Вона має високий вміст антиоксидантів
Журавлина займає центральне місце під час свят, але ця кузина чорниці, аґрусу та брусниці корисна для вас протягом усього року. Журавлина містить багато антиоксидантів, які зменшують запалення, що пов’язане з такими захворюваннями, як діабет 2 типу, хвороби серця та ревматоїдний артрит.
Винищувачка карієсу
Журавлина, яку спочатку називали “журавлиною ягодою”, оскільки її квіти були схожі на голову журавля канадського, містить велику кількість поліфенолів. Поліфеноли — це рослинні мікроелементи, які зупиняють ріст бактерій. Коли ви їсте журавлину, поліфеноли залишаються у вашій слині навіть після того, як ви пережували й проковтнули її. Там вони допомагають запобігти карієсу, запаленню ясен та раку ротової порожнини.
Захисниця кишківника
Журавлина — один з небагатьох фруктів, що містить проантоціанідини типу А, які допомагають зупинити кишкові інфекції до того, як вони почнуться. Ці поліфеноли допомагають підтримувати здорову мікрофлору кишківника і запобігають інфекції H. pylori, яка може викликати виразку шлунка. Вони також надають журавлині її яскраво-червоний колір.
Хороше джерело клітковини
Журавлина росте на болотах, які являють собою шаруваті болота з піску, торфу та гравію, що утворилися під дією льодовиків тисячі років тому. Болото захищає цей унікальний фрукт, який містить велику кількість корисної клітковини. Одна чашка свіжої журавлини містить 5 грамів клітковини, яка допомагає організму повільніше засвоювати цукор, запобігає закрепам і допомагає швидше відчути ситість.
Високий вміст вітаміну С
Одна чашка сирої журавлини містить 14,6 мг вітаміну С на порцію — близько 25% добової потреби. У 1600-х роках журавлина стала популярною серед європейських поселенців як засіб від цинги, хоча місцеві жителі спочатку використовували її і як їжу, і як ліки.
Помічники серця
Користь журавлини для здоров’я все ще вивчається. Попередні дослідження показують, що цей фрукт, який не містить холестерину, жирів і натрію, може знижувати рівень “поганого” холестерину і підвищувати рівень “хорошого” холестерину, що корисно для поліпшення кров’яного тиску і роботи серця.
Міф про інфекцію сечовивідних шляхів
Багато людей вважають, що журавлина може запобігати й лікувати інфекції сечовивідних шляхів (ІСШ). Але це не підтверджено науковими дослідженнями. Проантоціанідини типу А, що містяться в журавлині, допомагають запобігти прилипанню бактерій до клітин сечового міхура в лабораторних умовах, але необхідно провести більше досліджень, щоб з’ясувати, чи працює це в організмі людини. Журавлина може мати недостатню кількість цієї сполуки для запобігання інфекції. Журавлина не може вилікувати ІСШ, якщо вона вже почалася.
Потенційна взаємодія з іншими препаратами
Якщо ви приймаєте препарати, що розріджують кров, такі як варфарин (кумадин) або аспірин, проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж їсти журавлину, пити журавлинний сік або приймати журавлинну добавку. І журавлина, і ці ліки містять саліцилову кислоту, яка може викликати кровотечу.
Сира журавлина найкорисніша для здоров’я
Сира журавлина менш популярна, ніж сушена або журавлинний сік, оскільки на смак вона більш гірка, ніж солодка, але вона корисніша для вас. Одна чашка сирої журавлини містить 4 грами натурального цукру. Водночас чашка сушеної журавлини містить близько 25 грамів доданого цукру, а чашка журавлинного соку — 25-30 грамів доданого цукру. Якщо у вас є сушена журавлина або журавлинний сік, збалансуйте їх споживання продуктами з низьким вмістом цукру.
Як вибрати та зберігати журавлину
Сезон свіжої журавлини триває з жовтня по січень: щороку збирають понад 1,3 мільярда фунтів журавлини. Шукайте свіжу журавлину, яка є твердою та пухкою, і уникайте м’якої або коричневої. Зберігайте її в пакеті, в якому ви її купили (або в іншому герметичному пакеті), в морозильній камері холодильника до 2 місяців. Не мийте журавлину, поки не будете готові її використати.
Способи вживання журавлини
Щоб отримати користь від цього суперпродукту, спробуйте додати жменю сушених ягід до салатів, вівсянки або печива. Для більшої солодкості без додавання цукру додавайте сиру журавлину з яблуками в пироги, фруктові салати та приправи. Ви також можете приготувати власний журавлинний соус. Доведіть до кипіння 1 склянку води та до 1 склянки цукру; додайте 340 г промитої журавлини. Додайте спеції, такі як гвоздика або кориця, на свій смак; варіть 10 хвилин. Перед подачею соус слід охолодити.
Занадто багато хорошого
Журавлина в будь-якому вигляді зазвичай безпечна для людей, які не мають певних захворювань. Вона містить багато оксалатів — природної рослинної сполуки, яка може підвищити ризик утворення певних видів каменів у нирках. Якщо у вас в анамнезі є камені в нирках, проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж їсти або пити багато продуктів з журавлини. Якщо у вас діабет, перевірте вміст цукру, оскільки в деяких продуктах міститься багато підсолоджувачів.