Їжа здатна лікувати різні захворювання. Певні продукти та дієти можуть відігравати значну роль у запобіганні погіршення когнітивних функцій та розвитку таких станів, як деменція чи втрата пам’яті. Колись у майбутньому люди звернуться до здорової їжі та збалансованого харчування, щоб позбутися від цих жахливих захворювань.
Щоб глибше зрозуміти роль, яку відіграє їжа у погіршенні когнітивних функцій і втраті пам’яті, корисно поглянути на взаємозв’язок з наукової точки зору. Зниження когнітивних здібностей може бути просто зумовлено генетикою, а в деяких випадках це неминуча частина людської сутності. Ми зберігаємо так багато інформації у мозку протягом життя, що деякі речі час від часу можуть зникати. Але у випадку деменції — це психічне погіршення, що прогресує. Воно проявляється у втраті пам’яті та когнітивних функцій, а також у нездатності займатися повсякденними справами.
Деменція — не поодинокий стан, як часто припускають. Цей термін використовують для опису широкого кола захворювань, що супроводжуються когнітивними та психологічними змінами. Наприклад хвороба Альцгеймера. Важко зрозуміти, як відбувається зниження когнітивних функцій, оскільки кожна хвороба має різні фізіологічні прояви. Але в загальному, деменція викликається пошкодженням або втратою нервових клітин та їх зв’язків у мозку. Залежно від ділянки мозку, яка постраждала від пошкодження, деменція може по-різному впливати на людей і викликати різні симптоми. Найпоширенішим є втрата пам’яті.
Хвороба Альцгеймера спричинена пошкодженням аспектів структури та функції мозку і може бути відзначена розпізнаваними ураженнями. Генетичні фактори дійсно відіграють певну роль у розвитку хвороби. Це може допомогти в профілактиці та прийнятті рішень щодо способу життя на ранніх стадіях. З генетикою пов’язана велика кількість випадків – до 70%. Згідно з дослідженнями, це пов’язано з генетичними змінами в здатності імунної системи регулювати запалення в мозку. Іншими факторами, що впливають на потенційний розвиток хвороби Альцгеймера, є спосіб життя, дієта та фактори навколишнього середовища. Потрібні десятиліття, щоб хвороба проявилася в організмі. Тому здебільшого Альцгеймер вражає в старості. Дуже важливо якнайшвидше запровадити здорову дієту та інші фактори способу життя.
Через те, що деменція широко поширена та невивчена, немає жодної дієти, розробленої як протокол лікування. Проте багато досліджень показали: – ті, хто дотримується «середземноморської дієти», сприяють здоров’ю мозку та серцево-судинної системи, знижуючи ризик розвитку деменції.
Було доведено, що така дієта багата високоякісними жирами, які пов’язані з повільним зниженням когнітивних функцій. Наприклад, здорове споживання риби для покращення когнітивних функцій завдяки вищому вмісту омега-3 жирних кислот. Якщо свіжа риба хорошої якості недоступна, рекомендується вживати в раціон риб’ячий жир або лляне насіння та лляне масло. Середземноморська дієта також передбачає споживання червоного вина в малих та помірних дозах. Виявлено, що виноград і екстракт виноградних кісточок не менш корисні. Доведено, що наявні в винограді поліфеноли запобігають утворенню бета-амілоїду та допомагають розбивати нейрофібрилярні клубки – ураження, які викликають хворобу Альцгеймера.
Разом із цією смачною дієтою існує кілька легких і простих добавок. Ви можете додати їх до своїх страв, щоб запобігти погіршенню когнітивних функцій протягом десятиліть. Ось деякі з них, які можна вживати щодня…
1. Авокадо
При всій своїй популярності, багатий антиоксидантами, які пригнічують вільні радикали, можуть запобігти загибелі нейронів та нейродегенеративним захворюванням. Фрукт містить мононенасичені жирні кислоти й фолат, які допомагають запобігти хворобі Альцгеймера.
2. Чорниця
Дослідники з Американської неврологічної асоціації виявили, що вживання 2 порцій чорниці на тиждень сповільнює зниження когнітивних функцій на 2 з половиною роки. Це пов’язано з тим, що в ягодах багато флавоноїдів, особливо антоціанідів, які покращують пам’ять.
3. Кава
Улюблений напій більшості з нас містить протизапальні та антиоксидантні сполуки, що захищають мозок від пошкоджень. Вони, опосередковуються кофеїном та іншими механізмами, такими як антиоксидантна здатність і підвищена чутливість до інсуліну. Одне дослідження показало, що 3-5 чашок кави на день у середньому віці знизили ризик хвороби Альцгеймера на 65%.
4. Чорний шоколад
Какао є багатим джерелом флавоноїдів, які сприяють росту нейронів і кровоносних судин мозку. Стимулюють мозковий кровотік і покращують запам’ятовування та когнітивну обробку інформації. Отже, якщо є причина перекусити на ніч десь у сквері то з’їжте чорний 85% шоколад.
5. Зелений чай
Містить EGCG, флавоноїд, який зв’язується, та не дає утворитися бета-амілоїдним білкаи допомагаючи запобігти хворобі Альцгеймера. Також корисні для мозку білий, улун, чорний і м’ятний чай. Тому закип’ятіть чайник і налийте собі чашку.
6. Трави та спеції
Ми знаємо, що деякі з найсильніших ліків приховані в цих ароматних сполуках. Куркума зменшує запалення і збільшує приплив крові до мозку, а апігенін в петрушці, чебреці, орегано і базиліку захищає мозок від запалення, окислення та утворення нальоту.
7. Зелень
Усім колись казали їсти більше зелені, а тепер є ще і вагомі причини для цього. Дослідження показало — щоденна порція зелених листових овочів може сповільнити когнітивне старіння на 11 років. Подбайте про те, щоб у вашому меню були капуста, зелень, шпинат і салат!
8. Бобові
Сочевиця є основним інгредієнтом багатьох дієт, які рекламують для довголіття. Усі бобові містять багато білка та клітковини, які можуть зупинити або значно уповільнити прогресування хвороби Альцгеймера, запобігаючи утворенню амілоїд-β нальоту. Їжте принаймні 3 порції квасолі або інших бобів на тиждень для оптимального здоров’я мозку.
9. Горіхи та насіння
Вони створюють ідеальну закуску, і, як виявилося, також можуть врятувати вам життя. Горіхи та насіння мають протизапальну дію і багаті стеринами, станолами, клітковиною, мінералами та вітаміном Е, які захищають клітини мозку від окисного пошкодження та покращують когнітивні функції.
10. Цільнозернові
Дієти, багаті цільними злаками (з високим вмістом клітковини та вітаміну Е асоціюються з меншим ризиком когнітивних розладів. Вони не повинні бути глютеновими або надмірно обробленими! Насолоджуйтесь 3 порціями цільнозернових продуктів на день Підійдуть кіноа, амарант, вівсянка, теф і гречка.
Захист здоров’я нашого мозку — одна з найважливіших речей, які ми можемо зробити, щоб прожити довге, красиве та сучасне життя. Корисна дієта в цьому — незамінний помічник!. Скористайтеся можливістю, щоб жити, наче на італійській Рив’єрі, і дотримуватися середземноморської дієти, якої так прагне ваш мозок!