Газовані напої викликають ранню смерть (навіть якщо вони дієтичні)

102

В найбільшому у своєму роді дослідженні вчені в черговий раз пов’язали споживання газованої води з ранньою смертю. Опубліковане в журналі Американської медичної асоціації: Internal Medicine, дослідження охопило майже 500 000 осіб з 10 європейських країн.

Цікаво, що різниця між дієтичною та звичайною газованою водою здається невеликою. Дієтичні безалкогольні напої є такими ж смертельно небезпечними, як і солодкі напої з високим вмістом цукру.

У цій статті ми розповімо про результати дослідження. Чому і як газована вода сприяє ранній смерті? Чи є результати значущими? Чи точно і правдиво демонструє дослідження потенційну шкоду безалкогольних напоїв? На ці та інші питання ми відповімо нижче.

Невелика довідка. Під поняття “безалкогольні напої” дослідники підвели такі напої: кола, газована солодка вода, содова, фруктовий пунш, лимонад, енергетики та спортивні напої, напої з цукровою пудрою, а також лимонади.

Тож почнімо!

Передумови та мета дослідження

Європейське проспективне дослідження раку та харчування (EPIC) є одним з найбільших когортних (“групових”) досліджень у світі. Традиційно, когортне дослідження — це тип наукового дослідження, що спрямовано на вивчення причини (причин) захворювання. Окрім вивчення взаємозв’язку між вживанням безалкогольних напоїв та ранньою смертністю, EPIC також досліджує різні питання, пов’язані з темою набуття хвороб.

За даними Міжнародного агентства з вивчення раку (МАВР), дане дослідження EPIC було задумано з метою “вивчення взаємозв’язку між дієтою, харчовим статусом, способом життя і факторами навколишнього середовища” та їхнього взаємозв’язку з раком і захворюваннями.

У документі автори відзначають відсутність наукових досліджень, присвячених потенційному зв’язку між захворюваннями та безалкогольними напоями. Ця прогалина в дослідженнях вражає, якщо врахувати доведений зв’язок між споживанням солодких напоїв та ожирінням.

У великому, часто цитованому аналізі 88 досліджень, опублікованому в Американському журналі громадського здоров’я, дослідники безпосередньо демонструють “чіткий зв’язок між споживанням безалкогольних напоїв та харчуванням і наслідками для здоров’я”. Включаючи підвищене споживання калорій, більшу вагу тіла і підвищений ризик “декількох медичних проблем”.

Саме на першій ноті це дослідження виходить у сумнівний час в історії США. Кількість дітей і дорослих з надмірною вагою та ожирінням досягла епідемічних масштабів. Розглянемо наведені нижче статистичні дані величезного дослідження, що охоплює кілька штатів.

У семи штатах США — Алабамі, Арканзасі, Айові, Луїзіані, Міссісіпі, Оклахомі та Західній Вірджинії — рівень ожиріння перевищує 35%.

Згідно з даними доповіді “The State of Obesity: Better Policies for a Healthier America 2018″, рівень ожиріння в США зараз коливається на позначці 40%. Приблизно 19% дітей страждають на ожиріння. Лише два десятиліття тому ці показники становили 30 і 14 відсотків відповідно.

Еліо Ріболі (Elio Riboli), професор і директор факультету охорони здоров’я Імперського коледжу Лондона у Великобританії, координував це дослідження EPIC. Допомагали професору Ріболі в координації зусиль два авторитетних дослідники раку з Міжнародного агентства з вивчення раку (Ліон, Франція), д-р Марк Гюнтер і д-р Пол Бреннан.

Проєкт дослідження

“Споживання штучно підсолоджених безалкогольних напоїв виявилось пов’язаним зі смертністю від хвороб системи кровообігу, а підсолоджені цукром безалкогольні напої були пов’язані зі смертністю від хвороб органів травлення”.

~ Mullee, A., et al. (Джерело)

Програма EPIC складається з 521 000 громадян з 10 європейських країн. Після набору учасників та збору первинних даних суб’єкти дослідження спостерігалися в середньому через 16 років. Велика багатонаціональна когорта складалася з громадян Данії, Франції, Німеччини, Греції, Італії, Нідерландів, Норвегії, Іспанії, Франції, Швеції та Сполученого Королівства.

Дослідники зібрали наступну інформацію від учасників дослідження:

Харчування:

Учасникам було запропоновано певну версію кількісного опитувальника з харчування, що містить понад 250 харчових продуктів. Використовуючи цей документ, учасники повідомляли про типи споживаної їжі та оцінювали індивідуальні розміри порцій.

Фактори способу життя:

Дані анкетування були зібрані за кількома змінними, які, як відомо, впливають на здоров’я. Серед зафіксованої інформації: трудова діяльність, поточний статус зайнятості, історія хвороб, освіта, соціально-економічний статус, відомі розлади, історія вживання тютюну, історія вживання алкогольних напоїв, рівень фізичної активності та репродуктивний анамнез.

Виміри та розміри тіла:

Зріст, вага, обхват талії, обхват стегон, індекс маси тіла (ІМТ) та зріст у положенні сидячи.

Зразки крові:

Вимірювання еритроцитів, гемоглобіну, гематокриту, лейкоцитів і тромбоцитів.

Використовуючи цю інформацію, дослідники виключили осіб, які повідомляли про рак, діабет, серцеві захворювання або інсульт в анамнезі. Вони також не брали до уваги дані, які, на їхню думку, були неточними або неповними. Нарешті, вони також не брали до уваги дані, зібрані від осіб, які належать до групи ризику щодо певних захворювань.

Ось деякі статистичні дані з обраної групи учасників:

– Кількість учасників: 451 743 (86,7% від загальної групи)

– Стать: Жінки ~71% від загальної кількості (321 081)

– Середній вік на момент початку дослідження: 51 рік

– Середній період спостереження (від початкового вимірювання даних): ~16,4 років

– Кількість смертей: 41 693 (~9,2% від групи)

Результати дослідження

“Результати цього дослідження є важливими. Вони підтверджують факт, який вже нікого не здивує у сфері харчування: оброблені продукти, насичені штучними інгредієнтами, ніколи не стануть чарівною паличкою для покращення здоров’я, незалежно від того, наскільки низьким є вміст цукру в них. Наші тіла розумніші.” ~ Сара Рейнхардт, Союз небайдужих вчених (джерело)

Дослідницька група EPIC проаналізувала експериментальні дані як звичайних, так і дієтичних споживачів газованої води. Ключовим виміром було загальне споживання підсолоджених цукром та штучно підсолоджених безалкогольних напоїв.

Команда дійшла наступних висновків:

– Люди, які споживали дві або більше склянок газованої води на день, мали на 17% вищий ризик передчасної смерті.

– Ті, хто вживає штучно підсолоджені безалкогольні напої, мають на 26% вищий ризик передчасної смерті.

– Наука доводить зв’язок між підсолодженими безалкогольними напоями та смертністю від хвороб системи кровообігу.

– Вживання солодких напоїв пов’язане з вищим рівнем смертності від хвороб органів травлення. Інші розлади, що корелюють з вживанням солодких напоїв, включають захворювання апендикса, кишківника, печінки та підшлункової залози.

Команда вчених врахувала ще один цікавий результат аналізу: люди, які пили більше газованої води, як правило, мали вищий індекс маси тіла (ІМТ). Любителі газованої води також були більш схильні до тютюнопаління. Однак, за словами провідного автора дослідження Ніла Мерфі, ці висновки не вплинули на результати. “Ми зробили статистичні поправки в нашому аналізі індексу тіла, звичок куріння та інших факторів смертності”, — говорить Мерфі.

Тож після коригування на такі фактори дослідницька група робить висновок, що звички до куріння та ІМТ не сильно впливають на кореляцію між безалкогольними напоями та показниками смертності.

Підсумок: безалкогольні напої просто шкідливі

“В одній чайній ложці міститься 4,2 грама цукру. А тепер уявіть, що ви зачерпнули 7-10 чайних ложок цукру і висипали їх у свою 350 мілілітрову склянку води. Звучить занадто солодко? Ви можете бути здивовані, дізнавшись, що саме стільки цукру міститься у звичайній банці газованої води”.

~ Гарвардська школа громадського здоров’я ім. Т.Х. Чана (джерело)

Дослідження за дослідженням, вчені за вченими, батьки за батьками продовжують виступати проти шкідливого впливу безалкогольних напоїв на здоров’я. Насправді тисячі наукових досліджень за останні п’ятнадцять років дійшли одного і того ж висновку: безалкогольні напої призводять до збільшення ваги, підвищують ризик хронічних захворювань і ускладнюють основні проблеми зі здоров’ям.

А як щодо інших країн?

За даними Гарвардського університету, безалкогольні напої є основним джерелом додаткових калорій і цукру в раціоні американців. А як щодо інших країн? Чи відчувають вони такі ж негативні наслідки для здоров’я від споживання газованої води та безалкогольних напоїв?

У країнах, де зросло споживання безалкогольних напоїв, зросла і захворюваність. Так описується відносно недавній феномен споживання безалкогольних напоїв і збільшення випадків діабету в Азії.

У дослідженні 2010 року, опублікованому в Американському журналі епідеміології, дослідники наводять пряму кореляцію між “епідемічними пропорціями” діабету 2 типу в Азії та “збільшенням споживання безалкогольних напоїв, соків … та інших підсолоджених напоїв”.

Щобільше, дослідницька група наводить докази доведеної кореляції між поганим станом здоров’я та споживанням безалкогольних напоїв у США. Одна зі статистичних даних, включених у дослідження, гідна зупинки: цукровий діабет 2 типу в Азії в 3-5 разів вище, ніж це було всього 30 років тому.

Чому?

Тому що це зростання поширеності діабету дуже схоже на те, що спостерігалося в Сполучених Штатах між 1980 і 2010 роками. Насправді близько 2,5% населення мали діагноз діабет у 1980 році. Однак до 2010 року це число зросло приблизно до 7%.

Докази досить переконливі. Газована вода та інші газовані напої негативно впливають на здоров’я.
Постійне та надмірне споживання безалкогольних напоїв також, безумовно, сприяє хронічним захворюванням, ожирінню та ранній смерті.

Іншими словами, безалкогольні газовані напої — шкідливі.

Поділіться коментарем