Заморожені продукти можуть бути прийнятною альтернативою свіжим, особливо якщо ви перебуваєте в ситуації, коли свіжі фрукти та овочі є проблемою. Замороження зберігає багато вітамінів і антиоксидантів, що містяться в продуктах, за кількома помітними винятками, такими як водорозчинні поживні речовини, які втрачаються в процесі.
2015 року група вчених переглянула чинні дослідження щодо впливу сублімаційної сушки на різні фрукти та овочі. Вони виявили, що поживні речовини, що зберігаються під час сублімаційної сушки, різноманітні. Загалом, що більше води є у фрукті або овочі, то більше водорозчинних поживних речовин він втрачає під час процесу зневоднення.
Дослідження показало, що полуниця, наприклад, зберігає свій вітамін С і фенольні кислоти — сполуки, які можуть боротися з раком — після ліофілізації. Однак полуниця також втрачає частину своїх антоціанів, які є важливими антиоксидантами. Манго також зберігає більшу частину вітаміну С, але вміст бета-каротину зменшується на 26%. Інші поживні ліофілізовані продукти включають моркву, в якій зберігається 95% каротиноїдів, і яблука, в яких зберігається 90% вітаміну С.
Це означає, що ліофілізовані фрукти та овочі все ще можуть бути ефективним способом отримати ваші вітаміни та мінерали. Але свіжі продукти майже завжди будуть найкращим способом отримати найбільшу поживну цінність з їжі.
Наприклад, якщо ви стежите за своєю вагою, видалення води з їжі може бути контрпродуктивним. Дивлячись на енергетичну щільність їжі, тобто кількість калорій на одиницю ваги, є надійним способом визначення здорового вибору їжі. Що менше води в їжі, то більше в ній калорій за вагою, а це означає, що її енергетична щільність вища. Їжа з більшою кількістю води та меншою енергетичною щільністю, як правило, довше зберігає відчуття ситості.
Ряд досліджень показав, що коли люди знижують енергетичну щільність свого раціону, споживаючи більше свіжих фруктів, овочів, салатів, супів та інших багатих на воду продуктів, вони, природно, зменшують загальне споживання калорій. Додавання більшої кількості цих продуктів з низькою щільністю у свій раціон може зробити закуски та страви більш ситними.
Барбара Дж. Роллс, доктор філософії, є директором лабораторії з вивчення поведінки людини при ковтанні в Університеті штату Пенсильванія. У звіті за 2017 рік вона пояснила, як енергетична щільність їжі впливає не тільки на наш шлунок, але також на мозок, гормональний баланс та інші аспекти фізіології. Іншими словами, ви не просто отримаєте повний шлунок від споживання їжі, багатої водою — реакція всього вашого організму залишить вас задоволеними на багатьох рівнях.
Ліофілізовані фрукти та овочі можуть бути дуже розумними варіантами, якщо ви мандрівник або космонавт, який намагається насичуватись, зберігаючи вагу. Але якщо у вас є доступ до свіжих продуктів, я б рекомендував дотримуватися їх.