Група дослідників, під керівництвом Джеремі Мао, навчилася створювати зуби зі стовбурових клітин безпосередньо в роті пацієнта. Відсутню кісткову масу, планується замінювати стовбуровими клітинами за допомогою 3D друку.
Інформація про цей метод ось уже кілька років ходить мережею, але як такої конкретики було мало. Сама методика вже сформована і була багаторазово випробувана в лабораторних умовах на мишах.
З натуральних матеріалів створюється каркас, який за формою нагадує реальний зуб. У нього поміщають стимулятор росту. Під час випробування на мишах, Мао вставляв зачаток такого зуба в порожню альвеолу. Пориста структура каркаса дозволила стовбуровим клітинам організму тварини мігрувати в цю конструкцію.
За методикою Мао в щелепу пацієнта буде імплантований каркас з капролактона і гідроксиапатиту, які є біосумісними полімерами. Цей каркас отримують методом тривимірного друку. Його конструкція передбачає велику кількість канальців діаметром 200 мкм, заповнених специфічними речовинами, стимулюючими клітинний ріст.
Поки зазначена процедура тільки вивчається широким колом фахівців. І лише після цього буде розглядатися можливість впровадження такої практики в стоматології.
Вчені покладають великі надії на можливість природнього вирощування зубів за допомогою стовбурових клітин.
Як відомо, ембріональні стовбурові клітини можуть перетворитися на будь-які з більш ніж 200 видів клітин дорослого організму. І коли ця технологія нарешті потрапить у кабінети дантистів, це буде справжня революція в стоматології!
Літературний переклад – Маруся Фріман