Терпени: які вони бувають і який вплив мають на здоров’я?

321

Терпени — це ароматичні біологічно активні речовини рослин. Вони можуть бути дуже корисними для здоров’я людини. Наприклад, багато хто з терпенів чинить противірусний, протигрибковий, антибактеріальний, антисептичний і протинабряковий ефект.

Терпены: какие бывают и какое влияние они оказывают на здоровье?

Терпени — це ароматичні сполуки, що містяться в багатьох рослинах, хоча багато людей зазвичай пов’язують їх із канабісом, тому що рослини канабісу містять їх у високих концентраціях. Далі в статті ви дізнаєтеся, які бувають терпени і який вплив вони мають на ваше здоров’я.

Що таке терпени?

Терпени, ароматичні сполуки, створюють характерний запах багатьох рослин, як-от коноплі, сосна або лаванда, а також свіжої апельсинової кірки. Аромат більшості рослин обумовлений поєднанням терпенів. У природі ці терпени захищають рослини від поїдання тваринами, або приваблюють комах-запилювачів.

Деякі терпени відіграють захисну роль у рослині, допомагаючи їй оговтатися від ушкоджень; інші діють як частина імунної системи рослини, пригнічуючи інфекції.

Терпени — найбільший одиночний клас сполук, виявлених в ефірних оліях, також званих ізопреноїдами. Терпени складаються з молекул ізопрену. Будівельний блок являє собою п’ятивуглецевий ізопреновий блок. Терпенові вуглеводні мають молекулярну формулу (C5H8)n; де n диктує кількість кількість залучених одиниць.

Кожна молекула ізопрену (іноді звана ізопреновою одиницею) містить п’ять атомів вуглецю з подвійними зв’язками. Найпростіші терпени — це монотерпени, що містять дві молекули ізопрену. Сесквітерпени мають три молекули ізопрену, а дитерпени — чотири.

Терпены: какие бывают и какое влияние они оказывают на здоровье?

Терпени можна поділити на групи ациклічні або циклічні, які вказують на їхню структуру. Ациклічні терпени лінійні, як і монотерпен β-мірцен. Циклічні терпени утворюють кільце, подібне до монотерпенового р-цимену. Моноциклічні, біциклічні та трициклічні монотерпени (тобто одне, два або три неароматичних кільця) зустрічаються в ефірних оліях.

Терпеноїди

Деякі люди також використовують термін терпеноїди. Однак терпени і терпеноїди — це не одне й те саме. Терпени є природною формою цих сполук, коли вони знаходяться в живій рослині. У міру того як рослина висихає, то терпени окислюються і перетворюються на терпеноїди.

Терпени містять менше п’яти одиниць вихідних вуглецевих скелетів і можуть бути згруповані в перші три з такого списку:

  • монотерпени (дві одиниці, наприклад, ментол),
  • сесквітерпени (три одиниці, наприклад, зінгіберен в імбирі),
  • дітерпени (чотири одиниці, наприклад, ретинол),
  • тритерпени (шість одиниць, наприклад, сквален),
  • тетратерпени (вісім одиниць, наприклад, β-каротин).

Терпеноїди, також звані ізопреноїдами, мають більше п’яти одиниць ізопрену і є великим і різноманітним класом природних молекул, схожих із терпенами, але часто зі зміненими вуглецевими скелетами (наприклад, у тетрациклічному або пентациклічному) і насичених киснем у багатьох відношеннях за своєю природою.

Чи впливають терпени на людей?

Багато терпенів біологічно активні, а це означає, що вони можуть впливати на організм. Цей ефект варіюватиметься залежно від концентрації самого терпену і того, як людина його використовує.

Оскільки терпени виробляють яскраві запахи, вони складають основу багатьох ефірних олій і є невід’ємною частиною багатьох альтернативних методів лікування, таких як ароматерапія. Вдихання ароматів деяких рослин та ефірних олій може вплинути на настрій людини та рівень стресу.

Існує безліч медичних досліджень щодо ізольованих терпенів, і деякі з них можуть навіть знайти своє застосування в медицині. Дослідження в галузі хіміко-біологічних взаємодій відзначають, що багато терпенів продемонстрували сприятливий вплив на організм і можуть слугувати альтернативною медициною або навіть терапією.

Терпены: какие бывают и какое влияние они оказывают на здоровье?

Типи деяких терпенів

У той час як у природі існує багато терпенів, вчені вивчили лише кілька з них. Ось кілька прикладів більш відомих терпенів.

Лимонен

Лімонен — це звичайний терпен, який більшість людей можуть впізнати за його запахом. Як випливає з назви, лімонен надає шкірці фруктів, таких як лимони й апельсини, цитрусовий запах. Лімонен представлений у двох формах: D-лімонен і L-лімонен. D-лімонен, що має цитрусовий запах, міститься до 90% у цитрусовій ефірній олії і до 6% у скипидарі з живиці сосни.

У дослідженнях зазначається, що лімонен має такі терапевтичні властивості:

  • протизапальний,
  • сильний антиоксидант,
  • противірусний,
  • антидіабетичний,
  • протипухлинний (рак молочної залози, рак товстого кишечника, меланома),
  • може розчиняти холестерин-вмісні камені в жовчному міхурі,
  • полегшує печію і гастроезофагеальний рефлюкс (ГЕРХ),
  • знижує запалення при коліті та виразковому коліті,
  • зменшує прояв депресії,
  • знижує ризики інсульту при гіпертонії,
  • зменшує виникнення ускладнень при діабеті,
  • збільшує рівень ЛПВЩ-холестерину та знижує рівень глюкози,
  • запобігає розвитку фіброзу.

Зазначається, що D-лімонен знижує токсичність для печінки від таких речовин, як фенацетин, парацетамол і кофеїн. Лімонен, мабуть, модулює поведінку деяких імунних клітин і цитокінів, що може захистити організм від цілої низки проблем. Лімонен вважається безпечним для людей, які приймають його як добавку.

Пінен

Пінен — ще один природний терпен. Існує дві форми пінену: а-пінен і b-пінен. Пінен дає свіжий, яскравий аромат багатьох рослин, зокрема соснової хвої, розмарину і базиліка. Пінен також має деякі терапевтичні властивості. Повідомлялося про широкий спектр лікувальних властивостей пінену, включно з модуляцією стійкості до антибіотиків, антикоагулянтною, протипухлинною, протимікробною, протималярійною, антиоксидантною, протизапальною та знеболювальною дією.

Ширін-Йоку (Shinrin-yoku), що означає “лісове купання”, — це японська терапія, що передбачає неспішні прогулянки в лісі, поглинання атмосфери та насолоду ароматом. Ширін-Йоку може чинити профілактичний і відновлювальний вплив на психіку і фізіологію людини.

Одне дослідження порівняло ефект пішого туризму в лісах із міськими прогулянками та виявило, що “лісові купання” (навіть перегляд зображень лісів!) значно знижує в людей кров’яний тиск, частоту пульсу та викид гормону стресу кортизолу, порівняно з аналогічними прогулянками в місті.

Дослідження в Acta Salus Vitae зазначає, що кількість пінену в повітрі здорового лісу достатня для лікувального впливу. Пінен діє як бронходилататор, дозволяючи більшій кількості повітря проникати в легені. Він також має протизапальну дію і може боротися з деякими інфекційними мікроорганізмами у вдихуваному повітрі.

Перелік деяких захворювань і станів організму, де пінен показав себе з позитивного боку, як терапевтичний засіб або засіб, що знижує ризик:

  • Хронічна обструктивна хвороба легень ХОЗЛ;
  • Гострий бронхіт;
  • Інсектицид проти головних вошей;
  • Хвороба Альцгеймера, через захист нейронів від окислення;
  • Проблеми з погіршенням пам’яті та настрою;
  • Зниження стійкості до антибіотиків;
  • Зменшення тромбоутворення (агрегації тромбоцитів);
  • Активність проти деяких ракових клітин (меланома, карциноми печінки, нейробластоми;
  • Збільшення антиоксидантної (антиокислювальної) ємності лімфоцитів;
  • Захист шлунка від агресивних речовин і виразок;
  • Зниження прояву руху очей уві сні, поліпшення якості сну;
  • Захист від окислювального стресу (надмірне вироблення АФК);
  • Зниження ризиків захворювання на ендокардит через пригнічення бактерій;
  • Поліпшення детоксикації організму через активацію цитохрому P-450;
  • Зменшення запалення підшлункової залози при панкреатиті;
  • Зниження активності алергічного риніту;
  • Ефект щодо купірування судом;
  • Протизапальна дія через зменшення вироблення цитокінів IL-6, ФНП-альфа, ЦОГ-2 і блокування запальних шляхів MAPK і NF-kB;
  • Лікування IgA-нефропатії (запального захворювання нирок).

Мірцен (myrcene)

Мірцен (myrcene) — це терпен, який зазвичай міститься в таких рослинах, як хміль, лимонник і чебрець. Квіти рослини канабіс також містять мірцен.

Мірцен — сильний антиоксидант. Одне дослідження на мишах показало, що мірцен може допомогти захистити мозок від окисного пошкодження після інсульту.

Інше дослідження на мишах показало, що мірцен чинить аналогічну захисну дію на серцеву тканину. Дослідники зазначають, що мірцен може бути корисним альтернативним засобом лікування після ішемічного інсульту.

Однак важливо мати на увазі, що в цих дослідженнях використовувалися дуже високі концентрації мірцену, аж до 200 мг на 1 кг ваги.

Ще в одному дослідженні на клітинній моделі остеоартриту було відзначено, що мірцен, мабуть, має протизапальну дію і може запобігати руйнуванню деяких клітин хряща. Це може зробити його корисним проти остеоартрозу.

Бета-каріофілен (beta-caryophyllene)

Бета-каріофілен (beta-caryophyllene) міститься в багатьох травах і овочах, таких як гвоздика і чорний перець. Як і інші терпени, бета-каріофілен може чинити протизапальну дію на організм, що може знизити рівень болю в деяких людей.

В одному дослідженні на тваринах, бета-каріофілен зменшив біль від запалення і болючість нерва. Інші дослідження засвідчили, що протизапальний і знеболювальний ефект бета-каріофіллену може бути корисним для лікування тривалого хронічного болю, оскільки організм не проявляє ознак розвитку толерантності до цих ефектів.

Гумулен (humulene)

Гумулен (humulene) є ключовим компонентом рослини — хмелю. Інші рослини, такі як гвоздика та імбир, також містять його.

Одне з досліджень у галузі фармакології зазначає, що терпени, включно з гумуленом, можуть мати потенціал у запобіганні алергічним реакціям та астмі. У тваринних моделях гумулен зменшував алергічне запалення в дихальних шляхах. Це може зробити його корисною сполукою для природного лікування астми в майбутньому.

Інше дослідження в галузі харчової та хімічної токсикології показало, що гумулен може також чинити захисну дію на деякі клітини. Цей захисний ефект може знизити ризик раку. Однак це тільки попередні дані, і вчені повинні продовжувати вивчати ефекти гумулену, щоб підтвердити ці твердження.

Ліналоол (linalool)

Ліналоол (Linalool) — терпен, який найпоширеніший у лаванді та надає квітці її багатого аромату. Ліналоол є однією з найважливіших сполук в ароматерапії і відповідає за заспокійливий ефект, який багато людей отримують, коли вдихають запах лаванди або її ефірної олії.

Дослідження в галузі доставки лікарських засобів зазначає, що ліналоол може впливати на організм різними способами через цілу низку властивостей, включно з:

  • протизапальною,
  • протимікробною,
  • нейрозахисною,
  • як антидепресант,
  • протипухлинною,
  • антитривожною.

Оцимен (ocimene)

Оцимен (ocimene) — терпен, присутній у різних фруктах і рослинах, включно з петрушкою, базиліком, манго, кумквати й орхідеями.

Оцимен відомий своїми привабливими, трав’яними і деревними ароматами. Ці сильні аромати присутні в багатьох парфумах, і вони допомагають рослинам захищатися від комах. Оцимен здатний відганяти попелицю від рослин, що може пояснити, чому комарі не наближаються до квітів, що містять цитрусові олії, в яких багато оцимена.

Медична користь оцимена може включати противірусні, протигрибкові, антибактеріальні, антисептичні та протинабрякові ефекти. Але поки що ці можливості повністю не доведені.

Валансен (valencene)

Валансен (valencene) — терпен, який є ароматичним компонентом цитрусових фруктів і цитрусових ароматів. Його отримують з апельсинів. Він є попередником нуткатона, основного компонента аромату і смаку грейпфрута.

Валансен широко відомий як репелент від кліщів і комарів. Потенційні медичні переваги валенсена все ще досліджуються, але є докази того, що він може мати протизапальні можливості.

Автор Пастухова Юлія

Поділіться коментарем