Прийом пробіотиків під час і після курсу антибіотиків може допомогти підтримати травлення і зменшити побічні ефекти, зокрема діарею. Також може допомогти вживання продуктів з високим вмістом клітковини та пребіотиків.
Антибіотики є потужною лінією захисту від бактеріальних інфекцій.
Однак іноді вони можуть викликати побічні ефекти, такі як діарея і пошкодження печінки.
Деякі продукти можуть зменшити ці побічні ефекти, тоді як інші можуть їх посилити.
У цій статті пояснюється, що можна і що не можна їсти під час та після прийому антибіотиків.
Що таке антибіотики?
Антибіотики — це тип ліків, які використовуються для лікування бактеріальних інфекцій. Вони діють, зупиняючи інфекцію або запобігаючи її поширенню.
Існує багато різних типів антибіотиків. Деякі з них мають широкий спектр дії, тобто діють на широкий спектр хвороботворних бактерій. Інші призначені для знищення певних видів бактерій.
Антибіотики дуже важливі та ефективні при лікуванні серйозних інфекцій. Проте вони можуть мати деякі негативні побічні ефекти. Наприклад, надмірне вживання антибіотиків може пошкодити печінку. Одне дослідження показало, що антибіотики є найпоширенішими ліками, які спричиняють пошкодження печінки.
Антибіотики також можуть мати негативний вплив на трильйони бактерій та інших мікробів, що живуть у вашому кишківнику. Ці бактерії в сукупності відомі як мікробіота кишківника.
Окрім знищення хвороботворних бактерій, антибіотики можуть вбивати й здорові бактерії.
Прийом занадто великої кількості антибіотиків може радикально змінити кількість і типи бактерій у мікробіоті кишківника, особливо в ранньому віці. Лише один тиждень прийому антибіотиків може змінити склад мікробіоти кишківника на термін до року.
Деякі дослідження показали, що зміни мікробіоти кишківника, спричинені надмірним вживанням антибіотиків у ранньому віці, можуть навіть збільшити ризик набору ваги та ожиріння. Крім того, надмірне використання антибіотиків може призвести до стійкості до антибіотиків, що робить їх неефективними для знищення хвороботворних бактерій. Нарешті, змінюючи типи бактерій, що живуть у кишківнику, антибіотики можуть викликати кишкові побічні ефекти, зокрема діарею.
Підсумок: антибіотики важливі для лікування інфекцій. Однак при надмірному застосуванні вони можуть спричинити довготривалі зміни здорових бактерій кишківника та впливати на пошкодження печінки.
Приймайте пробіотики під час та після лікування
Прийом антибіотиків може змінити мікробіоту кишківника, що може призвести до антибіотикоасоційованої діареї, особливо у дітей.
На щастя, ряд досліджень показав, що прийом пробіотиків або живих здорових бактерій, може знизити ризик антибіотико-асоційованої діареї.
Один огляд 23 досліджень, в яких брали участь майже 400 дітей, показав, що прийом пробіотиків одночасно з антибіотиками може знизити ризик діареї на понад 50%.
Більший огляд 82 досліджень, в яких брали участь понад 11 000 осіб, виявив подібні результати як у дорослих, так і у дітей.
Ці дослідження показали, що пробіотики Lactobacilli та Saccharomyces були особливо ефективними.
Однак, враховуючи, що пробіотики, як правило, самі є бактеріями, вони також можуть бути вбиті антибіотиками, якщо приймати їх разом. Тому важливо приймати антибіотики та пробіотики з інтервалом у кілька годин.
Пробіотики також слід приймати після курсу антибіотиків, щоб відновити деякі здорові бактерії в кишківнику, які могли бути вбиті.
Одне дослідження показало, що пробіотики можуть відновити мікробіоту до її початкового стану після руйнівної події, такої як прийом антибіотиків.
Якщо ви приймаєте пробіотики після антибіотиків, можливо, краще приймати пробіотик, який містить суміш різних його видів, а не лише один.
Підсумок: прийом пробіотиків під час лікування антибіотиками може зменшити ризик діареї, хоча ці два препарати слід приймати з інтервалом у кілька годин один від одного. Пробіотики також можуть допомогти відновити бактерії кишківника після прийому антибіотиків.
Їжте ферментовані продукти
Певні продукти також можуть допомогти відновити мікробіоту кишківника після пошкодження, спричиненого антибіотиками.
Ферментовані продукти виробляються мікробами та, серед іншого, охоплюють такі продукти як йогурт, сир, квашена капуста, чайний гриб і кімчі.
Вони містять ряд корисних видів бактерій, таких як лактобактерії, які можуть допомогти відновити мікробіоту кишківника до здорового стану після прийому антибіотиків.
Дослідження показали, що люди, які їдять йогурт або кисломолочні продукти, мають більшу кількість лактобактерій у своєму кишківнику і меншу кількість хвороботворних бактерій, таких як ентеробактерії та Bilophila wadsworthia.
Кімчі та ферментоване соєве молоко мають подібні корисні ефекти та можуть допомогти вирощувати корисні бактерії в кишківнику, такі як біфідобактерії.
Тому вживання ферментованих продуктів може допомогти поліпшити здоров’я кишківника після прийому антибіотиків.
Інші дослідження також виявили, що ферментовані продукти можуть бути корисними під час лікування антибіотиками.
Деякі з них показали, що вживання звичайного йогурту або йогурту, збагаченого пробіотиками, може зменшити діарею у людей, які приймають антибіотики.
Підсумок: Ферментовані продукти містять корисні бактерії, в тому числі лактобактерії, які можуть допомогти відновити пошкодження мікробіоти, спричинені антибіотиками. Йогурт також може знизити ризик антибіотико-асоційованої діареї.
Їжте продукти з високим вмістом клітковини
Клітковина не перетравлюється організмом, але вона може перетравлюватися кишковими бактеріями, що допомагає стимулювати їхній ріст.
В результаті клітковина може допомогти відновити здорові бактерії кишківника після курсу антибіотиків.
Продукти з високим вмістом клітковини:
- Цільнозернові (каші, цільнозерновий хліб, коричневий рис);
- Горіхи;
- Насіння;
- Квасоля;
- Сочевиця;
- Ягоди;
- Броколі;
- Горох;
- Банани;
- Артишоки.
Дослідження показали, що продукти, які містять харчові волокна, не тільки здатні стимулювати ріст корисних бактерій у кишківнику, але й можуть зменшити ріст деяких шкідливих бактерій.
Однак харчові волокна можуть сповільнювати швидкість спорожнення шлунка. Своєю чергою, це може сповільнити швидкість всмоктування ліків.
Тому краще тимчасово уникати продуктів з високим вмістом клітковини під час лікування антибіотиками та натомість зосередитися на їх вживанні після скасування антибіотиків.
Підсумок: продукти з високим вмістом клітковини, такі як цільні зерна, боби, фрукти та овочі, можуть сприяти росту корисних бактерій у кишківнику. Їх слід їсти після прийому
антибіотиків, але не під час, оскільки клітковина може зменшити всотування антибіотиків.
Їжте пребіотичні продукти
На відміну від пробіотиків, які є живими мікробами, пребіотики — це продукти, які живлять хороші бактерії у вашому кишківнику.
Багато продуктів з високим вмістом клітковини є пребіотиками. Клітковина перетравлюється і ферментується корисними кишковими бактеріями, дозволяючи їм рости.
Однак інші продукти не містять багато клітковини, але діють як пребіотики, допомагаючи зростанню корисних бактерій, таких як біфідобактерії.
Наприклад, червоне вино містить антиоксидантні поліфеноли, які не перетравлюються людськими клітинами, але перетравлюються кишковими бактеріями.
Одне дослідження показало, що споживання поліфенольних екстрактів червоного вина протягом чотирьох тижнів може значно збільшити кількість корисних біфідобактерій в кишківнику та знизити кров’яний тиск і рівень холестерину в крові.
Аналогічно, какао містить антиоксидантні поліфеноли, які мають сприятливий пребіотичний вплив на мікробіоту кишківника.
Кілька досліджень показали, що поліфеноли какао також збільшують кількість корисних біфідобактерій і лактобактерій у кишківнику і зменшують кількість деяких шкідливих бактерій, включаючи клостридії.
Таким чином, вживання пребіотичних продуктів після антибіотиків може сприяти зростанню корисних бактерій кишківника, які були пошкоджені антибіотиками.
Підсумок: пребіотики — це продукти, які сприяють росту корисних бактерій у кишківнику та
можуть допомогти відновити мікробіоту кишківника після прийому антибіотиків.
Уникайте певних продуктів, які знижують ефективність антибіотиків
Хоча багато продуктів корисні під час та після прийому антибіотиків, деяких варто уникати.
Наприклад, дослідження показали, що може бути шкідливим вживання грейпфрутів та грейпфрутового соку під час прийому певних ліків, включаючи антибіотики.
Це пов’язано з тим, що грейпфрутовий сік і багато ліків розщеплюються ферментом під назвою цитохром Р450.
Вживання грейпфрута під час прийому антибіотиків може перешкодити організму розщеплювати ліки належним чином. Це може завдати шкоди вашому здоров’ю.
Одне дослідження за участю шести здорових чоловіків показало, що вживання грейпфрутового соку під час прийому антибіотика еритроміцину збільшувало кількість антибіотика в крові, порівняно з тими, хто приймав його з водою.
Продукти, збагачені кальцієм, також можуть впливати на всотування антибіотиків.
Дослідження показали, що продукти, збагачені кальцієм, можуть знижувати всмоктування різних антибіотиків, в тому числі ципрофлоксацину (Cipro) і гатифлоксацину.
Однак інші дослідження показали, що кальцієвмісні продукти, такі як йогурт, не мають такого ж інгібуючого ефекту.
Можливо, під час прийому антибіотиків слід уникати лише тих продуктів, які збагачені високими дозами кальцію.
Підсумок: і грейпфрут, і продукти, збагачені кальцієм, можуть впливати на те, як антибіотики
всмоктуються в організмі. Краще уникати вживання цих продуктів під час прийому
антибіотиків.
Підсумок
Антибіотики важливі при бактеріальній інфекції, однак іноді вони можуть викликати побічні ефекти, включаючи діарею, захворювання печінки та зміни мікробіоти кишківника.
Прийом пробіотиків під час і після курсу антибіотиків може допомогти знизити ризик діареї та відновити мікробіоту кишківника до здорового стану. Щобільше, вживання продуктів з високим вмістом клітковини, ферментованих продуктів і продуктів з пребіотиками після прийому антибіотиків також може допомогти відновити здорову мікробіоту кишківника.
Однак під час прийому антибіотиків краще уникати грейпфрутів і продуктів, збагачених кальцієм, оскільки вони можуть вплинути на всотування антибіотиків.