Мабуть, немає на світі такої людини, яка б не задумувалася, чому Бог створив зло. Дуже мудре пояснення вченого щодо цього питання наштовхує на те, що всі відповіді лежать на поверхні. Не треба глибоко копати і занадто закручувати і без того філософський сюжет.
Особливо гостро постає подібне питання в ті моменти, коли людина страждає від нього і не може зрозуміти за що їй це. Чому важке випробування випало саме їй. І взагалі, яка роль зла у цьому житті. Ми б добре жили без нього — тільки в радості…
Розмова між професором та студентами одного з університетів
– Все, що є на Землі — це творіння Бога?
Один зі студентів, не вагаючись, відповів:
– Звісно, що створено ним.
– Всевишній створив усе на світі? – допитувався професор.
– Так-так, — тримав свою лінію студент.
І тоді професор поставив наступне питання.
– Якщо слідувати цьому принципу, то виходить, що Бог створив і зло. А оскільки судять людину за її вчинками, то виходить, що Бог — це зло.
Після такого твердження студент зніяковів і затих. А професор був гордий, тим, що він розвіяв міф про віру в Бога. І ще тим, що він такий розумний.
Але тут ще один з учеників попросився долучитися до розмови. Професор не був проти. Отож, студент запитав професора:
– Дайте відповідь — холод існує?
– Гм, ох і запитання! Існує. Ти що сам цього ніколи не відчував?
Весь студентський “хор” розсміявся над безглуздим питанням цього юнака. Але той не знітився ні на мить і відповів:
– Не згоден, насправді його немає. І це пояснюється законами фізики. Насправді холод — означає лише те, що немає тепла. Тіло і річ ми можемо тільки дослідити, щоб зрозуміти, чи має воно енергію та чи передає її. Холод — лише поняття, яке створене для того, аби пояснити, що відсутнє тепло. І далі поставив ще питання:
– Чи темрява насправді теж реальна річ?
– Звісно.
– І знову невірно. Бо це теж слово, що говорить просто про відсутність світла. Бо людина може дослідити лише світло. Використовуючи призму Ньютона, його можна розділити за кольорами й дослідити їхню довжину. А темряву — ні. Хіба ви зможете якось визначити, на скільки приміщення темне? Бо це поняття використовується тільки, щоб описати, що світло відсутнє.
А далі знову звернувся до професора:
– Ну то зло є?
Той трохи зам’явся, але відповів:
– Так, я вже на цьому акцентував увагу. Ми ж кожного дня можемо спостерігати людський гнів, злочини й насилля. Оце воно — зло.
Студент продовжив:
– Але ж це теж не так — його немає. Хоча б для самого зла. І це поняття теж створене для того, аби дати опис тому, що Бог відсутній. Сам же Всевишній його не вигадував. Зло — це коли людина не має віри в кохання, розуміння, світло і тепло. А наслідок — це відсутність в людині Божої любові. Як ніби та ж темрява, що настає, коли відсутнє світло.
Юнака, що говорив з професором, звали Альберт Ейнштейн…
Це справді дуже мудре пояснення вченого, а тоді ще просто студента, на тему: “Чому Бог створив зло”. А які у вас думки з цього приводу?