Хронічне запалення: можливою причиною може бути низький рівень вітаміну D

231
  • Хронічне запалення пов’язане із захворюваннями, пов’язаними із запаленням, включаючи рак, діабет і серцево-судинні захворювання.
  • Підвищені запальні біомаркери в крові, такі як С-реактивний білок, можуть бути показником хронічного запалення.
  • Нове дослідження виявило зв’язок між низьким рівнем вітаміну D у крові та підвищеним С-реактивним білком.
  • Дослідники припускають, що для людей з дефіцитом вітаміну D підвищення його рівня може зменшити хронічне запалення.
Рука тримає дві таблетки вітаміну D перед зеленим листям

Запалення – це активація імунних клітин організму у відповідь на пошкодження або інфекцію.

У короткостроковій перспективі запалення необхідно для належного загоєння. Однак, коли воно зберігається, воно може сприяти розвитку захворювань, пов’язаних із запаленням, таких як хвороби серця, діабет і рак.

Запалення може бути наслідком постійних інфекцій, впливу подразників і аутоімунних розладів. Але інші фактори, такі як вік, стрес і дієта, також можуть відігравати певну роль. Виявлення хронічного запалення може бути складним завданням, але аналіз крові може вказувати на його наявність. Одним з них є С-реактивний білок (СРБ).

Відповідно до досліджень 2021 року було показано, що вітамін D має потужну протизапальну дію, а нестача цієї поживної речовини може сприяти хронічному запаленню.

Однак зв’язок між вітаміном D і СРБ неясна. Хоча в попередніх дослідженнях було опубліковано та досліджено вплив вітаміну D на СРБ, не було знайдено доказів, які підтверджують причинно-наслідковий ефект.

Однак нове генетичне дослідження Університету Південної Австралії, нещодавно опубліковане в Міжнародному журналі епідеміології, виявило зв’язок між низьким рівнем вітаміну D і підвищеним рівнем СРБ у крові. Це відкриття змусило дослідників припустити, що підвищення вітаміну D у людей з його дефіцитом може зменшити хронічне запалення.

Дослідження взаємозв’язку між вітаміном D і CРБ

Для проведення дослідження вчені залучили 294 970 учасників Біобанку Великобританії, які вказали, що мають біле британське походження. Потім вони проаналізували активний рівень 25-гідроксивітаміну D [25(OH)D] в сироватці крові учасників. Вони також попросили учасників заповнити анкети щодо здоров’я та способу життя та взяти зразки крові для біомаркерів та генетичної оцінки.

Використовуючи лінійний і нелінійний аналізи, дослідники шукали асоціації між сироватковим 25(OH)D і CRP.

Дослідники виявили зв’язок між низьким рівнем вітаміну D і підвищеним рівнем СРБ в крові. Зокрема, односторонній зв’язок, тобто вітамін D може бути рушієм рівня CРБ, але не навпаки.

Однак дослідники також виявили, що лише учасники дослідження з низькими концентраціями 25(OH)D у сироватці крові мали підвищений рівень СРБ у сироватці крові. Це свідчить про те, що протизапальні переваги підвищення рівня вітаміну D обмежені людьми з його дефіцитом.

«Ми неодноразово бачили докази користі для здоров’я від збільшення концентрації вітаміну D у людей з дуже низьким його рівнем, тоді як для інших, здається, користі практично немає», — сказала в пресрелізі автор дослідження Еліна Гіппьонен, доктор філософії, професор і директор Університету Австралії Австралійського центру точного здоров’я.

Як вітамін D впливає на запалення?

Гіппьонен пояснила, що вітамін D є попередником гормону, який пригнічує вироблення запальних цитокінів, таких як інтерлейкін-12 (IL-12).

«Завдяки цьому він змінює імунні відповіді таким чином, що поляризація Т-клітин відходить від відповіді запального типу (Th1) до виробництва більш захисних фенотипів Т-клітин (Th2 і регуляторних Т-клітин)», — каже дослідниця.

Відповідно до дослідження, ці дії можуть допомогти зменшити запалення, таким чином зменшивши ризик або тяжкість багатьох хронічних захворювань.

Дані дослідження також показують, що поширеність дефіциту вітаміну D становить близько 40% у деяких європейських країнах.

Таким чином автори припускають, що збільшення споживання вітаміну D серед населення шляхом додавання його до широко споживаних харчових продуктів може бути економічно ефективним способом зменшення хронічних захворювань.

Обмеження дослідження та майбутні дослідження

Хоча дослідження виявило зв’язок між вітаміном D і CРБ, воно також мало певні обмеження. Наприклад, учасниками були особи білого британського походження. Отже, невідомо, чи поширюються ці результати на людей інших расових або етнічних груп.

Щобільше, СРБ – не єдиний біомаркер, який бере участь у запаленні. Інші біомаркери також можуть вказувати на запальну відповідь, включаючи фактор некрозу пухлини альфа (TNF-α) та (IL-6). Вчені кажуть, що подальші дослідження мають вивчити ці біомаркери, щоб повністю зрозуміти протизапальну дію вітаміну D.

«Для багатьох захворювань і впливів докази причинно-наслідкового зв’язку [ще потрібно] встановити, і нам потрібно глибше вивчити вплив на важкі результати, такі як ризик смертності, — каже Гіппьонен. — Також виглядає, що профілактика серйозного дефіциту вітаміну D є ключем до багатьох імовірних переваг, і нам потрібно розробити ефективні стратегії, спрямовані на лікування тих людей, які цього потребують».

Діагностика та лікування дефіциту вітаміну D

За словами експертів, дефіцит вітаміну D спостерігається, коли рівень 25(OH)D у сироватці крові менш як 20 нг/мл. Сироваткові рівні 20-30 нг/мл вважаються недостатніми.

«Дефіцит вітаміну D може проявлятися декількома способами, включаючи біль у м’язах, слабкість, депресію, погане здоров’я кісток і втому», – каже Healthline Іза Коррелл, дипломований лікар-консультант і засновник OVI Healthcare.

Коррелл додала, що дуже важливо правильно діагностувати дефіцит вітаміну D, оскільки план лікування може відрізнятися залежно від тяжкості.

«Якщо є підозра на дефіцит, ваш лікар, швидше за все, призначить аналіз крові, щоб виміряти рівень вітаміну D у вашій крові. Найпоширенішим діагностичним тестом на дефіцит вітаміну D є аналіз крові для вимірювання рівня 25-гідроксивітаміну D у крові», — пояснила вона.

Що стосується лікування, Коррелл зазначила, що «лікування дефіциту вітаміну D зазвичай передбачає приймання добавок або, що найважливіше, збільшення перебування на сонці мінімум до 10 хвилин на день».

«Більшості людей з дефіцитом вітаміну D потрібно 400–800 МО вітаміну D щодня, щоб повернути свій рівень до норми. Ваш лікар може також порекомендувати збільшити споживання продуктів з високим вмістом вітаміну D, таких як жирна риба, яйця та збагачене молоко або каші», – додала вона.

Висновок

Вважається, що хронічне запалення є фактором багатьох станів здоров’я, включаючи хвороби серця, рак та аутоімунні розлади, серед інших.

Останні дослідження показують, що вітамін D може допомогти зменшити хронічне запалення, але лише у людей з дефіцитом вітаміну D.

Профілактика та лікування дефіциту вітаміну D передбачає забезпечення достатньої, але безпечної кількості сонячного світла та споживання продуктів, багатих вітаміном D. Додавання відповідної кількості цієї важливої поживної речовини також може допомогти зменшити ймовірність її дефіциту.

Поділіться коментарем