8 захопливих фактів про медовуху — найстаріший у світі алкогольний напій

1330

Медовуху зазвичай подають у келихах.

Можливо, ви насолоджувалися медовухою на ярмарку епохи Відродження або на іншому середньовічному заході, напиваючись солодким алкоголем, який видає хтось у старовинному вбранні. Можливо, ви помітили згадки про мед у своєму улюбленому романі Дж. Р. Р. Толкіна. Цей стародавній алкогольний напій, виготовлений шляхом бродіння меду та води, майже настільки ж старий, як і людська цивілізація.

01fzbh91bnyzj5482bqc.jpg

Медовуха, або медове вино, надихнула на створення подібних напоїв, таких як брагат, виготовлений з меду та солоду і часто характеризується як суміш медовухи та пива. Ось вісім фактів про медовуху, що утворилися протягом століть.

Люди п’ють медовуху дуже давно. Напій міг бути наслідком випадковості, під час якої дощова вода капала в горщик з медом. Деякі ранні записи дають підказки про те, що ферментований медовий напій вживали в Індії 4000 років тому, а також є докази походження напою з меду, фруктів і рису в Китаї в 7 тисячолітті до нашої ери.

«Беовульф», героїчна поема з 3000 рядків, написана незадовго до завоювання Англії норманами, розповідає історію скандинавського принца, який бореться з чудовиськом Гренделем, який нападав на медову залу Хеорота, що належить Хротгару, королю датчан. Беовульф вбиває Гренделя на болоті неподалік від Хеорота, а Хротгар влаштовує просочене медом святкування перемоги принца. Тоді мати Гренделя приходить помститися за смерть сина, і Беовульф повинен знову зіграти героя.

Вікінги пили медовуху на сезонних бенкетах та інших церемоніях, які відзначали життєві віхи. Це було більше, ніж просто насолода напоєм — це був ритуал. Першим обслуговувався король, а потім інші відповідно до їхнього соціального рангу. Скандинавці іноді мають гучну репутацію, але якщо вони швидко напивалися медовухи, то частково це могло бути пов’язано з посудиною для подачі: ріжком для пиття, який не можна було просто відставити, що спонукало до швидшого споживання.

Для деяких монастирів Англії та Уельсу медовуха була продуктом бджільництва (також виготовляли свічки з бджолиного воску). Розпуск цих монастирів, яким належала чверть усієї обробленої землі в Англії, між 1536 і 1540 роками було важливим аспектом Реформації під час правління монарха Тюдорів Генріха VIII. Але на припливному острові Ліндісфарн у Північному морі продовжується традиція медовухи, яку ченці започаткували, коли заснували свій монастир на острові в 643 році нашої ери. Відвідувачі острова сьогодні можуть скуштувати медовуху, зроблену з місцевого меду та води, витягнутих з вітряних пагорбів.

Королева Єлизавета I мала свій власний рецепт медовухи, суміші, яка, ймовірно, здасться надто солодкою сучасним любителям алкоголю. Але мед був призначений не тільки для насолоди королівським домом, як показує знаменита збірка оповідань 15-го століття Джеффрі Чосера «Кентерберійські оповідання». У «Розповіді Міллера» мед виступає як засіб сватання, а Чосер описує молоду дружину з ротом, який «солодкий, як хвалька або як мед».

Стародавні греки називали медовуху «нектаром богів». Оскільки мед має антиоксидантні та протимікробні властивості, деякі вважають медовуху не тільки смачною, але й корисною для вас. У 2015 році мікробіологи Тобіас Олофссон і Алехандра Васкес з Лундського університету у Швеції розробили експериментальну медовуху, антибіотичні властивості якої використовують мед для боротьби з інфекціями, стійкими до ліків.

А ви знали, що медовий місяць пов’язаний саме з медовухою? Оскільки мед вважався афродизіаком, що підвищує родючість, молодятам давали місячний запас медовухи (іншими словами, меду на один місяць). Ця традиція, можливо, виникла в Європі ще в 5 столітті нашої ери, але набула свого теперішнього значення як післявесільний відпочинок у 19 столітті.

Далеко не старовинний напій минулого, медовуха має світле майбутнє завдяки руху крафтових напоїв. І хоча алкогольні напої, виготовлені з меду, можуть здатися хворобливо солодкими, багато видів сучасної медовухи є більш сухими, а деякі мають виноподібні якості завдяки витримці в бочці. Оскільки зараз доступний широкий вибір медовухи, це чудовий час приєднатися до традиції, що майже така ж стара, як і саме людство.

Поділіться коментарем