Серцевий напад, зупинка серця та інсульт: що робити та як діяти

459

Серед людей існує багато неясностей щодо різних серцевих захворювань, і одна з найпоширеніших помилок, яку люди часто роблять, коли говорять про гострі серцеві епізоди, це те, що вони використовують терміни «серцевий напад», «зупинка серця» і «інсульт» як взаємозамінні.

Попри те, що всі три можуть бути пов’язані з серцем, причини їх виникнення різні. Вони мають різні симптоми, і вони по-різному впливають на організм.

Озброєні належними знаннями про ці три умови та правильне розуміння їх відмінності допоможуть краще вирішити ці проблеми, а також сповіщати про своєчасне лікування, поки не стало занадто пізно. Якщо ви або хтось із ваших оточуючих відчуваєте будь-який з цих симптомів, вам необхідно негайно звернутися за медичною допомогою.

Розуміння того, що воно таке

Серцевий напад:

Інфаркт — це порушення кровообігу.

Серцевий напад виникає, коли виникають перебої в тонко синхронізованій системі, яка постачає кров до серця і перекачує кров від серця до інших життєво важливих органів.

Іноді потік збагаченої киснем крові до частини серцевого м’яза блокується або сповільнюється. Якщо кровотік не відновлюється швидко, м’яз, який забезпечується закоркованою або звуженою артерією, починає відмирати через нестачу кисню. Ця смерть серцевого м’яза — це те, що традиційно називають «серцевим нападом» і в медицині називають інфарктом міокарда (ІМ).

Однак при серцевому нападі серце продовжує битися.

Зупинка серця:

Зупинка серця, з іншого боку, — це коли серце перестає качати кров; зупинка серця може бути наслідком «серцевого нападу», але, на щастя, не дуже часто; однак зупинка серця може бути викликана іншими захворюваннями.

Хоча зупинка серця може бути спричинена «механічними» аномаліями, такими як тромби в легенях та кровотеча навколо серця, зупинка серця, як правило, є «електричним» розладом і є основною причиною смерті у дорослих.

Серцевий м’яз працює у відповідь на електричні сигнали, які передаються всередину серця; ось чому ми можемо вловити «серцеві хвилі» на електрокардіограмі (ЕКГ).

Коли електрична активність вашого серця зазнає хаосу, це змушує серце битися нерегулярно, принаймні спочатку, а потім різко припиняє перекачувати кров по тілу. Цю хаотичну електричну активність часто називають аритмією.

Пацієнт може відчувати серцебиття або тріпотіння в грудях за моменти до того, як його/її серце повністю перестане битися.

Це зупинка серця. На щастя, не всі аритмії призводять до зупинки серця.

Інсульт:

Інсульт також викликається порушенням кровотоку, але він вражає тканини мозку, а не серцевий м’яз. Це невідкладна медична допомога, яка виникає, коли приплив крові до вашого мозку переривається.

Існує три основних типи інсультів:

 • Ішемічний інсульт: коли артерія, яка транспортує збагачену киснем кров до мозку, зазнає блокування, це призводить до загибелі клітин мозку. Це призводить до ішемічного інсульту. Таке закорковування артерій мозку можуть бути викликані звуженням артерій, але також можуть бути викликані «дрібними» згустками крові, які можуть виходити з серця і «забивати» артерії мозку.
 • Транзиторна ішемічна атака (ТІА): «мініінсульт» може виникнути, коли артерія, що транспортує кров до мозку, припиняє це робити на короткий період; симптоми інсульту можна побачити в цей період переривання кровотоку, але симптоми зникнуть без залишкового дефіциту.
 • Геморагічний інсульт: коли артерія розривається всередині мозку, клітини мозку можуть бути пошкоджені внаслідок переривання потоку в розірваній артерії, а також «локальних» ефектів, спричинених наявністю крові навколо мозку.

Атеросклероз, або звуження артерій бляшками, є основною причиною серцевого нападу та інсульту мозку, а також однією з основних причин зупинки серця.

Хоча традиційні фактори ризику залишаються поширеними серед представників обох статей, діабет, куріння та психосоціальні фактори, як правило, більш тісно пов’язані з серцево-судинними подіями у жінок, ніж у чоловіків.

Розуміння різних, а іноді й схожих симптомів

Серцевий напад і зупинка серця можуть мати загальні симптоми, принаймні спочатку, і важко передбачити, чи призведе серцевий напад до зупинки серця. На щастя, як згадувалося вище, зупинка серця після серцевих нападів трапляється нечасто.

Однак інші супутні симптоми, а також тривалість симптомів відрізняють ці стани один від одного.

Симптоми інсульту переважно неврологічні.

Симптоми серцевого нападу:

Наступні симптоми серцевого нападу можуть з’явитися рано і зберігатися протягом днів.

 • Біль у грудях (стенокардія): люди зазвичай характеризують це як тяжкість або стиснення в середині грудної клітки. Деякі часто плутають це з розладом травлення. Він може залишитися на кілька хвилин, піде, а потім знову повернеться.
 • Біль у тілі: відчуття тиску в грудях або розлад травлення може супроводжуватися болем у руках (особливо в лівій руці), шиї, спині, животі та щелепі.
 • Задишка і хрипи
 • Холодний піт
 • Запаморочення
 • Підвищена тривожність
 • Нудота
 • Кашель

Ці симптоми не полегшуються ліками, відпочинком або домашніми засобами, які зазвичай усувають їх, коли вони викликані більш доброякісними станами.

Отже, якщо ви відчуваєте, що у вас розлад шлунка, і ви приймаєте щось для лікування, симптом повернеться, тому що проблема у вашому серці, а не в травній системі. Якщо симптоми тривають понад 15 хвилин без полегшення, негайно зверніться до лікаря або до служби невідкладної допомоги.

Крім того, ці симптоми можуть виникати частіше, коли ви напружуєтеся (біг, біг підтюпцем, фізичні вправи, плавання тощо), хоча можуть відбутися і в стані спокою.

Симптоми зупинки серця:

Іноді за кілька хвилин, що передують зупинці серця, людина може відчувати симптоми, схожі на серцевий напад:

 • Втрата свідомості/непритомність
 • Затемнення
 • Біль або тиск у грудях
 • Задишка
 • Сильне серцебиття або відчуття тріпотіння в грудях.
 • Узагальнена слабкість

Однак у більшості випадків, на відміну від серцевого нападу, людина, яка страждає від зупинки серця, відчуває:

 • Симптоми зупинки серця, які виникли та різко посилилися або прискорилися протягом кількох хвилин або навіть секунд.
 • Несприйнятливість
 • Припинення дихання
 • Втрата пульсу
 • Раптовий занепад сил

Вони з’являються раптово і часто призводять до миттєвої смерті.

Після серцевого нападу збільшується ризик зупинки серця. Ось чому важливо НЕ відкладати медичну допомогу при підозрі на серцевий напад.

Якщо ви перенесли серцевий напад, то у вас більший ризик зупинки серця.

Симптоми інсульту:

 • Раптова психічна сплутаність: у вас можуть виникнути проблеми з розумінням речей і стеженням за розмовами. Можливо, вам буде важко запам’ятати імена, місця, випадкові факти та інші речі, які ви раніше могли згадати.
 • Порушена мова: ви можете нечітко розмовляти.
 • Параліч обличчя, рук або ніг: ви можете відчувати оніміння або параліч на одній стороні обличчя або на всьому обличчі. Ви можете відчувати параліч, оніміння або слабкість в ногах і руках, особливо з одного боку. Якщо одна сторона вашого рота звисає, коли ви посміхаєтеся, або одна рука продовжує опускатися, коли ви піднімаєте їх обидві, можливо, у вас інсульт.
 • Неможливість ходити: ви можете відчувати втрату координації тіла та запаморочення під час спроби ходити.
 • Затуманення зору: у вас може затуманитися одне око або обидва, або око може потекти. Ви також можете почати бачити подвійну картинку.
 • Головні болі: пекучий біль у голові може супроводжуватися запамороченням і блювотою.
 • Нудота або утруднення при ковтанні.
 • Транзиторна ішемічна атака (ТІА): приблизно 1 з 3 людей, які мають транзиторну ішемічну атаку, в кінцевому підсумку отримають інсульт, причому приблизно половина відбувається протягом року після транзиторної ішемічної атаки.
Поділіться коментарем