Чому з віком ми швидше набираємо зайву вагу

383

З роками наше тіло зазнає різних гормональних змін, щоб економити енергію. Наш обмін речовин підлаштовується під це.

Почему с возрастом мы быстрее набираем лишний вес

Чому ж так відбувається? Чому що старшими ми стаємо, то складніше стає боротися із зайвою вагою (а поправляємося ми при цьому, навпаки, швидше)?

Насправді це абсолютно природний процес і йому є щонайменше одне об’єктивне пояснення. І сьогодні ми розповімо вам, що означає поправлятися “не від котлет, а від років”, або чому ми починаємо набирати зайву вагу від їжі, коли стаємо старшими.

Старіше = товстіше?

Наше тіло з плином часу постійно змінюється. Це стосується стану м’язів, кісток, а також швидкості метаболізму.

Організм 10-річної дитини працюватиме зовсім інакше, коли їй виповниться 25, 40 або 65 років. Кількість м’язової маси також змінюватиметься залежно від віку (у молодості м’язи сильніші, ніж у старості).

А тому абсолютно нормально з роками помічати жирові відкладення там, де їх раніше не було, або в тих місцях, де їх було нескладно позбутися.

Річ у тім, що наші енергетичні витрати варіюються залежно від того чи іншого життєвого етапу.

Коли ми молоді, ми витрачаємо велику кількість енергії, але що старшими ми стаємо, то ця цифра стає дедалі меншою й меншою. Здебільшого, це відбувається тому, що ми краще її використовуємо.

А скорочується базова витрата енергії з двох причин:

1. Змінюється процентне співвідношення

Коли ми виростаємо, ми втрачаємо м’язи та накопичуємо жир.

Наприклад, відсотковий вміст жиру в чоловіка у віці від 20 до 30 років коливається між 18 і 21%; від 41 до 50 років — від 23 до 25%, а в чоловіка в 60 років і старше — перевищує 26%.

З жінками відбувається те саме: від 22 до 24% жиру — у жінок у віці 20-30 років; від 27 до 30% — у віці 41-50 років і понад 31% — після 60 років.

Жир накопичується природним чином, а от м’язова маса зменшується, бо саме м’язи витрачають більшу частину наявної енергії.

2. Змінюється вироблення гормонів

Це стосується не тільки жінок у період менопаузи, а й чоловіків теж.

Гормональний фон безпосередньо пов’язаний з вагою нашого тіла, оскільки гормони можуть змусити нас більше спати, наприклад, або більше їсти.

У міру нашого дорослішання гормони починають працювати з метою скорочення витрат енергії, оскільки ми вже не маємо тієї життєвої сили, що була раніше. Це означає, що організм з більшою легкістю накопичує жир (особливо в області талії).

Саме так наше тіло готується до зниження фізичної активності або будь-якої проблеми зі здоров’ям, що вимагає нерухомості.

Почему с возрастом мы быстрее набираем лишний вес

Після 30 погладшати легше

Слід враховувати, що зміни в організмі з’являються не тільки в старості. Тож не варто давати собі волю з рясними та жирними стравами після 30.

Коли ми стаємо старшими, ми помічаємо, що талія стає ширшою, живіт “набухає”, а одяг уже не сидить на нас так, як раніше.

Що більше свічок ми задуваємо на своєму святковому торті, то швидше набираємо зайву вагу. І залежність тут, здається, абсолютно пряма, навіть якщо ми й продовжуємо дотримуватися тих самих звичок у їжі.

Боротьба із зайвою вагою та ожирінням з кожним прожитим роком стає дедалі запеклішою.

Неправильне харчування, стрес, генетична схильність і малорухливий спосіб життя можуть негативно позначитися на кількості набраних кілограмів, а також стати причиною гормонального дисбалансу і вимагати прийому певних ліків.

Саме гормони, більшою мірою, несуть відповідальність за те, що жир починає відкладатися в організмі.

Починаючи з 30 років, естроген, прогестерон і андрогени вже не працюють так, як це було колись. А оскільки вони відповідають за підтримання маси нашого тіла, то зрозуміло, чому “результати” їхнього оновленого режиму роботи ми бачимо на своїх стегнах, животі чи сідницях.

Джерела енергії, які в 15-20 років нам здавалися невичерпними, поступово пішли, наш спосіб життя став якщо не зовсім сидячим, то вже точно менш рухливим.

Якщо ж до цього додати свою роботу і відпочинок (походи в кіно або театри, вечеря в ресторані або путівка на курорт, де “все включено”), то можна побачити правило “що старший, то товстіший” у дії. Рівняння більш ніж просте.

Надбавка у вазі — не єдина зміна в дорослому житті

Але що буде, якщо я вестиму здоровий спосіб життя, правильно харчуватимуся і займатимуся спортом? У цьому разі вам слід стежити за кількістю споживаних калорій.

  • Жінка 31 року, яка, наприклад, важить 60 кг, має споживати 2000 калорій на день, щоб залишатися у своїй вазі.
  • Та сама жінка у віці 45 років витрачатиме вже близько 1850 калорій на день (отже, і споживати їх потрібно стільки ж).
  • А якщо вона продовжуватиме споживати по 2000 калорій, то 150 стануть просто “зайвими”. І тоді десь за 6 місяців вона легко набере близько 4 кг.

Але ми з вами маємо думати не лише про зайві кілограми, які з’являються з віком, а ще й про різні захворювання, пов’язані з ним.

Ми маємо на увазі остеопороз, спричинений втратою кісткової тканини, або остеоартрит (через проблеми із суглобами).

Щоб уникнути набору зайвої ваги з віком, необхідно коригувати свої звички та спосіб життя загалом залежно від кількості прожитих років.

Що ви можете для цього зробити?

  • Продовжуйте займатися фізичними вправами, нехай навіть і не дуже інтенсивними (пілатес, плавання тощо).
  • Скоротіть споживання жирів, солі та борошна.
  • Не паліть і не зловживайте алкоголем.
  • Висипайтеся.

Зрештою, потрібно розуміти, що просто неможливо мати одне й те саме тіло і той самий розмір одягу у 25 і в 50 років. За два десятиліття змінилися наші звички (та й саме життя), а наш організм просто підлаштувався під ці зміни.

Поділіться коментарем