Як позбутися провини після смерті коханої людини

230

Горе втрати близької людини болісне за самою своєю природою, але це ще важче, коли у вас є відчуття, що ви якимось чином її підвели. Можливо, ви відчуваєте, що підвели свого коханого, що ви не виправдали його очікувань або у вас бачать невдачу. Ви можете відчувати провину, що не були з ними в останні моменти, або переживати, що ви не були достатньо хорошими сином чи донькою. Такі сумніви можуть обтяжувати ваше серце, розум та тіло, що ускладнює подальше життя. Хоча вам може знадобитися просто відчути своє горе, вам також може бути корисно подумати про свою кохану людину інакше.

жінка, що бореться

Багато моїх пацієнтів, які відчували подібні думки й страхи, уявляють, що їхня рідна людина дивиться на них зверхньо. Навіть коли вони не повністю вірять у загробне життя, вони все одно борються з відчуттям, що їх засуджують.

Коли ми обговорюємо ситуацію, вони визнають, що якщо існує загробне життя, вони уявляють, що їхній коханий є повнішою версією себе. Їхні фізичні та емоційні болі значною мірою зняті. Їх внутрішня напруга і боротьба розвіюються, даючи спокій. Поміркувавши далі, мої пацієнти розуміють, що цей «просвітлений» стан означає, що людина, яка померла, має повніше розуміння життя, що робить їх більш люблячими, співчутливими та такими, що прощають.

Хоча ці пацієнти знають, що насправді не можуть бути впевнені щодо загробного життя, для них все це саме так. Здається, що це природно.

Потім ми досліджуємо наслідки цього і знаходимо глибший сенс. Розглянемо Лінду (вигадану пацієнтку). Її батько був алкоголіком і часто її ображав, особливо коли випивав. Попри емоційний біль, який він завдав їй протягом усього життя, вона все ще відчувала провину за те, що не була поруч, коли він помер від серцевого нападу.

Коли вона подумала про ситуацію з його точки зору, то спочатку уявила, що він сердиться на неї, як це часто було в житті. Але потім, коли я запитала, яким вона уявляла його в потойбічному світі, вона сказала, що вважає його вільним від алкоголізму, таким, яким він був, коли вона була молодою і до того, як він боровся з алкоголем. Вона уявляла його усміхненим, щасливим і люблячим. З певною підказкою вона зрозуміла, що ця версія її батька подивиться на неї зі співчуттям, розуміючи, що вона не могла бути там, коли він помер. Він також зрозуміє і пробачить гнів, який вона продовжувала відчувати до нього. Як тільки вона стала вважати його вільним від власних демонів, вона також могла побачити себе очима батька як люблячої людини, якою він не міг бути в житті.

Важливо, що такий погляд на нього також дозволив їй повністю прийняти те, ким він є, — і хорошим, і поганим. Прийнявши його як цілісну особистість, вона зрозуміла, що поважає його більше, ніж тоді, коли намагалася заперечити його недоліки.

Якщо ви відчуваєте, ніби підвели померлого коханого, ця розумова вправа може виявитися корисною. Уявіть, що ваша кохана людина вільна від внутрішніх демонів, здатна чесно зрозуміти, ким вона була в житті, а також дивитися на вас з ясним розумом і люблячим серцем. Бачачи свою кохану людину таким чином, ви, нарешті, можете відчути спокій, навіть коли сумуєте.

Поділіться коментарем