От уже три десятиліття минуло з того часу, як розвалилася сама велика радянська імперія. Однак, у багатьох людей більш старшого віку залишилися радянські звички, від яких не позбутися. Щоб дізнатися про те, як виникли деякі досить дивні звички, потрібно розібратися в образі життя тієї країни. Це стаття про тих, хто народився в СРСР.
Звичка їсти все з хлібом
В принципі, можна зрозуміти, звідки взялася звичка. Країна мала потребу в робочих руках, а громадяни, з яких виростали ці руки, потребували дешеві вуглеводи та калорії. Їх діти, у свою чергу, застали епоху дефіциту, і приказка «Їж з хлібом, а то не наїсися!» — прямий наслідок.
Замовляти обід з трьох страв
Радянська людина все життя, з самого народження і до пенсії, жила в суворих часових рамках. Не дивно, що ні про яке харчуванні з перекусами мови бути не могло: сніданок, обід і вечеря за розкладом, строго в один і той же час. Але протягнути з полудня до сьомої вечора на одному салаті, як ви розумієте, неможливо. Адже на обід брали салат, перше, друге (з хлібом!) і компот. З булочкою.
Пити чай «з солоденьким»
А ось, до речі, і неприємний наслідок триразового харчування. Якщо запхати в себе все, що належало їсти радянським громадянам на обід, через кілька годин голод тебе наздожене. Залишається лопати печиво. А що подати гостям, щоб дешево і сердито? Чай і солодощі! Хоча взагалі-то вже давно можна просто насолоджуватися смаком самого чаю. Він тепер не тільки в пачці зі слоном і не тільки зі смаком влежаного віника.
Звичка готувати на свята, як на велике весілля
Багатий стіл служив не тільки символом гостинності, але й показником статусу: ось яка я молодець, дефіцит дістала, успішна жінка! Який сенс побиватися на кухні сьогодні, щоб потім половину викинути? Твої гості та без тебе можуть поїсти смачненького, а зараз вони прийшли розважитися, а не поглинати «Олів’є» тазами.
Звичка лікувати себе самостійно
Найкраща у світі радянська медицина була настільки “гарною”, що, ледве імперія впала, колишні радянські громадяни негайно увірували в заряджену від пасів Алана Чумака цілющу воду, користь прийняття кип’яченої урини натщесерце і магічні властивості гасових припарок.
Звичка давати побутові хабари
В Союзі належало скрізь мати «своїх»: не тільки «своїх» лікарів і перукарів, але навіть «своїх» продавців, які могли натякнути, коли «викинуть» мандарини або синіх курей. При цьому «своїх» належало дякувати дрібними підношеннями, які в епоху дефіциту дрібними, звичайно ж, не вважалися. Палицею сирокопченої ковбаси, коробкою шоколадних цукерок і флаконом духів можна було забезпечити дитині надходження в інститут. Розплачуватися за дрібні послуги типу ремонту сантехніки пляшкою горілки взагалі вважалося справою абсолютно нормальною.
Звичка купувати продукти про запас
В епоху тотального дефіциту всі звикли запасати продукти у себе вдома — а раптом війна? Або продукти не завезли? Люди старшого покоління досі не позбавилися від звички тримати вдома невеликий продуктовий склад.
Звичка не лікувати зуби до останнього
Всі знали, що стоматологія в країні каральна, а що безкоштовно — так за тортури у світовій історії ніхто і ніколи не доплачував. Але тепер лікувати зуби зовсім не боляче! Чесне піонерське! Дорого — це правда. Але якщо лікувати відразу, а не тоді, коли сил немає терпіти, буде набагато, набагато дешевше.
Звичка робити ремонт десятиліттями
Починаємо з дальньої кімнати, а коли закінчимо передпокій, далека кімната вже постаріє, тому що пройде 15 років. Воно й не дивно: будматеріали не купиш, робочих знайти важко. Ну, нічого, ми люди міцні, ми потихеньку… Потихеньку зруйнуємо собі 10 років життя, а потім почнемо спочатку. Мило, правда?
Звичка давати поради
В Країні Рад, як відомо, були один одному товариші, і «сам гинь, а товариша виручай». Літні люди та нині вважають, що мають право змусити молодих родичів жити за їхніми правилами. Розповідають, на що треба витрачати гроші і як виховувати дітей. Звідси та зростає конфлікт поколінь. Потрібно постаратися запам’ятати — сім’я це не осередок партії. І молоді люди живуть у зовсім інших умовах, до яких пристосувалися. Неможливо змусити їх змінити спосіб життя силою батьківського навіювання.
Так, на жаль, досі у людей існують радянські звички, від яких не позбутися. Їх можна зрозуміти та пробачити, але не можливо перевчити. Бо, про тих, хто народився в СРСР, кажуть, що ці люди занадто сильно чіпляються за минуле.