Що таке цзяогулан і які його переваги?

50

Цзяогулан (Гіностемма) — це рослина, відома як добавка проти діабету та ожиріння. Але чи працює це? Дізнайтеся все про це в цій статті.

What is Jiaogulan and What Are Its Benefits?

У традиційній китайській медицині цзяогулан (Gynostemma pentaphyllum) цінується за його цікаві переваги для здоров’я. Зокрема, ця рослина багата біоактивними сполуками, які пов’язані з хорошим здоров’ям обміну речовин і нервової системи. Насправді деякі наукові дослідження навіть говорять про його властивості.

Як повідомляється в публікації в журналі Molecules, багато його властивостей обумовлені вмістом гіпенозиду. Це серія тритерпенових сапонінів, які мають антипроліферативні, антиоксидантні та адаптогенні властивості. Отже, які основні види використання цзяогулана?

Розглянемо в цій статті.

Що таке цзяогулан?

Цзяогулан, наукова назва якого Gynostemma pentaphyllum, — це рослина-плазун, що належить до сімейства гарбузових (Cucurbitaceae). Батьківщиною є Азія, зокрема зустрічається в таких країнах, як Китай, Корея, Японія та В’єтнам. Він також відомий як yiaogulan, «південний женьшень» або «рослина довголіття».

Його перше застосування в традиційній медицині датується 15 століттям в Китаї. З того часу його властивості використовуються для покращення самопочуття, особливо у випадках діабету, високого рівня холестерину та ожиріння, серед інших захворювань.

Основні застосування та переваги цзяогулана

Як і інші трави, які використовуються в традиційній китайській медицині, цзяогулан використовується як добавка для зміцнення здоров’я при певних хронічних захворюваннях. Попри це, досі недостатньо наукових досліджень, щоб підтвердити його властивості. Тому важливо використовувати його з обережністю і звертатися до лікаря, якщо ви думаєте про приймання його як добавки.

Цзяогулан при цукровому діабеті

Однією з головних переваг цзяогулана є зниження рівня глюкози в крові. Згідно з клінічним випробуванням, опублікованим у Hormone and Metabolic Research, вживання чаю цзяогулан сприяє контролю рівня глюкози в крові та підвищенню чутливості до інсуліну.

Наступне дослідження, опубліковане в Journal of Nutrition and Metabolism, повідомило, що чай цзяогулан допомагає покращити реакцію інсуліну. Таким чином, він може підтримувати здоров’я пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу.

Останні дослідження показали подібні висновки. У дослідженні на тваринах ті, кого годували екстрактом цзяогулана, показали нижчий рівень цукру в тестах натщесерце. Попри це, потрібні додаткові докази.

Jiaogulan para la diabetes.
Чай цзяогулан може бути цікавим доповненням до дієти хворих на цукровий діабет. Однак для підтвердження цього все ще потрібні додаткові дослідження.

Контроль ваги тіла

Добавка цзяогулан не є чудодійним засобом лікування зайвої ваги або ожиріння. Насправді ми завжди повинні пам’ятати, що схуднення вимагає багатодисциплінарного підходу, особливо коли йдеться про дієту.

З огляду на це варто зазначити, що трав’яний засіб є допоміжним засобом для схуднення. Фактично, дослідження, опубліковане в журналі Human Nutrition and Dietetics, показало, що пероральне вживання екстракту цієї рослини може допомогти покращити композицію тіла чоловіків і жінок із зайвою вагою.

Цзяогулан проти високого холестерину

У східній медицині цзяогулан і його похідні використовувалися як добавка для зниження високого рівня холестерину. У зв’язку з цим дослідження в Journal of Functional Foods повідомило, що сапоніни, присутні в цій рослині, сприяють модуляції експресії кишкових генів, пов’язаних з холестерином у плазмі крові.

Крім того, ці активні інгредієнти сприяють експресії генів для синтезу та виведення жовчних кислот, що дозволяє регулювати вироблення холестерину в печінці. Однак необхідні подальші дослідження.

Зняття стресу

Екстракт цзяогулана і чай цзяогулан використовуються для боротьби зі стресовими станами. Точніше, вона визнана травою з адаптогенними якостями, які можуть допомогти стабілізувати роботу надниркових залоз, щоб зменшити фізичну та психічну реакцію на стрес.

У зв’язку з цим дослідження, проведене в Південній Кореї та опубліковане в Phytomedicine, показало нижчий рівень стресу у людей, які споживали екстракт листя цзяогулана, у порівнянні з групою плацебо. Добавку давали протягом 8 тижнів.

Можливі побічні ефекти цзяогулана

Для більшості здорових дорослих цзяогулан вважається безпечним.

Однак його слід приймати помірно, згідно з інструкціями виробника добавки. У деяких він викликає реакції чутливості з нудотою, дискомфортом у травленні та діареєю.

Оскільки докази все ще обмежені, невідомо, як він може діяти або втручатися за певних умов. Тому його застосування не рекомендується в наступних випадках:

 • Аутоімунні захворювання (такі як вовчак, розсіяний склероз, ревматоїдний артрит тощо)
 • Проблеми з кровообігом або захворювання, що впливають на згортання крові
 • Пацієнтам, які проходять курс лікування антикоагулянтами, антидіабетичними засобами та антидепресантами
 • Вагітним або годуючим жінкам
 • Людям, які збираються перенести операцію
 • Дітям

Загалом, рекомендується вживати добавки з рослини після їжі. При прийманні натщесерце він може викликати подразнення шлунка. Крім того, це може навіть викликати інші побічні ефекти, такі як втома, запаморочення, пітливість або тахікардія. При появі будь-якого з цих симптомів краще звернутися до лікаря.

Indigestión por jiaogulan.
Цзяогулан може викликати побічні ефекти, такі як втома, запаморочення, пітливість або тахікардія. При появі будь-якого з цих ефектів краще звернутися до лікаря.

Як споживають цзяогулан?

Зараз цзяогулан доступний у вигляді чаїв, порошків, капсул і екстрактів. Зазвичай їх можна знайти в магазинах з травами або здоровою їжею. Важливо дотримуватися рекомендацій щодо споживання, наданих виробником, і не перевищувати дозування.

Як приготувати його у вигляді настою

Інгредієнти

 • 5 грамів сушеного і подрібненого в порошок цзяогулана
 • 250 мілілітрів води

Як зробити

 1. Доведіть воду до кипіння і додайте сушений цзяогулан.
 2. Накрийте напій кришкою і дайте настоятися при кімнатній температурі протягом 10 хвилин.
 3. Після закінчення цього часу треба процідити й можна вживати.
 4. Ви можете випивати до 2 чашок на день (500 мл).

Що потрібно пам’ятати про цзяогулан

Досліджуючи засоби традиційної китайської медицини, ви, ймовірно, знайдете посилання на цзяогулан. Зрештою, це рослина, яка широко використовується як природний адаптоген, який підходить для боротьби зі стресом та проблемами ендокринної системи.

Однак досі немає достатньо доказів, щоб підтвердити його безпеку та ефективність. Тому це не повинно бути лікуванням першого вибору. Перед початком приймання навіть рекомендується проконсультуватися з лікарем.

Поділіться коментарем