Кожна людина має розуміти, що життя має сенс за будь-яких обставин. Щоб у вас не трапилося, варто пам’ятати основи 6-ти уроків боротьби з труднощами від психіатра Віктора Франкла. Вони допоможуть подолати те, що здається безвихідним.
За часів Другої світової війни психіатру, Віктору Франклу, випало побувати в Аушвіці, Дахау та інших концентраційних таборах. Цей досвід допоміг йому сформувати нову філософію життя, детально викладену ним у багатьох його книгах, зокрема в роботі «Людина в пошуках сенсу».
Він заснував напрямок екзистенціальної психотерапії, більш відомої, як логотерапія. Цей термін походить від слова «logos», введеного Гераклітом Ефеським ще в 6-му столітті до н.е. Під ним Віктор Франкл передбачає «сенс». Отже, логотерапія – це область психології, спрямована на визначення сенсу життя кожної людини. Вона активно використовується для лікування людей, які страждають від екзистенційних проблем і допомоги в подоланні ними глибокої кризи особистості.
Всі ми деколи проходимо через ситуації, які змушують нас страждати, і з якими ми не можемо впоратися самостійно. Якоїсь єдиної формули, яка б спрацьовувала в кожному окремому випадку, не існує. Але ми повинні прийняти той факт, що страждання – це невід’ємна частина життя.
«Любов до себе – це відправна точка розвитку людини, якій вистачає мужності взяти на себе відповідальність за своє існування», – Віктор Франкл.
Ось деякі з уроків Віктора Франкла:
Важливість вибору
Люди, які вміють вирішувати свої проблеми і долати життєві труднощі, самі вибирають свій шлях, незважаючи на умови, в яких вони опинилися.
Життя має сенс за будь-яких обставин
Тут доктор Франкл говорить про розпач, як про математичні операції. Відчай рівносильний безглуздим стражданням. Коли люди не бачать сенсу в своїх стражданнях, вони впадають у відчай. Але якщо вони здатні розгледіти сенс проблеми, що виникла, особиста трагедія перетворюється в досягнення, як спосіб її подолання.
Ваші щоденні справи перетворюють вас в кращу версію себе
Щоб стати кращою версія себе, ми повинні кожен день питати себе, хто ми є і ким хочемо стати.
Подумайте про те, для кого і для чого ви живете
У всіх є причина, що змушує щодня продовжувати рухатися вперед, яка мотивує і наповнює змістом кожну хвилину нашого існування, кожен крок і кожну дію. Якщо змінити ситуацію не в наших силах, завжди можна змінити свій підхід до неї.
Важливо не те, чекаємо ми чогось від життя, а те, чи чекає життя чогось від нас. Подумайте про те, чим ви збагачуєте своє життя, і чого воно від вас чекає, тому що саме життя посилає людині випробування і постійно щось від нього вимагає.
Ми зобов’язані запитати себе, що можна зробити, щоб змінити своє життя, і що ми даруємо цьому світу, і діяти відповідно до відповіді.
Труднощі і страждання реальні
Рано чи пізно в житті трапляється щось погане. І з цим необхідно змиритися. Труднощі створюють напругу між тим, що вже досягнуто, і тим, чого ще немає. Ми повинні пам’ятати про існування труднощів, про те, що вони є частиною життя і що потрібно боротися з ними заради чогось гідного. Чогось, що має сенс.
Нас не можна замінити
Усвідомлюючи свою незамінність, наше почуття відповідальності за власне життя посилюється. Розуміючи, що від людини щось очікують або, що у неї є якась незакінчена справа, людина бере на себе відповідальність, вважаючи це сенсом свого життя.
Завдання людини полягає не в тому, щоб вічно отримувати задоволення і уникати болю, а в тому, щоб знайти сенс свого життя. Сенс має бути навіть в стражданнях. Ніхто не може зайняти ваше місце і страждати замість вас. Тому єдиний варіант позбутися болю – змінити своє ставлення до нього. Всьому є своя причина, просто часом ми про неї не знаємо.
Для того, щоб жити в гармонії і зрозуміти, що життя має сенс за будь-яких обставин, не обов’язково бути вченим. Варто уважно прочитати 6 уроків боротьби з труднощами від психіатра Віктора Франкла і зробити висновки щодо себе. Тоді все стане на свої місця.