Переваги прибирання для психічного здоров’я

320

Якщо ви шукаєте простий спосіб зменшити стрес, варто почати з наведення ладу у своєму оточенні. Позбавлення від зайвих речей може принести користь вашому психічному здоров’ю, оскільки ви почуватиметеся спокійнішими, щасливішими та більш контрольованими. Прибраний простір може сприяти розслабленню розуму.

Переваги прибирання

Неохайне середовище часто підвищує рівень стресу у більшості людей. В одному дослідженні жінки, які позитивно описували свої домівки, мали нижчий рівень гормону стресу кортизолу, ніж жінки, які описували свої домівки як захаращені або незавершені.

Втім, користь від наведення ладу не є однозначною. Інше дослідження показало, що, хоча впорядковане середовище більше пов’язане зі здоровим вибором, безладне середовище сприяє творчості та свіжим ідеям. Якщо ви цінуєте творчість, ви можете дозволити собі трохи безладу в певних сферах свого життя.

Для більшості людей прибирання може сприяти підвищенню продуктивності та покращенню психічного і фізичного здоров’я. Переваги наведення порядку охоплюють наступні:

Краще зосередження. Безлад ускладнює пошук того, що вам потрібно. Він також може відволікати вас. Позбавлення від візуального безладу може допомогти вам краще зосередитися на будь-якому завданні.

Підвищення самооцінки. Коли у вас виникають проблеми з організацією, ви можете відчувати себе неконтрольованими. Покращення вашого життєвого простору може відновити почуття компетентності та гордості.

Покращення стосунків. Конфлікти з родиною або сусідами по кімнаті часто виникають, коли одна людина не може контролювати безлад. Крім того, вам може бути комфортніше запрошувати друзів у свій дім, коли він прибраний.

Нижчий ризик виникнення астми та алергії. Ви можете думати, що ваш будинок безладний, але не брудний. Але важко прибирати серед купи речей. Наведення порядку може запобігти появі шкідників і зменшити кількість пилу, цвілі та грибка, які можуть викликати астму та алергію.

Покращення способу життя та самопочуття. На впорядкованій кухні легше готувати здорову їжу. І більшість людей краще сплять в охайній кімнаті з прибраним ліжком.

Поради, як навести лад у вашому просторі

Ви отримаєте більше користі для психічного здоров’я від наведення порядку, якщо зробите цей процес менш стресовим. Скористайтеся цими порадами для наведення ладу:

Почніть з малого. Якщо ви виберете одну шухляду або шафу для впорядкування, у вас буде менше шансів впасти у відчай. Задоволення від того, що ви бачите і використовуєте добре організований простір, слугуватиме позитивним зворотним зв’язком, що спонукатиме вас до більшого.

Вбудовуйте структуру. Якщо ви запрошуєте друзів на вечерю, у вас з’явиться мотивація навести лад на кухні. Якщо ви домовитеся з кимось, що він забере непотрібні речі, у вас буде цільова дата, коли ви закінчите наведення ладу. Переконайтеся, що у вас є додатковий час, оскільки прибирання може зайняти більше часу, ніж ви очікуєте.

Не прагніть досконалості. Не потрібно ховати речі, якими ви часто користуєтеся. Також намагайтеся не порівнювати свій простір з простором інших людей.

Труднощі з наведенням ладу

Позбавлення від речей може бути важким для будь-кого, особливо коли ми стаємо старшими. Ось кілька речей, про які слід пам’ятати, коли мова йде про захаращеність і прибирання:

Характерні риси захаращених людей

Люди, які часто мають проблеми з безладом:

  • Мають проблеми з тайм-менеджментом і переривають виконання завдань, не закінчивши їх;
  • Мають перфекціоністські нахили та проблеми із зупинкою та початком проєктів;
  • Легко відволікаються, наприклад, люди з дефіцитом уваги;
  • “Люди-люди”, які проводять багато часу, роблячи щось разом з іншими та для інших;
  • Мають звичку відкладати справи, також відому як прокрастинація.

Люди похилого віку та безлад

Що старшими ми стаємо, то більше у нас може бути непотрібних речей. Хоча після 50 років ми, як правило, набуваємо менше речей, багато літніх людей також менш схильні продавати або віддавати їх. В одному дослідженні, проведеному серед людей старше 70 років, близько третини сказали, що не викинули жодної речі за останній рік.

Іноді літні люди не можуть позбутися захаращеності, тому що це вимагає багато фізичних зусиль. У таких випадках на допомогу можуть прийти члени сім’ї. Краще розібратися з безладом до того, як це стане нагальною потребою через хворобу або смерть.

Розлад накопичення

Наведення ладу може бути особливо важким для людей з розладом накопичення, на який страждають близько 2,5% американців. Розлад накопичення був офіційно визнаний психіатричним розладом у 2013 році. Спочатку експерти класифікували його як форму обсесивно-компульсивного розладу (ОКР), але тепер визнали як окремий стан.

Дослідники виявили, що люди з розладом накопичення мають інтенсивну мозкову активність, коли думають про те, щоб розлучитися з речами. Вони не можуть просто так викинути свої речі, навіть непотрібні.

Люди з синдромом накопичення не можуть організувати та керувати своїми речами. Однак і збирають ще більше. Розлад накопичення виліковний, хоча більшість людей, які страждають на нього, продовжуватимуть відчувати певні труднощі. Лікування охоплює медикаменти, терапію та групи підтримки.

Поділіться коментарем