Модель Мартіна Селігмана про п’ять складових щастя

599

Мартін Селігман розробив модель PERMA, яка припускає, що існує п’ять складових щастя.

PERMA може здатися, що це не має нічого спільного з радістю. Однак це абревіатура п’яти способів бачення життя, які, як вважається, є складовими щастя.

Ця модель корисна не лише для окремих людей, але й може бути застосована до груп, сімей чи пар. Система PERMA була створена професором Пенсильванського університету Мартіном Селігманом. Ця теорія благополуччя відома на міжнародному рівні та використовується в багатьох країнах з вражаючими результатами.

Немає жодних сумнівів, що люди перебувають у постійному пошуку щастя. Вони можуть бачити його у новому коханні, кращій роботі, появі дитини, власному будинку, відпустці на Карибах чи компанії друзів.

A woman lying down next to flowers and smiling.

Якщо ви почнете думати про те, як кожна дія чи об’єкт можуть зробити вас щасливими (маючи на увазі, що матеріальні блага цього не роблять), ви можете почати застосовувати теорію PERMA. Доктор Селігман називає її описом того, що люди повинні робити, щоб мати щасливіше життя. Ви маєте подивитися на своє життя і визначити, що для вас важливіше. Наприклад, любов, здоров’я, стосунки тощо.

Модель PERMA: П’ять складових щастя

Модель PERMA складається з п’яти дій, звичок або способів бачення життя.

Літера P означає позитивні емоції (positive emotions). Доведено, що оптимістичні люди краще справляються з роботою та стосунками. Вони відчувають себе добре і передають це відчуття іншим. Тому вам варто навчитися культивувати в собі такі види позитивних емоцій. Радість, спокій, надію, вдячність, здивування, любов і натхнення. Тоді ви зможете справлятися з негативними ситуаціями та долати перешкоди.

Літера Е пов’язана із зарученням (engagement). Це означає відданість. Однак ми говоримо не про зобов’язання в сенсі одруження, а про те, щоб більше займатися тим, що вам подобається. Культивуючи пристрасть, ви відчуваєте себе щасливими. Ви відчуваєте задоволення, коли робите те, чим захоплюєтеся, до такої міри, що здатні забути про свої проблеми. Ви ніколи не відчуваєте втоми та здатні викладатись на повну. Отже, щоб реалізувати себе як особистість, вам варто дізнатися, які у вас пристрасті.

Літера R стосується позитивних стосунків (positive relationships). Вони допомагають вам стати кращою людиною. Вони не руйнують, а допомагають будувати. Тому вам слід намагатися більше спілкуватися з тими, хто вас оточує. Не бійтеся тікати від тих, хто не додає нічого позитивного у ваше життя, і ви побачите, як швидко станете щасливими. Культивуйте стосунки так, ніби це рослини або трава, за якими потрібно доглядати, щоб вони росли.

Літера М означає сенс (meaning). Кожна людина має сенс або мету у своєму житті. Власне, це й означає бути людиною. Це змушує вас виходити за межі та охоплює викладання і навчання. Ваш власний сенс може бути в будь-якій сфері: від сім’ї до навколишнього середовища, від медицини до релігії, від політики до соціальних питань.

Money and happiness is not true

Нарешті, Аце досягнення/результати (accomplishments/achievements). Як людина, ви повинні відчувати, що ви корисні та компетентні, що ваші дії не є марними, і що ви здатні діяти незалежно. Щоб досягти цього, слід ставити цілі на коротко-, середньо- та довгострокову перспективу, а також розвивати дисципліну та самоконтроль. Це найкращі способи досягти своїх цілей і відчути себе по-справжньому щасливим. З кожним досягненням ви почнете більше довіряти собі. Крім того, ви зможете рухатися вперед, вдосконалюючись з кожним днем.

Поділіться коментарем