Дослідники виростили гриби кордицепс на шести різних комахах і розробили екстракт з противірусними, протираковими властивостями.
Попередні дослідження показують, що кордицепс може бути корисним для здоров’я завдяки протизапальній, антибактеріальній та антивтомній активності.
Кордицепін є ключовою сполукою грибів і пов’язаний з потенційними протираковими ефектами.
Кордицепси зазвичай збирають у дикій природі, і їх важко знайти у великих кількостях. При вирощуванні в лабораторних умовах їх зазвичай вирощують із зерен.
Методи збільшення виробництва кордицепсу та зниження виробничих витрат можуть дозволити кордицепсу розпочати клінічні випробування для лікування різних станів.
У дикій природі комахи є прямим джерелом поживних речовин для кордицепсу. У нещодавньому дослідженні вчені спостерігали за ростом кордицепсу на шести різних комахах.
Вони виявили, що хоча кордицепс найбільше зростав на борошняних черв’яках та лялечках шовкопряда, найвищі рівні кордицепіну вони виробляли на жуках-носорогах.
Метод вирощування кордицепсу, запропонований в цьому дослідженні, дозволить виробляти кордицепс більш ефективно та економічно.
“Однак забезпечення безпеки їстівних комах ще не є достатнім для масштабування до промислового рівня. Також вважається, що більш ефективне виробництво може бути можливим шляхом використання інших комах, що має бути продемонстровано подальшими дослідженнями”.
Дослідження було опубліковане в журналі Frontiersin Microbiology.
Вирощування грибоїдних комах
Для дослідження вчені спостерігали за ростом кордицепса на шести комахах:
- цвіркуни;
- лялечки шовкопряда;
- борошняні черв’яки;
- коники;
- личинки білокрилки;
- японські жуки-носороги.
Хоча кордицепс ріс на всіх шести комахах, ріст і форма отриманих грибів відрізнялися між собою.
Після 35 днів росту дослідники відзначили, що найбільші гриби виросли на лялечках шовкопряда і борошняних черв’яках, за ними йшли японський жук-носоріг і цвіркуни, і в останню чергу — личинки білокрилки й коники.
Однак вони відзначили, що розмір кордицепса не обов’язково корелює з вмістом кордицепсу.
Вміст кордицепсу був найвищим серед кордицепсів, вирощених на японських жуках-носорогах. Гриби, вирощені на цих жуках, мали в 34 рази більше кордицепсу, ніж гриби з лялечок шовкопряда.
При подальшому вивченні дослідники виявили, що різний склад жирів, білків і вуглеводів корелював з різними характеристиками росту. Зокрема, вищий вміст жиру корелював з найвищим вмістом кордицепсу.
Цей висновок, пишуть вони, узгоджується з попередніми дослідженнями, які показали, що рослинні олії збільшують синтез кордицепсу шляхом активації генів, пов’язаних з біосинтезом кордицепсу.
Потім вони дослідили, чи можуть певні види жирів впливати на ріст. При цьому вони відзначили, що вищий вміст олеїнової кислоти пов’язаний з більшим виходом кордицепсу.
У той час як у японських жуків-носорогів вміст олеїнової жирної кислоти становив 10,8%, в лялечках шовкопряда вміст олеїнової кислоти становив лише 0,4%.
Вплив олеїнової кислоти
Далі дослідники провели експерименти з вивчення впливу олеїнової кислоти на експресію генів, пов’язаних з виробництвом кордицепсу.
Вони виявили, що гени, пов’язані з біосинтезом кордицепсу, були найвищими в грибах, вирощених з олеїновою кислотою.
Відповідно до підвищеного рівня генів, пов’язаних з кордицепсом, вони також виявили, що обробка олеїновою кислотою збільшила вміст кордицепсу на 51,4% в порівнянні з грибами, вирощеними без цієї жирної кислоти.
Дослідники дійшли висновку, що олеїнова кислота збільшує вироблення кордицепсу в грибах кордицепс.
Користь кордицепсу для здоров’я
Деякі дослідження показали, що кордицепс може підвищувати рівень антиоксидантів у літніх мишей і може мати омолоджувальну дію. В іншому дослідженні зазначалося, що кордицепс може продовжити життя плодових мушок.
Дослідження людських клітин і мишей показали, що гриб може також пригнічувати ріст ракових пухлин і застосовуватися при таких захворюваннях, як рак легенів, рак шкіри та рак товстої кишки.
Попередні дослідження також свідчать про те, що гриб може бути корисним для здоров’я серця і допомагати контролювати рівень цукру в крові при діабеті 2 типу.
Хоча більшість досліджень кордицепсу є багатообіцяльними, вони були проведені на клітинних або тваринних моделях, і необхідні подальші дослідження, щоб підтвердити, чи можуть отримані результати бути застосовані до людей.
Кордицепс — це унікальний вид грибів.
“Терапевтичний потенціал цих грибів не був остаточно продемонстрований в ході клінічних випробувань, схвалених FDA. Збільшення виробництва кордицепсів може запропонувати можливість оцінити їх у клінічному дослідженні, для чого знадобиться велика кількість цього виду грибів”.
Кордицепс може бути корисним для людини, для того, щоб зробити висновки, необхідно провести випробування на людях.
Обмеження в нових дослідженнях кордицепсу
Автори повідомили про позитивну кореляцію між вмістом олеїнової кислоти та виробленням кордицепсу. Необхідно провести функціональний аналіз, щоб продемонструвати кореляцію між вмістом хімічних речовин і біологічною активністю in vitro або in vivo.
Добре, якщо метою статті є лише повідомлення про збільшення виробництва гриба кордицепс у борошняних черв’яків. Говорити про корисність у медичному застосуванні поки що передчасно.
“Це може бути важливим технічним досягненням у зборі біохімічних речовин з цих грибів. Виявлення того, що вирощування грибів на різних речовинах, починаючи від зерен і закінчуючи комахами, свідчить про те, що може бути можливим збагачення деяких типів хімічних сполук, придатних для великомасштабного виробництва. Ця історія нагадує мені історію з пеніциліном, де його антимікробну дію було відкрито наприкінці 1920-х років, але лише в 1940-х роках вдалося отримати достатню кількість для клінічних випробувань”.
“Це мало б сенс, якби інші корисні для здоров’я сполуки вироблялися на вищих рівнях, а доказів цього поки що немає. Було б набагато важливіше, якби було доведено, що висновок про те, що жирні кислоти можуть впливати на виробництво кордицепсу, можна перенести в культуру на дешевший субстрат”.