Неврологія емоційного болю: мовчазне страждання

2072

Страждання від розчарування, зради чи розриву стосунків не залишають видимих шрамів, хоча емоційний біль може бути дуже сильним. Однак нейробіологія показує, що цей стан має нейронний корелят, подібний до опіку чи фізичної травми.

The Neuroscience of Emotional Pain: Silent Suffering

Неврологія емоційного болю говорить нам, що емоційні страждання мають такий самий вплив на мозок, як і фізичний біль. Насправді такі переживання, як біль через втрату близької людини або вплив накопиченого стресу на роботі, можуть загоюватися довше, ніж зламана кістка.

Мало яка тема є настільки суперечливою, як психологічне розуміння болю. Дійсно, як суспільство, ми схильні довіряти лише тому, що можемо бачити. З цієї причини такі реалії, як хронічний біль, вовчак або фіброміалгія часто потрапляють у соціальну категорію, відому як соціально невидимі хронічні захворювання.

Однак ми не можемо ігнорувати страждання, пов’язані з психічними розладами чи навіть певними емоційними впливами, яких ми час від часу зазнаємо.

Насправді людина з депресією також відчуває біль. Візьмемо, наприклад, пацієнта з біполярним розладом якого щойно звільнили з роботи. Подібні ситуації можуть призвести до низки інтенсивних, несприятливих і дуже болючих емоцій.

Емоційний біль не видно і не чути, але ми знаємо, що він реальний. Щобільше, існує неврологічний відбиток, який підтверджує цей факт, і ми дізнаємося все більше і більше на цю тему.

“Хто знає біль, той знає все”.

– Данте Аліґ’єрі

An image of a blue illuminated brain.

Мозок, що страждає

Є болі, від яких знеболювальні не допомагають. Так само є й рани, які ви не можете знайти у своєму тілі, але знаєте, що десь там вони є. Вони невидимо кровоточать і відрізають ваш імпульс.

Неврологія емоційного болю — відносно нова галузь, яка намагається відповісти на багато питань, пов’язаних з емоційним болем.

Інсула та поясна кора головного мозку

Весь ваш досвід, ваше сприйняття і навіть ваші думки в кінцевому підсумку фільтруються та обробляються невеликою структурою у вашому мозку. Це інсула. Вона надає кожному з цих процесів емоційного забарвлення. Як наслідок, ви приписуєте їм приємне чи неприємне значення.

Однак у випадках, коли ваша емоційна інтенсивність надзвичайно висока, вона з’єднується з поясною корою і генерує специфічне відчуття болю. Цей досвід, як зазначається в дослідженні, проведеному Медичною школою Університету Вейк-Форест (США), подібний до того, що виникає при фізичній травмі.

Автори цієї роботи вказують на ще один надзвичайно цікавий факт. Вони стверджують, що більша частина вашого фізичного болю також породжує емоційний біль. Наприклад, якщо ви вдарилися пальцем ноги об двері, ви відчуваєте розчарування і навіть злість. Щобільше, ви, ймовірно, будете докоряти собі за те, що були надто незграбними.

Відмова болить, як опік

Коли ми говоримо про відмову, ми маємо на увазі не лише те, що вас покинув партнер або вам відмовила людина, яка вам подобається. Насправді такі випадки, як знущання, є яскравим прикладом того, як ви можете стати відокремленим, ізольованим та атакованим соціальною групою. Пам’ятайте, що ваш мозок — це орган, який потребує соціального контакту і значущого зв’язку з іншими людьми.

  • З цієї причини переживання соціальне відторгнення спричиняє серйозні нейронні наслідки. Насправді неврологія емоційного болю говорить нам, що страждання в цих випадках є величезними. Так, доктор Девід Т. Хсу з Університету Мічигану (США) стверджує, що в цих випадках мозок реагує так само як якби він зазнав фізичного опіку.
  • Щобільше, було помічено, що мозок генерує знеболюючу реакцію. Фактично, він виділяє велику кількість опіоїдів, щоб полегшити біль.

Тому можна сказати, що соціальне відторгнення формує багатовимірне страждання. Наприклад, соціально відторгнута людина відчуває не лише емоційний біль. Окрім психологічного болю, вона відчуває втому, проблеми з концентрацією уваги, порушення сну і навіть оніміння м’язів.

An image of a sad man standing at sea beach.

Коли страждає мозок, страждає тіло

Неврологія емоційного болю стверджує, що мозок є дуже складним органом. Він нерозривно пов’язаний з усім вашим тілом. Насправді його зв’язки простягаються від стовбура мозку і спинного мозку майже до будь-якої частини тіла.

Так само кровоносна та лімфатична системи передають гормони, що виділяються мозком. Це означає, що емоції, які є хімічними реакціями, не залишаються у просторі мозку. Вони проходять крізь нього і досягають багатьох частин вашого тіла.

З цієї причини вашому тілу вкрай важко вберегтися від емоційного болю. Адже його відбиток завжди залишається. Щобільше, він завжди помітний і неминуче породжує якісь зміни у вас.

Поділіться коментарем