Я читав, що не варто спати на боці або на обличчі, тому що складки, які залишає подушка на обличчі, можуть призвести до появи зморщок і заломів під час сну. Чи правда це?
Кілька досліджень продемонстрували, що складки під час сну або мімічні зморшки можуть з’явитися в результаті того, що ви спите, поклавши обличчя на подушку. Перше з них, опубліковане 1987 року, охарактеризувало зморшки, що утворюються, як “складки сну” і дійшло висновку, що положення, в якому ви спите, може призвести до утворення діагональних ліній на щоках і нижній частині обличчя, а також вертикальних ліній на лобі. Автор дослідження, каліфорнійський дерматолог Семюел Дж. Стегман, доктор медичних наук, описав зморшки сну як такі, що відрізняються від зморщок, спричинених сонячними променями, курінням, нахмуреним обличчям та іншими виразами обличчя. Пізніше дослідники помітили, що ці зморшки виникають, коли на шкірі обличчя виникає “повторювана, тривала напруга”, яка штовхає або тягне шкіру в напрямку, перпендикулярному до напрямку м’язів обличчя.
Дерматологи сходяться на думці, що, на відміну від інших зморщок, жодне косметичне лікування не може усунути зморшки, які розвиваються через те, як ви спите. Тому найкращим рішенням є профілактика — привчити себе спати на спині, що легше сказати, ніж зробити. Ви можете почати спати на спині, але, як повідомляється, дорослі люди змінюють позу сну близько 20 разів за ніч. Близько 65% дорослих сплять на боці.
Ви також можете спробувати одну з численних подушок, які продаються спеціально для запобігання появі зморщок під час сну. Деякі з них призначені для того, щоб допомогти вам спати на спині, тоді як інші спрямовані на зменшення контакту обличчя з подушкою. Кажуть, що у вас менше шансів на появу зморщок, якщо ви зміните бавовняну наволочку на шовкову, але я не можу ручатися за це або за ефективність подушок, призначених для запобігання зморшкам.
Неминучим фактом є те, що з віком шкіра стає менш еластичною, оскільки вироблення природних олій зменшується, так само як і кількість жиру в глибоких шарах шкіри. Як наслідок, шкіра має тенденцію обвисати, ставати більш в’ялою і нездатною вирівнюватися. Ви можете запобігти або сповільнити деякі з цих змін, захищаючи шкіру від сонця — обов’язково наносьте сонцезахисний крем щодня. Куріння та вплив забрудненого повітря також відіграють певну роль у появі зморщок, так само як і звичний вираз обличчя, який з роками призводить до утворення борозен під шкірою. Існує також генетика, на яку може припадати до 50% старіння шкіри.
І, нарешті, ваш раціон також є фактором. За даними Американської академії дерматології (AAD), харчування з високим вмістом вітаміну С і лінолевої кислоти (містяться в горіхах і рослинних оліях) і низьким вмістом жирів і вуглеводів пов’язані з меншою кількістю зморщок, меншим витонченням шкіри та зменшенням вікової сухості.
Ендрю Вейл, доктор медичних наук