Науковці пояснили, чому ваше тіло смикається, коли ви засинаєте

14243

Ах, сон… Чарівний, омолоджувальний, блаженний акт засинання… *СМИК*

Що це, в біса, було? Однієї миті ми занурюємося в глибоку несвідомість, а іншої нас штовхають назад в реальність. Як грубо з нашого боку так вчинити з… нами!

З вами таке коли-небудь траплялося? Виявляється, це траплялося з більшістю з нас; в деяких людей це відбувається занадто часто. Якщо ви схожі на більшість, ви, напевно, вдавалися в питання, чому це відбувається. Дійсно, це дивне (навіть лячне) відчуття.

asleep

“Гіпнагогічні ривки”

Саме так називають це явище наші справді прозорливі друзі в білих халатах: гіпнагогічний ривок. Назва походить від гіпнагогічного стану — перехідного періоду між неспанням і сном. Часто гіпнагогічні ривки називають просто гіпнотичними ривками.

Гіпнотичні посмикування, як правило, включають раптові, хаотичні рухи (тобто посмикування або спазми) рук, ніг або всього тіла. Найчастіше гіпнотичні посмикування виникають при спробі заснути. Цікаво, що багато людей відчувають відчуття падіння безпосередньо перед раптовими м’язовими посмикуваннями та різким пробудженням.

Ваше тіло коли-небудь смикалося раптово, коли ви засинали? Ось що за цим стоїть…

Дослідники не зовсім впевнені у фізіологічному обґрунтуванні гіпнотичних посмикувань, хоча існує безліч прийнятих теорій. Більшість вчених і лікарів вважають, що ці поштовхи просто є результатом переходу мозку на нижчу частоту. Наш мозок виробляє високий рівень активності з моменту пробудження до того часу, коли ми починаємо “розслаблятися” ввечері; отже, здається правдоподібним, що мозок іноді намагається відновити цей природний стан активності.

Інша поширена теорія полягає в тому, як мозок реагує на тілесне виснаження. Зокрема, коли ми надзвичайно втомлені, мозок іноді занадто швидко переходить до першої стадії сну, замість того, щоб слідувати більш повільному і природному розвитку подій.

Зазвичай на першій стадії засинання сповільнюється дихання і серцебиття, тіло “завмирає”, і стан сну є досить легким. Згідно з теорією захисних механізмів, коли наш організм надто швидко досягає цього стану через виснаження, мозок може інтерпретувати це як загрозу та ініціювати ривкову реакцію.

А як щодо відчуття падіння? Вчені цілком впевнені, що ці епізоди виникають внаслідок того, що мозок відчуває дисбаланс рівноваги — відсутність стабілізації. Ви коли-небудь відкидалися занадто сильно назад на стільці та подавалися вперед ривком, щоб утримати рівновагу? Відчували слабкість, коли занадто швидко вставали? Мозок також може сигналізувати тілу відновити стабільність, якщо відчуває дисбаланс. Подібно до попередніх теорій, це також є мимовільним захисним механізмом мозку.

Ми всі потребуємо якісного сну, щоб бути продуктивними. Як вже згадувалося, наш мозок відправляє та отримує величезні обсяги інформації протягом дня, і сон необхідний для того, щоб мозок міг розподілити, організувати, обробити й зберегти цей потік інформації. Крім того, сон дозволяє мозку закріплювати та консолідувати спогади. Це особливо важливо при перетворенні короткочасної пам’яті в довготривалу. Гіпнотичні ривки можуть порушити наш нормальний режим сну, особливо коли вони відбуваються на регулярній основі.

Звідси випливає питання: чи можна уникнути гіпнотичних ривків?

Проста відповідь: і так, і ні. Прошу вибачення, оскільки це не зовсім проста відповідь. Ось деякі уточнення. Людський мозок є надзвичайно складним органом, що виробляє стимули, які іноді є несподіваними (тобто незрозумілими). Як відомо, мозок зазвичай працює на частотах в певних діапазонах, залежно від активності, що виконується. Ці передбачувані частоти дозволяють нам, наприклад, підтримувати нормальний цикл сну/неспання.

Іноді, однак, мозок мимоволі виробляє сигнали, які виходять за межі нормального, очікуваного діапазону частот. Ми відчуваємо ці аномалії різними способами (наприклад, сновидіння, втрата відліку часу), в тому числі в наших циклах сну/неспання. Джетлаг є ще одним поширеним порушенням сну, спричиненим мимовільною, нестабільною активністю мозку.

Поділіться коментарем