У нас на Кіпрі біля стародавнього Пафосу (село Куклія) є кілька цікавих місць, мало відомих навіть гідам. Наприклад, розкопана вершина пагорба Marchellos, де збереглися залишки стін стародавнього міста. І поруч — облогові вежі та насипи. А археологи знайшли сотні перських наконечників стріл та кілька шоломів захисників Пафосу.
Все це – сліди перської облоги Пафосу під час повстання незалежних міст-держав Кіпру проти перської імперії Ахеменідів у 497 році до н.e. (дві з половиною тисячі років тому!) під керівництвом Онезіуса.
Правда це лише один з епізодів п’ятдесятирічної війни безлічі розрізнених невеликих грецьких полісів проти величезної перської імперії, що набагато перевершує за кількістю населення, за територією та багатством.
Що хотіли перси? «Води та землі». В історії цих воєн є все — підкуп персами голосів в Афінській демократії, повалення афінського тирана Гіппія, який зрадив греків і біг до персів, перси вимагали відновити його владу. Це і спроби тиранів та аристократії окремих полісів підкориться і здати міста персам, аби не дати перевагу демократичній партії. Спочатку здавалося, що шансів немає – перси прорвалися через Фермопіли (див. 300 спартанців), Афіни впали.
Але в розрізнених полісах вже прокинулась свідомість їхньої національної єдності. Взаємні чвари були забуті та десятки полісів уклали військовий союз.
Злагоджена тактика та високий моральний дух допомагав грекам фантастично воювати проти набагато більших сил противника. Так, у Марафонській битві 10 тис греків розбили 26 тисяч персів, при цьому греки втратили 192 особи, а перси – 6400.
Греко-перські війни завершилися перемогою грецької цивілізації, експансія імперії Ахеменідів була зупинена. Ці перемоги стали каталізатором грецької культури, навіяли їм усвідомлення своєї величі, перемогу свободи над рабством, встановлення демократії в більшості полісів. Що спричинило те неймовірне піднесення економіки, торгівлі, будівництва, думки та культури. Створивши величну цивілізацію – яка потім, у свою чергу, стала зразком для римської та західної культури, а отже, і частиною кожного з нас.