Діти, які їдять більше фруктів та овочів, мають краще психічне здоров’я

37

Нові дослідження показують, що дієта, багата на свіжі фрукти та овочі, також може бути корисною для розуму, особливо для дитини, яка росте.

Дослідження, опубліковане в журналі BMJ Nutrition, Prevention & Health, показує, що вище споживання фруктів і овочів тісно пов’язане з поліпшенням психічного здоров’я учнів середніх шкіл. Крім того, дослідження показує, що поживний сніданок та обід пов’язані з емоційним добробутом, незалежно від віку.

“Приємно бачити дослідження, яке фокусується на дітях, правильному харчуванні та його впливі на психічне здоров’я. Здається, зараз у дітей більше стресу і тривоги, особливо через пандемію і перебування вдома так довго далеко від однолітків і сім’ї”, — каже Одрі Колтун, доктор медичних наук, CDCES, CDN, яка спеціалізується на дитячій ендокринології в Дитячому медичному центрі Коена в Нью-Йорку.

Що показало дослідження

Щоб дослідити, чи може вибір харчування бути пов’язаний з психічним здоров’ям, дослідники використовували опитування з більш ніж 50 шкіл у Сполученому Королівстві. Загалом, майже 11 000 учнів пройшли опитування (з 8 823 дійсними анкетами), і дані показали, що середній бал психічного здоров’я склав 46,6 з 70 для дітей середньої школи та 46 з 60 для дітей початкової школи.

З них лише 25% учнів середньої школи та 28,5% учнів початкової школи повідомили, що вживають рекомендовані п’ять порцій фруктів та овочів на день. Не вживали фрукти та овочі 10% та 9% відповідно. Близько 21% учнів середніх класів та 12% учнів початкових класів снідали лише неенергетичним напоєм або взагалі нічого не їли, а 11% не обідали.

Дослідження показало, що учні, які з’їдали одну або дві щоденні порції фруктів та овочів, набрали на 1,42 одиниці більше балів, а ті, хто з’їдав три або чотири порції, показали приріст на 2,34 одиниці. Ті, хто з’їдав п’ять і більше порцій, мали показник, вищий на 3,73 одиниці.

“На фундаментальному рівні достатнє харчування необхідне для забезпечення будівельних блоків для розвитку і функціонування організму як у дітей, так і у дорослих, включно з ростом і реплікацією клітин, синтезом ДНК, метаболізмом нейромедіаторів і гормонів, і, що особливо критично для дітей, оптимальне харчування має важливе значення для розвитку мозку”, — пишуть автори дослідження.

Автори дослідження визнають, що їхнє дослідження має певні обмеження, в тому числі той факт, що відповіді респондентів можуть бути неточними.

Чому фрукти та овочі пов’язані з психічним здоров’ям

“Фрукти та овочі містять багато вітамінів, мінералів та клітковини. Багато дітей та сімей, з якими я працюю, не їдять достатньо цих продуктів. Коли школи проводять стандартизовані тести, вони часто надсилають додому записку, щоб переконатися, що діти з’їли здоровий сніданок у цей день, — додає пані Колтун. — Чому б не рекомендувати це щодня?”

Фрукти та овочі приносять сильний набір фізичних переваг. Зв’язок між фізичним і психічним здоров’ям давно відомий, включно зі зв’язком між здоровим харчуванням і гарним настроєм у дорослих. Розширення цієї концепції на дітей видається цілком природним, вважають експерти.

“Зазвичай я пропоную стиль харчування, який включає різноманітні продукти, в тому числі рослинного походження, обмеження рафінованих і перероблених вуглеводів і цукру, а також вживання більшої кількості води та невеликої кількості або повну відсутність підсолоджених напоїв”, — каже Колтун.

Вживання нежирних і здорових білків також може допомогти людям уникнути відчуття “цукрового перенасичення” після того, як рівень цукру в крові різко підвищується, а потім знижується.

“Ми знаємо, що правильне харчування може допомогти з розвитком мозку, але тепер той факт, що воно має вплив на психічний добробут, є монументальним. Ми можемо додати це до нашого списку причин, чому правильне харчування і хороші харчові звички можуть допомогти нашим педіатричним клієнтам”, — каже Колтун.

Автори дослідження сподіваються, що їхнє дослідження спонукатиме чиновників запровадити політику, яка допоможе дітям отримати більший доступ до поживних і свіжих харчових продуктів як у школі, так і поза нею. Хоча це дослідження проводилося у Великій Британії, у США багато дітей мають обмежений доступ до свіжих фруктів та овочів на щоденній основі.

“Стратегії громадського здоров’я та шкільна політика мають бути розроблені таким чином, щоб забезпечити доступність якісного харчування для всіх дітей як до, так і під час навчання в школі з метою оптимізації психічного добробуту та надання дітям можливості повністю реалізувати свій потенціал”, — пишуть автори дослідження.

Поділіться коментарем