Струс серця (Commotio cordis) — це медичний стан, який виникає, коли серце раптово перестає битися (так звана зупинка серця). Зазвичай це трапляється після серйозного удару або травми грудної клітки, що спричиняє аномальну електричну активність серця.
Цей стан зустрічається рідко. Найчастіше він трапляється у спортсменів у віці 8-18 років, які займаються контактними видами спорту, такими як футбол або бойові мистецтва. Це також може трапитися у спорті, де використовуються тупі предмети, такі як бейсбольні м’ячі, хокейні шайби або м’ячі для лакросу.
Здавлювання м’язів — це надзвичайно небезпечний стан, який може призвести до смерті. Це друга провідна причина раптової серцевої смерті серед спортсменів. У разі його виникнення необхідно негайно провести СЛР і надати медичну допомогу, щоб якомога швидше відновити серцебиття, інакше шанси на виживання дуже низькі.
Що спричиняє Струс серця?
Найпоширенішою причиною є удар в ліву частину грудної клітки під час занять спортом. Удар дає раптовий поштовх серцевому м’язу. Це може спричинити раптове, нерегулярне та швидке серцебиття (фібриляцію шлуночків) і фактично зупинити серцебиття.
Хлопчики частіше, ніж дівчатка або дорослі, стикаються з commotio cordis. Насправді понад 9 з 10 зареєстрованих випадків трапляються у хлопчиків.
Експерти вважають, що тонша грудна стінка у маленьких дітей порівняно з дорослими збільшує ймовірність виникнення струсу серця.
Молоді люди також частіше займаються спортом, який передбачає контакт і зіткнення, що може призвести до подібної травми грудної клітки.
Час удару або поштовху в грудну клітку під час циклу серцевих скорочень також має значення для виникнення струсу серця. Під час кожного серцебиття є короткий проміжок часу, коли електрична система серця є найбільш вразливою. Раптовий вплив може збільшити ймовірність виникнення небезпечного серцевого ритму, такого як фібриляція шлуночків.
Якими є симптоми Струсу серця?
Симптоми можуть включати:
- Раптовий колапс зі спотиканням за кілька секунд до цього;
- Відсутність реакції;
- Відсутність дихання;
- Відсутність пульсу;
- Відсутність серцебиття;
- Синювата або фіолетова шкіра (ціаноз) через нестачу кисню;
- Судоми;
- Забій або травма грудної клітки.
Що робити, коли трапився Струс серця?
Судоми серця — це невідкладний стан. Вам потрібно діяти негайно, щоб реанімувати людину, поки ви чекаєте на професійну медичну допомогу. Перше, що потрібно зробити, якщо людина не реагує, — це почати непрямий масаж серця, поки хтось інший телефонує 103 і шукає АЗД (автоматичний зовнішній дефібрилятор). Це медичний пристрій, який посилає електричні розряди в серце і відновлює серцебиття (дефібрилює).
Це потрібно зробити, щойно людина раптово втратила свідомість і не має ознак серцебиття. Кожна хвилина затримки з дефібриляцією знижує шанси на виживання на 10%.
Щоб підвищити шанси на виживання, потрібно робити непрямий масаж серця одразу після розряду АЗД, поки ви готуєте АЗД до наступної серії розрядів. Робіть це протягом 2 хвилин, перш ніж зупинитися, щоб перевірити пульс або серцебиття.
Тим часом викличте швидку. Продовжуйте виконувати комбінацію АЗД і СЛР, доки не прибуде допомога. Дослідження показують, що якщо спробувати реанімувати людину з commotio cordis протягом 1-3 хвилин після інциденту, її шанси на життя зростають.
Використовувати АЗД можна для дітей старше 1 року.
Як лікується Струс серця?
Після того, як ви потрапите до лікарні, вас, швидше за все, госпіталізують для надання розширеної медичної допомоги та спостереження. Можливо, вам доведеться залишитися в лікарні надовго.
Ви отримаєте ліки для лікування нерегулярного серцебиття. Ваш лікар може провести тести, такі як електрокардіограма (ЕКГ) і ретельне фізичне обстеження, щоб виключити будь-які основні причини або медичні стани.
Струс серця проти ушкодження міокарда
Можна сплутати струс серця з іншими схожими захворюваннями, такими як забій міокарда (або commotio contusion).
При струс серця менш ймовірно, що у вас буде структурне пошкодження серця, але раптовий удар може призвести до того, що ваше серце перестане битися.
При контузії міокарда серцевий м’яз може бути пошкоджений, забитий або розірваний. Можуть бути пошкоджені серцеві клапани або різні камери серця. Зазвичай це спричинено тупою травмою серця або грудної клітки під час автомобільної аварії або падіння.
Це може спричинити нерегулярне серцебиття. У деяких людей, якщо забій міокарда незначний, симптоми можуть бути відсутні. Одужання буде залежати від того, наскільки важкими є травми.
Інші стани, на які може бути схожий commotio cordis, включають:
- Зупинка серця;
- Струс мозку;
- Непритомність;
- Захворювання, пов’язані з легенями;
- Гіпертрофічна кардіоміопатія (потовщення серцевого м’яза);
- Синдром подовженого інтервалу QT;
- Вірусний міокардит.
Яким є прогноз для людини зі Струсом серця?
Прогноз для людини зі струсом серця, особливо якщо вона не отримає негайної та швидкої медичної допомоги, не є добрим. Згідно з дослідженнями, близько 6 з 10 людей виживають після commotio cordis.
Дослідження також показують, що темношкірі люди мають нижчі показники виживання порівняно з білими людьми з цим захворюванням.
Ваші шанси вижити нижчі, якщо це сталося вдома або під час рекреаційного спортивного заходу, а не під час організованого спортивного змагання. Різниця полягає в тому, як швидко ви отримаєте медичну допомогу після появи симптомів commotio cordis.
Чи можна запобігти виникненню Струсу серця?
Запобігти виникненню струсу серця та підвищити шанси на виживання можна, якщо:
- Дізнатися, як розпізнати симптоми серцевої недостатності. Це допоможе вам надати швидку медичну допомогу.
- Переконатися, що на кожному спортивному заході є АЗД.
- Переконатися, що на всіх іграх і тренуваннях присутній спортивний тренер.
- Переконатися, що всі, хто користується спортивним спорядженням — тренери, персонал, батьки та всі спортсмени — знають, як робити СЛР і користуватися АЗД.
- Створити план дій на випадок надзвичайних ситуацій. Сюди входить знання того, де знаходиться АЗД і як ним користуватися. Крім того, встановіть субординацію і призначте відповідальну особу, яка буде ухвалювати рішення у випадку невідкладної медичної допомоги.
- Під час занять спортом завжди носіть захисне спорядження та екіпіровку, яка підходить вам за розміром.
- Вимагайте, щоб діти віком до 13 років використовували безпечні бейсбольні м’ячі.
- Вивчіть безпечні техніки гри, щоб уникнути ударів або серйозних травм під час гри.