Щасливий шлюб допомагає одужати після інфаркту

60

Менший рівень стресу в цілому пов’язаний з кращим здоров’ям серця. Тепер велике дослідження показує, що менш стресовий, щасливий шлюб пов’язаний з кращим відновленням у людей, які перенесли серцевий напад у відносно молодому віці — до 55 років.

Дослідники виявили, що ті, хто мав найбільш стресові шлюби, частіше відчували біль у грудях або були повторно госпіталізовані в лікарню протягом року після серцевого нападу.

Люди зі стресовим шлюбом гірше відновлювалися після інфаркту порівняно з іншими людьми, які пережили інфаркт, того ж віку, статі, освіти, рівня доходу, а також зайнятості та страхового статусу, як показало дослідження.

“Я б сказала молодим кардіологічним пацієнтам, що стрес в їх шлюбі або партнерських відносинах може негативно вплинути на їх відновлення після серцевого нападу, — говорить Ценцзін Чжу, кандидат наук в Єльській школі охорони здоров’яв Єльській школі громадського здоров’я в Нью-Хейвені, штат Коннектикут. — Управління особистим стресом може бути настільки ж важливим, як і управління іншими клінічними факторами ризику, такими як артеріальний тиск, наприклад, під час процесу відновлення”.

Загальна порада для всіх — знати, чи є у вас загальні фактори ризику серцевих захворювань, включаючи високий кров’яний тиск, високий рівень холестерину, діабет, ожиріння або куріння, а для молодих людей — знати про сімейний анамнез серцевих захворювань, особливо передчасних серцевих захворювань, каже Чжу.

“Пацієнти повинні знати, що існує зв’язок між подружнім стресом і затримкою відновлення після серцевого нападу”, — говорить представниця AHAНіка Голдберг, докторка медичних наук, яка не брала участі в цьому дослідженні.

“Якщо у них є подружній стрес, вони повинні поділитися інформацією зі своїм лікарем і обговорити способи отримання направлення до терапевтів і кардіологічної реабілітації”, — каже Голдберг, клінічний доцент медицини в Медичній школі Гроссмана Нью-Йоркського університету і медичний директор Atria New York City..

“Моя остання думка полягає в тому, що жінкам часто говорили [лікарі], що їх серцеві симптоми викликані стресом, — говорить вона. — Тепер ми знаємо, що стрес впливає на фізичне здоров’я і більше не є виправданням, а фактором, що сприяє нашому фізичному здоров’ю”.

Стресовий шлюб

Багато досліджень повідомляють, що психологічний стрес пов’язаний з гіршими наслідками для здоров’я серця, каже Чжу.

Однак мало що було відомо про вплив стресового шлюбу на молодих людей, які пережили серцевий напад.

Дослідники проаналізували дані учасників дослідження, відомого як “Варіації в одужанні: Роль статі на результати молодих пацієнтів з ГІМ (VIRGO).

Це включало 1 593 дорослих, — серед яких 1 020 жінок, — які проходили лікування у 103 лікарнях у 30 штатах США. Більшість з цих пацієнтів, які пережили інфаркт, були одружені, а 8% жили у шлюбі або з партнером.

Більшість (90%) були у віці від 40 до 55 років, решта — молодші. Їх середній вік становив 47 років. Три чверті були білими, 13% — чорношкірими, і 7% — латиноамериканцями.

Через місяць після інфаркту вони відповіли на 17 запитань Стокгольмської шкали подружнього стресу щодо якості емоційних та сексуальних стосунків з партнером. Потім, через 1 рік після інфаркту, пацієнти відповіли на кілька запитань анкети про стан свого здоров’я.

Через рік ті, хто повідомив про сильний подружній стрес, мали значно гірші показники фізичного здоров’я, психічного здоров’я, загальної якості життя та якості життя, пов’язаної зі здоров’ям серця, порівняно з пацієнтами, які не мали подружнього стресу або мали незначний подружній стрес.

Пацієнти, які пережили інфаркт з найбільшим сімейним стресом, на 49% частіше повідомляли про частіші болі в грудях/стенокардію і на 45% частіше були повторно госпіталізовані з будь-якої причини, порівняно з пацієнтами, у яких сімейний стрес був відсутній або був незначним.

Обмеження дослідження охоплюють те, що висновки базуються на анкеті, яку заповнювали самі пацієнти.

“Додаткові стресові фактори, крім подружнього стресу, такі як фінансові труднощі або стрес на роботі, також можуть відігравати певну роль в одужанні молодих людей, і взаємодія між цими факторами вимагає подальших досліджень”, — говорить Чжу.

Дослідники представлять свої висновки на Наукових сесіях Американської асоціації серця (AHA) 2022, які відбудуться в Чикаго.

Поділіться коментарем