаку і на ньому немає плісняви, він не повинен бути небезпечним після закінчення терміну придатності.
6. Сухі макарони
Макаронні вироби можуть зберігатися роками, якщо зберігати їх сухими, тоді як вплив вологи може спричинити появу плісняви. Навіть якщо вони все ще технічно безпечні для вживання, їхній смак і запах з часом погіршиться настільки, що вам, мабуть, не захочеться їх їсти.
7. Консерви
Консерви також можуть зберігатися роками, а терміни придатності призначені в основному для того, щоб ви знали, коли смак і поживні якості почнуть погіршуватися. Однак якщо банка роздулася, її слід викинути — це може свідчити про псування.
8. Заморожені продукти
Ключовим моментом тут є те, що продукти повинні бути “постійно замороженими”. Наприклад, якщо ваша морозильна камера зламається або вимкнеться електрика, заморожені продукти можуть розморозитися і почати псуватися до того, як їх знову заморозять. Але навіть якщо продукт зберігався замороженим, опік морозильної камери — що по суті є зневодненням — або прогірклість можуть погіршити смак і змусити вас вирішити викинути його в будь-якому випадку.
9. Шоколад
Якщо вам коли-небудь вдавалося зберегти цукерки на Геловін до наступного року, ви, можливо, вже знаєте, що старий шоколад не такий смачний, але не шкідливий. Білу порошкоподібну плівку, яку ви іноді бачите на шматочку шоколаду, теж можна їсти. Це або “цукровий наліт”, який виникає, коли цукор поглинає надлишок вологи, або “жировий наліт”, який виникає, коли жир збирається на поверхні.
10. Сушені трави та спеції
Не обов’язково викидати пластівці орегано, як тільки закінчується термін придатності, але з часом — як ви, мабуть, здогадуєтесь — вони втрачають свою приправну силу.