Чим люди користувалися до появи туалетного паперу?

233

Перше зафіксоване використання чогось схожого на туалетний папір походить з Китаю 6-го століття, де більш заможні члени суспільства використовували пачки паперу для очищення своїх нижніх частин тіла.

baby-640x335.jpg

Дипломат, який відвідав Китай з Близького Сходу за часів династії Тан, прокоментував це: “Вони не дбають про чистоту і не підмиваються водою після того, як справили природні потреби, а лише витираються папером”.

За часів династії Сун імператор наказав виготовити папір розміром 2 фути на 3 фути для потреб своєї ванної кімнати. Це перший випадок, коли папір був виготовлений спеціально для туалету.

Early Chinese hemp fiber paper. Photo by Ytrottier CC BY SA 3.0Ранній китайський папір з конопляного волокна.

У Стародавньому Римі, де загальні громадські туалети були в моді, вважали за краще використовувати терзорій, спільну губку на паличці, яку зберігали в міцній морській ропі або оцті, коли вона не використовувалася.

Remains of Roman public toilets at Carthage, Tunisia.Залишки римських громадських туалетів у Карфагені, Туніс.

Іноді вона передавалася від людини до людини, і іноді хтось хапався не за той кінець палиці, що призводило до великих веселощів, а іноді до інфекції та смерті.

Сенека розповідає історію германського гладіатора в 64 році нашої ери, який покінчив життя самогубством через терзорій, замість того, щоб зіткнутися з жахами Колізею.

The Colosseum in Rome.Колізей у Римі

У Стародавній Греції, де також існувала губка на паличці, яка називалася ксилоспонгіум, але переважним методом були шматки кераміки, які називалися песої.

Вони використовувалися для витирання зліва направо, і історики підрахували, що в середньому на одне витирання йшло три шматочки.

A replica xylospongium (sponge on a stick). Photo by D. Herdemerten ( Hannibal21 ) CC BY 3.0Репліка ксилоспонгіуму (губка на паличці).

Хоча було заведено справляти нужду на свіжому повітрі, є свідчення того, що більш привілейовані верстви суспільства мали доступ до зливних туалетів.

Як повідомляє “Таймс”, “найстаріші зливні туалети у світі, як вважають, знаходяться в мінойському палаці Кносса, на Криті, де все ще можна побачити їхні 4000-річні залишки. Мінойські королівські особи сиділи на дерев’яному сидінні над глиняною чашею, яка змивалася водою в кам’яні каналізаційні труби”.

Dholavira sophisticated water reservoir, evidence for hydraulic sewage systems in the ancient Indus Valley Civilization. Photo by Rama’s Arrow CC BY-SA 3.0Дхолавіра — складне водосховище, що свідчить про наявність гідравлічних каналізаційних систем у стародавній цивілізації долини Інду.

У стародавній Японії для очищення важкодоступних місць використовували металеве знаряддя під назвою чугі, схоже на язикодавку — на щастя, немає повідомлень про те, що хтось плутає ці два поняття.

На стародавньому Близькому Сході все було дещо гігієнічніше: там використовували проточну воду і ліву руку, щоб спрямувати струмінь води на потрібну ділянку, а потім обов’язково ретельно мили руку після процедури.

Anal cleansing instruments known as chūgi from the Nara period (710 to 784) in Japan. The modern rolls in the background are for size comparison. Photo by Chris 73 CC BY-SA 3.0Інструменти для анального очищення, відомі як чугі з періоду Нара (710-784 рр.) в Японії. Сучасні валики на задньому плані для порівняння розмірів.

В Європі було заведено використовувати ганчірки, які можна було прати й використовувати знову, багато з цих ганчірок потрапляли в каналізацію, тому неможливо дізнатися, скільки разів ці ганчірки були використані перед тим, як їх викинули.

В Америці було заведено використовувати кукурудзяні качани після того, як кукурудза була зібрана, це був популярний варіант, тому що качани були легкодоступні та напрочуд м’які та гнучкі.

Ripe corn in fall.Стигла кукурудза восени.

Попри те, що змивний туалет був винайдений 1596 року, перший туалетний папір не був виготовлений аж до 1857 року, коли американський винахідник Джозеф Гайетті почав продавати перший лікувальний папір, настояний на алое, по 500 аркушів за 50 центів.

Спочатку продукт Гайетті продавався як медичний аксесуар і рекламувався як допомога людям, які боролися з гемороєм.

An advertisement for Gayetty’s Medicated Paper.Реклама медикаментозного паперу Gayetty’s Medicated Paper.

До того, як винахід Гайетті став популярним, люди використовували все, що потрапляло до рук. Улюбленими замінниками туалету були поштові каталоги та видання, такі як “Альманах фермера”, або щось більш природне, наприклад, шматок моху, купки бруду або шматочок хутра, або навіть в деяких випадках мушлі мідій та устриць.

Хоча Гайетті дуже пишався своїм винаходом, пізніше цей продукт згадували як комерційну катастрофу. Наслідуючи його приклад, кілька інших винахідників спробували випустити на ринок свій папір у рулоні.

Old German Toilet PaperСтаровинний німецький туалетний папір

Багато з них не мали успіху до 1867 року, коли братам Томасу, Едварду і Кларенсу Скоттам вдалося успішно вивести на ринок свій туалетний папір.

Отже, 1867 рік став роком, коли перфорований туалетний папір у рулонах, яким ми його знаємо сьогодні, отримав ширше застосування.

Joseph_C_GayettyДжозеф Гайетті

1935 року журнал “Northern Issue” почав рекламувати на ринку туалетний папір “без уламків”. А 1942 року паперова фабрика St. Andrew’s Paper Mill у Великобританії представила м’якість, випустивши двошаровий папір.

З цього моменту мова йшла лише про якість ТП — розмір, вагу, міцність, шорсткість, залишки, водопоглинання тощо. Деякі компанії інвестували в дослідження, щоб вивести ідеальну формулу для кращого продукту. Це, наприклад, призвело до додавання в папір алое для його пом’якшення.

Rolls of toilet paper produced by Nokia in the 1960’s, Museum Centre Vapriikki, Tampere, Finland. Photo by Catlemur CC BY SA 4.0Рулони туалетного паперу, вироблені компанією Nokia у 1960-х роках, Музейний центр Vapriikki, м. Тампере, Фінляндія.

Якість цього продукту залежить від його міцності, грубості та кількості ворсинок. Низькосортний ТП складається лише з 1 або 2 паль і іноді може бути дуже грубим. Середній сорт міцніший і трохи м’якший, а найвища якість — це папір преміумкласу, що складається з 2-4 ворсинок.

Цей високоякісний папір може бути збагачений лосьйонами та кремами для м’якості, а також може бути текстурованим, візерунчастим або стьобаним, щоб надати йому розкішного вигляду.

The Ladies’ home journal (1948)Жіночий домашній журнал (1948)

Більшу частину 20-го століття між “м’яким” і “твердим” туалетним папером існувала величезна прірва не тільки в якості, але і в ціні. Жорсткий був більш доступним за ціною, і на ньому часто були принти, такі як “А ТЕПЕР ВИМИЙТЕ РУКИ, БУДЬ ЛАСКА”, “ІЗАЛ МЕДИЧНИЙ” або “ДЕРЖАВНЕ МАЙНО”, які були написані на кожному аркуші в напрямку до перфорованої частини.

З часом різниця в ціні між цими двома видами паперу зменшилася, і м’який папір став першим вибором для людей.

Поділіться коментарем