Рослинних олій слід уникати?

487

Чи є деякі рослинні олії менш корисними для здоров’я, ніж інші?

Vegetable Oils To Avoid? | Nutrition | Andrew Weil, M.D.

Рослинні олії отримують з рослин — фруктів, насіння, зерен та горіхів. Олії, отримані з насіння та зернових, такі як соняшникова, сафлорова та кукурудзяна, зазвичай мають високий вміст лінолевої кислоти, поліненасиченої омега-6 жирної кислоти, яка, як було доведено, посилює запалення в організмі. Хоча олії з насіння широко увійшли в наш раціон лише в минулому столітті, зараз вони є одними з найбільш споживаних продуктів у світі. Сьогодні ви знайдете їх, особливо дешеву рафіновану соєву олію, майже у всіх оброблених харчових продуктах, від упакованих снеків і фаст-фуду до дитячих сумішей.

Існує дві основні причини, чому слід уникати олій з насіння. Перша — це їхній вплив на здоров’я. Не випадково, що рівень захворюваності на серцево-судинні захворювання, діабет та інші хронічні стани в усьому світі неухильно зростає разом зі споживанням олійних культур. Хоча невелика кількість омега-6 жирів необхідна для оптимального здоров’я, їх надлишок сприяє хронічному запаленню. Це особливо актуально, якщо ви споживаєте більше прозапальних омега-6 жирів, ніж протизапальних омега-3 жирів, що дуже легко зробити в наші дні. Лінолева кислота в рослинних оліях також легко окислюється, особливо при нагріванні, що може призвести до пошкодження клітин вільними радикалами.

Інша причина, через яку я рекомендую уникати олії з насіння, лише нещодавно стала більш відомою. Їх виробництво має великий вплив на навколишнє середовище: Воно є головним чинником масового вирубування лісів, ерозії ґрунтів, споживання води, викидів вуглецю та втрати біорізноманіття. Насправді дві з трьох основних причин глобального вирубування лісів — це рослинні олії.

На мою думку, одними з найгірших з них — як для вашого здоров’я, так і для здоров’я планети — є соняшникова, сафлорова, кукурудзяна, бавовняна, соєва, з рисових висівок та канолова олія. Натомість я рекомендую вживати фруктові олії (оливкову та авокадо), а також нещодавно з’явилася культивована олія, виготовлена з ферментованих культур мікроорганізмів, які містять багато корисних мононенасичених жирів.

Ендрю Вейл, доктор медичних наук.

Поділіться коментарем