Достатнє зволоження організму означає менше хвороб та повільніше старіння

426

Чи може гідратація бути ключем до довголіття?

Нове дослідження свідчить, що літні люди, які належним чином зволожують організм, можуть бути здоровішими та жити довше за тих, хто цього не робить, і мають меншу частоту таких захворювань, як хвороби серця і легенів.

1800ss_photolibrary_rf_glass_water.jpg

“Достатня кількість води в організмі може сповільнити старіння, запобігти або затримати розвиток хронічних захворювань, а отже, продовжити життя без хвороб”, — говорить провідна дослідниця Наталія Дмитрієва, дослідниця з Лабораторії серцево-судинної регенеративної медицини Національного інституту серця, легенів і крові США.

“Найкращий спосіб для людей підтримувати гідратацію — це усвідомлювати кількість рідини, яку вони п’ють, не займаючись інтенсивними спортивними заняттями та не перебуваючи тривалий час у спекотному середовищі”, — зазначає Дмитрієва.

За її словами, поточні рекомендації варіюються від 2 до 3 літрів рідини на день — для жінок це 6-9 склянок рідини, наприклад, води, щодня, тоді як чоловікам потрібно близько 8-12 склянок.

“За даними опитувань населення в усьому світі, понад 50% людей п’ють менше рідини, ніж рекомендовано, а отже, мають можливість знизити ризик розвитку хронічних захворювань, збільшивши споживання води до рекомендованого рівня”, — додає Дмитрієва.

Саманта Геллер, старша клінічна дієтологиня NYU Langone Health у Нью-Йорку, погодилася з тим, що достатнє зволоження організму має важливе значення для здорового способу життя.

“Наш організм наполегливо працює над підтриманням здорового балансу рідини, що охоплює утримання рівня натрію в сироватці крові (рівень солі в крові) на чітко відрегульованому рівні. Відчуття спраги — це один зі способів, яким організм сигналізує нам, що потрібно споживати більше води. Вживання завеликої або замалої кількості води може призвести до серйозних фізіологічних порушень балансу рідини в організмі”, — каже вона.

Але пиття води — це не єдиний спосіб підтримувати належний рівень гідратації, каже Геллер.

“Потребу в гідратації можна задовольнити, вживаючи певні продукти, такі як фрукти та овочі, а також напої. Найкраще уникати вживання підсолоджених цукром напоїв та дієтичних напоїв”, — каже вона. Надавайте перевагу воді, зельтерській воді, чаю та трав’яним чаям, таким як м’ята, ромашка та імбир.

Пийте, так, але не перестарайтеся. За словами Дмитрієвої, вживання занадто великої кількості води також має зворотний бік.

“Вживання завеликої кількості води може бути небезпечним. Якщо нирки не можуть вивести надлишок води, вміст натрію в крові стає розведеним. Це називається гіпонатріємія, і вона може бути небезпечною для життя”, — каже вона.

За словами Дмитрієвої, нема потреби пити понад 3 літри на день, якщо немає надмірної втрати води через фізичні навантаження або тривале перебування на спеці.

“Якщо ви п’єте понад 3 літри рідини на день і все одно відчуваєте спрагу, це може бути ознакою захворювання, яке призводить до патологічно підвищеної втрати води та потребує клінічного обстеження”.

Для дослідження Дмитрієва та її колеги відстежували дані за три десятиліття про понад 11 200 дорослих, які взяли участь у дослідженні “Ризик атеросклерозу в громадах”.

Учасників спостерігали протягом п’яти візитів — два у віці 50 років і останній у віці 70-90 років.

Щоб оцінити, наскільки добре вони були зволожені, дослідники дивилися на рівень солі в крові, збирали інформацію про систолічний артеріальний тиск, рівень холестерину і цукру в крові. Ці маркери, своєю чергою, вказували на те, наскільки добре функціонують серцево-судинна, дихальна, метаболічна, ниркова та імунна системи.

Дорослі, у яких рівень солі був вищим за норму, частіше страждали від хронічних захворювань і мали ознаки передчасного біологічного старіння, порівняно з тими, у кого рівень солі був у середньому діапазоні. Люди з високим рівнем солі також частіше помирали молодими.

Зокрема, люди з високим рівнем солі мали на 50% вищі шанси бути біологічно старшими за свій хронологічний вік і на 21% вищі шанси померти рано, порівняно з тими, у кого рівень солі був низьким. Дослідники виявили, що високий рівень солі також пов’язаний з підвищеним на 64% ризиком розвитку серцевої недостатності, інсульту, миготливої аритмії та захворювань артерій, а також хвороб легенів, діабету та деменції.

Зазначається, однак, що це дослідження не може довести, що вживання достатньої кількості рідини має всі ці переваги, лише те, що вони, здається, пов’язані між собою.

“Правильна гідратація підтримує багато функцій організму, і з часом вживання достатньої кількості рідини може сповільнити старіння і підтримати довге, здорове життя”, — зазначає Дмітрієва.

За словами пані Геллер, важливо прислухатися до свого організму і пити, коли відчуваєш спрагу. “Старіння — це природний процес, — додає вона, — але ми можемо сповільнити певні ефекти старіння, ведучи здоровий спосіб життя, який включає збалансовану, більш рослинну дієту, регулярні фізичні вправи, достатній сон і підтримання належного рівня гідратації”.

Поділіться коментарем