6 натуральних рослинних засобів для покращення настрою

185

Якщо у вас легка або помірна депресія, мудрим вибором може бути використання екстрактів цілих рослин, а не синтетичних однокомпонентних фармацевтичних препаратів. Ці екстракти, як правило, більш м’які й дешевші, ніж ліки, але можуть бути настільки ж ефективними. Ось кілька найперспективніших рослинних добавок, які допомагають впоратися з депресією.

whole-planr mood boosters

Ось шість цільнорослинних засобів для покращення настрою.

st.-john's-wort

Звіробій

Ця європейська рослина (Hypericum perforatum) має довгу історію використання як рослинний стимулятор настрою. Її широко вивчали, і більшість експериментальних результатів при легкій та помірній депресії були позитивними: вона зазвичай діє краще, ніж плацебо, і часто не поступається за ефективністю антидепресантам, що відпускаються за рецептом, при легкій та помірній депресії.

Загалом звіробій безпечний, але може підвищувати чутливість до сонячного світла, мати адитивний ефект з антидепресантами СІЗЗС, а також змінювати засвоєння інших препаратів. Особливе занепокоєння викликають протизаплідні таблетки, імунодепресанти, деякі ліки проти ВІЛ та раку, а також препарати, що розріджують кров.

Якщо ви приймаєте будь-які ліки та хочете спробувати курс звіробою для лікування депресії легкого або помірного ступеня, поговоріть зі своїм лікарем або фармацевтом про можливі взаємодії. Шукайте таблетки або капсули зі стандартним вмістом гіперицину 0,3%, в яких також вказано вміст гіперфорину. Для отримання повного ефекту, можливо, доведеться почекати два місяці, а якщо через чотири місяці ефект від звіробою не буде помітним, можливо, продовжувати курс лікування немає сенсу.

rhodiola rosea

Родіола рожева (або золотий корінь)

Корінь цієї трави, що походить з високих широт Північної півкулі, має давню історію традиційного використання у Скандинавії, Сибіру, Монголії та Китаї для боротьби з утомою та стресом. Зовсім недавно його почали інтенсивно вивчати шведські науковці.

Корінь родіоли містить розавіни — сполуки, які підвищують активність нейромедіаторів у мозку і можуть бути відповідальними за позитивний вплив рослини на настрій і пам’ять. Шведське дослідження 2007 року показало, що стандартизований екстракт родіоли демонструє “чітку і значну антидепресивну активність у пацієнтів, які страждають від легкої та помірної депресії” без жодних побічних ефектів.

Якщо ви відчуваєте затуманення свідомості та втому разом із легкою або помірною депресією, спробуйте цей засіб. Шукайте таблетки або капсули, що містять екстракти, стандартизовані до 3% розавінів і 1% салідрозиду. Високі дози можуть викликати безсоння, особливо якщо приймати їх пізно ввечері. Взаємодія з антидепресантами, заспокійливими препаратами та іншими ліками, що призначаються лікарем, недостатньо задокументована. Зверніть увагу на будь-які небажані ефекти, такі як підвищена стимуляція або тривожність, якщо ви використовуєте родіолу разом з фармацевтичними препаратами.

valerian

Валеріана

З кореня європейської рослини (Valeriana officinalis) валеріану століттями безпечно використовували для розслаблення та покращення сну. Оскільки корінь має сильний запах, який багато хто вважає неприємним, цю траву краще приймати у формі таблеток або капсул, а не у вигляді чаю або настоянки.

На відміну від сучасних препаратів, що використовуються для зниження тривожності та поліпшення сну, валеріана не викликає звикання і не має адиктивного ефекту при вживанні алкоголю. Хімія цієї трави складна, а механізми дії невідомі. Вона не токсична.

Використовуйте екстракти валеріани, стандартизовані до 0,8% валеріанової кислоти. Цей рослинний засіб можна безпечно використовувати з антидепресантами.

Ашваганда

Іноді цю рослину називають “індійським женьшенем”. Вона походить від кореня Withania somnifera, рослини з сімейства пасльонових. В Індії його високо цінують за тонізуючу та антистресову дію.

Видова назва somnifera означає “сонний”, що вказує на заспокійливу дію. Дослідження на тваринах показують, що ашваганда еквівалентна справжньому женьшеню (Panax) у захисті від стресу, але не має стимулюючого ефекту женьшеню. Дослідження на людях, проведені в Індії, демонструють властивості ашваганди протидіяти тривозі та підвищувати настрій, а також підтверджують відсутність токсичності.

Якщо ви відчуваєте неспокій, депресію, високий рівень стресу і поганий сон, поекспериментуйте з шести- або восьмитижневим курсом ашваганди. Одним зі способів приймати її є приємний “тонізуючий чай”: одну-дві чайні ложки порошкоподібної ашваганди кип’ятіть у двох склянках молока (звичайного або соєвого) на повільному вогні протягом 15 хвилин, потім додайте 2 столові ложки меду та одну восьму чайної ложки меленого кардамону. Добре перемішайте та зніміть з вогню. Пийте по одній чашці один-два рази на день. Як екстракт можна знайти сорти, які стандартно містять 2,5-5% вітанолідів (ключові сполуки в корені). Ашваганду можна безпечно використовувати з антидепресантами.

holy basil

Васильок священний

Також відома як туласі, ця рослина (Ocimum sanctum) є священною в Індії. Це родич нашого кулінарного базиліка з більш сильним, схожим на гвоздику ароматом і смаком. Сучасні дослідження як на тваринах, так і на людях демонструють відсутність токсичності та цілий ряд переваг. Наприклад, він зменшує запалення та захищає організм і мозок від шкідливого впливу стресу. А ще він позитивно впливає на настрій (і його безпечно вживати разом з антидепресантами).

turmeric

Куркума

Куркума — це жовта спеція, яка забарвлює каррі та американську жовту гірчицю. Вона є потужним природним протизапальним засобом. Її активний компонент, куркумін, показав себе як антидепресант на тваринах; він також посилює ріст нервів у лобовій корі та гіпокампі головного мозку. Індійські дослідники пропонують провести клінічні випробування для вивчення його ефективності як нового антидепресанту.

Оскільки і куркума, і куркумін пропонують різноманітні переваги для здоров’я, такі як зниження ризику раку і хвороби Альцгеймера, доктор Вейл часто рекомендує їх як дієтичні добавки. Вони погано всмоктуються у шлунково-кишковий тракт, але нещодавно було виявлено, що можна значно збільшити всмоктування, додавши піперин — сполуку, що міститься в чорному перці.

Якщо ви хочете спробувати добавки з куркумою або куркуміном, шукайте продукти, які також містять екстракт чорного перцю або піперин, і дотримуйтесь інструкцій щодо дозування на етикетці. Ви можете приймати куркуму або куркумін необмежену кількість часу, і їх можна поєднувати з антидепресантами або з будь-якими іншими травами й натуральними засобами, перерахованими вище.

Поділіться коментарем