Біль у п’яті є дуже поширеною проблемою стопи, яка може заважати вашій звичній діяльності. Біль може відчуватися в нижній частині п’яти, відразу за п’ятою або у зводі стопи.
Часто цей тип болю з’являється поступово і, як правило, посилюється вранці, коли виникає. Також було виявлено, що носіння плоского взуття викликає біль.
Травми, розтягнення, переломи, защемлення нервів і знос п’яткової накладки є поширеними причинами болю в п’яті. Випадковий удар ногою об тверду поверхню, надмірна вага або носіння погано підібраного взуття також можуть викликати це.
Це також може бути пов’язано з кількома захворюваннями, включаючи тендиніт ахілового сухожилля, бурсит, фіброміалгію, подагру, п’яткову шпору, підошовний фасциит, артрит, синдром тарзального тунелю та тендиніт.
Ті, хто страждає від болю в п’яті, знають про інтенсивність болю та дискомфорту, які можуть супроводжуватися цим. Однак це рідко загрожує здоров’ю.
Ви можете використовувати деякі домашні засоби та внести певні зміни в спосіб життя, щоб полегшити симптоми. Якщо біль у п’яті стає сильним, і вам важко навіть зробити крок, зверніться до лікаря або ортопеда.
Ось 10 найкращих способів полегшити біль у п’яті природним шляхом.
1. Лід
Прикладання льоду до п’яти в холодному компресі є одним із найкращих способів природного полегшення болю в п’яті. Холодна температура має знеболювальний ефект, який контролює біль і запалення.
Крім того, лід ефективний для зменшення болю, пов’язаної з тендинітом стопи, підошовним фасциитом та кістковою шпорою.
- Зробіть холодний компрес, поклавши трохи подрібненого льоду в поліетиленовий пакет, а потім загорнувши його в тонкий бавовняний рушник. Нанесіть цей компрес на хворобливу ділянку приблизно на 15 хвилин. Повторюйте кілька разів на день або за потреби.
- Інший варіант — заморозити пляшку з водою і покатати її по хворобливій ділянці протягом 10-15 хвилин. Повторюйте за потребою.
Примітка: Ніколи не прикладайте лід безпосередньо на шкіру, оскільки це може викликати обмороження.
2. Масаж
Масаж — це ще одне просте, природне лікування болю в п’яті. Хоча це не тривалий варіант лікування, він забезпечує швидке полегшення болю. Масаж також розслабить м’язи, зніме тиск, зменшить скутість і покращить кровообіг.
Масажувати хвору п’яту можна в будь-який час дня, особливо перед бігом, після тренування та перед сном. Для масажу можна використовувати будь-яку олію, наприклад, оливкову, кокосову, кунжутну або гірчичну.
- Нанесіть на уражену ділянку трохи теплої олії на ваш вибір.
- Використовуючи обидва великі пальці, м’яко натискайте на хворобливу ділянку протягом кількох хвилин.
- Масажуйте підошву стопи протягом 10 хвилин.
- Повторюйте кілька разів на день, поки біль не вщухне.
Ви можете зробити масаж самостійно або звернутися по допомогу до фахівця.
3. Вправи на розтяжку
У багатьох випадках вправи на розтяжку можуть допомогти зменшити біль і сприяти швидкому відновленню. Він навіть зміцнює м’язи та сухожилля стопи, щоб запобігти подальшому болю.
Однією з найкращих вправ на розтяжку при болях у п’яті є «розтяжка стінки стоячи».
- Встаньте босоніж за кілька футів від стіни та обличчям до неї.
- Обома руками притисніть до стіни.
- Поставивши одну ногу вперед, повільно нахиліться і відчуйте розтягування задньої частини ноги і п’яти.
- Затримайтеся в цьому положенні 30 секунд.
- Поміняйте сторони й повторіть.
- Зробіть це по 10 разів з кожного боку, щоб полегшити біль у п’яті.
4. Замочування в англійській солі
Замочування з англійської солі може принести миттєве полегшення від болю в п’яті. Кристали сульфату магнію допомагають зменшити біль, набряк і запалення. Крім того, тепло теплої води сприяє розслабленню.
- Змішайте 3 столові ложки англійської солі у ванні з теплою водою.
- Замочіть в ньому ногу на 15-20 хвилин.
- Висушіть ногу і нанесіть трохи зволожувального крему.
- М’яко масажуйте п’яту протягом 5 хвилин.
- Повторюйте 2 або 3 рази на тиждень до повного зникнення болю.
5. Куркума
Коли справа доходить до природного лікування болю, куркума є відмінним засобом. Куркумін, що входить до складу куркуми, діє як потужний знеболювальний і протизапальний засіб.
Дослідження 2009 року, опубліковане в The International Journal of Biochemistry & Cell Biology, підкреслює протизапальні та знеболювальні властивості куркуми.
- Помістіть 1 склянку молока та 1 чайну ложку порошку куркуми в каструлю. Варіть його на слабкому вогні 5 хвилин. Додайте трохи сирого меду. Пийте напій 2 або 3 рази на день, щоб полегшити біль.
- Ви можете приймати добавку куркуми від 400 до 600 мг 3 рази на день. Однак перед початком приймання будь-яких добавок проконсультуйтеся з лікарем.
6. Риб’ячий жир
Якщо у вас біль у п’яті через артрит або кісткову шпору, риб’ячий жир є хорошим варіантом лікування. Риб’ячий жир, багатий ейкозапентаєновою кислотою (EPA) та поліненасиченими жирними кислотами омега-3, допомагає зменшити біль. Це навіть допомагає зменшити жорсткість м’язів.
Дослідження 2006 року, опубліковане в Surgical Neurology, дійшло висновку, що незамінна жирна кислота омега-3 є більш безпечною альтернативою нестероїдним протизапальним препаратам (НПЗП) для лікування артритного болю.
Приймайте до 3 грам риб’ячого жиру, що містить не менше 30 відсотків EPA/DHA двічі на день. Однак спочатку рекомендується проконсультуватися з лікарем.
Примітка: люди, які приймають препарати для розрідження крові або діабету, не повинні приймати добавки риб’ячого жиру.
7. Імбир
Якщо біль у п’яті викликана якимось розтягненням м’язів, спробуйте імбир як натуральне лікування. Дослідження 2010 року, опубліковане в Journal of Pain, показало, що імбир зменшує біль у м’язах, викликаний ексцентричними вправами.
Імбир має протизапальні та знеболювальні властивості, які можуть допомогти боротися з болем і запаленням. Його потужні сполуки під назвою гінгероли запобігають виробленню гормонів, що викликають біль. Крім того, він покращує кровообіг по всьому тілу.
Ви можете використовувати будь-який із цих засобів:
- Пийте імбирний чай до 3 разів на день або включайте сирий імбир до свого приготування. Для приготування чаю закип’ятіть 1 або 1½ склянки води, додайте в неї 5 або 6 скибочок імбиру і кип’ятіть 5-10 хвилин. Щоб поліпшити його смак, а також збільшити користь для здоров’я, ви можете додати в імбирний чай трохи лимонного соку і сирого меду.
- Приймайте 1 або 2 500-мг імбирних добавок 3 або 4 рази на день, але тільки після консультації з лікарем.
- Масажуйте хворобливу ділянку імбирним маслом кілька разів на день.
8. Обгортання з яблучного оцту
Ще один ефективний спосіб лікування – обгортання з яблучним оцтом. Він має антиоксидантні та протизапальні властивості, які діють як ефективний режим лікування болю.
- Налийте в каструлю 1½ склянки води та ¼ склянки яблучного оцту.
- Нагрівайте суміш, поки вона не стане теплою.
- Змочіть в ньому чисту мочалку і відіжміть зайву рідину.
- Покладіть мочалку на хворобливу ділянку і накрийте її сухим рушником, щоб зберегти тепло.
- Залиште на 15-20 хвилин.
- Повторно нанесіть 2 або 3 рази.
- Повторюйте за потребою.
9. Каєнський перець
Каєнський перець багатий капсаїцином, сполукою, яка має природні знеболювальні властивості.
Він може полегшити біль у п’яті, а також розтягнення м’язів, біль у суглобах та поперековому відділі.
- Змішайте 1 столову ложку каєнського перцю в ¼ склянки теплої оливкової олії. Нанесіть його на хворобливу ділянку і залиште на 15 хвилин. Змийте його теплою водою. Повторюйте 2 або 3 рази на день, поки біль не зникне.
- Крім того, ви можете використовувати безрецептурний знеболювальний крем, що містить капсаїцин. Використовуйте крем відповідно до інструкції.
10. Лужна дієта
Ще один хороший спосіб зменшити біль і покращити загальне здоров’я – це добре збалансована лужна дієта. Лужні продукти допомагають підтримувати належний рівень pH в організмі, що, своєю чергою, зменшує запалення. Він навіть зменшує накопичення кальцію, одну з головних причин п’яткового болю.
- Включіть у свій раціон більше свіжих фруктів і овочів.
- Змішайте сік ½ лимона в склянці води й пийте щодня, щоб підвищити лужність.
- Замість звичайної кухонної солі використовуйте рожеву морську сіль, яку також називають рожевою гімалайською морською сіллю.
- Випивайте 3-4 чашки зеленого чаю щодня.
- Уникайте надмірного споживання продуктів, багатих кальцієм, особливо молочних продуктів.
- Обмежте споживання продуктів тваринного походження, цукру, оброблених продуктів, напоїв з кофеїном, алкоголю та очищених зернових.
Додаткові поради
- При виникненні болю дайте п’ятам якомога більше відпочинок.
- Зменште на деякий час тривалі фізичні навантаження, щоб дати п’яті відпочити.
- Уникайте ходити босоніж, оскільки це призведе до надмірного навантаження на п’яти.
- Завжди носите взуття, яка підходить вам. Якщо потрібно, використовуйте підйоми п’ят і вставки для взуття.
- Якщо потрібно, одягніть нічну шину — спеціальний пристрій, який розтягує стопу під час сну.
- Якщо у вас зайва вага, намагайтеся схуднути поступово.
- Завжди розтягуйте м’язи перед тренуванням.
- Відпочивайте, коли відчуваєте втому або коли під час виконання вправ болять м’язи.